Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (5) - ABC - Aktualizováno

04.09.2012, autor: Jan, Peter Garand

Přinášíme další díl letního seriálu časopisů s komiksy pro děti, mládež a pro pamětníky.
Časopis: ABC
Recenzované číslo: 10/2012
Počet stran: 58
Počet komiksových stran: 7 (+3 strany článek o Avengers a 2 strany plakát Avengers)
Počet reklamních stran: 3,5
Cena: 45 Kč

Peter Garand: Kdybych měl hodnotit jen na základě několika krátkých útržků publikovaných v tomhle čísle Ábíčka, dopadlo by to šeredně. Rozhodně by nebylo fér odsoudit celý komiks jen podle pár stránek, které se mi dostaly do ruky, proto jsem přečetl zatím všechny publikované díly obou seriálů na webu abicko.cz, a docela slušnou řádku Mourrisonů.

Já: časopis funguje jiným způsobem než všechny ostatní tituly na trhu. Je běžnější, že se publikují samostatně stojící komiksy, byť se stejnými hrdiny. Naproti tomu Ábíčko dává prostor dlouhým kresleným seriálům a v každém čísle zveřejňuje jen jeden díl z mnoha pokračování. Takové komiksy teď běží v Ábíčku dva. Peteru Garandovi přišlo nefér recenzovat jen osamocená pokračování bez kontextu a proto se z vlastní vůle rozhodl podívat i na předchozí díly a zhodnotil komiks jako celek. Mé postřehy budou vycházet pouze z jednoho konkrétního dílu komiksů z recenzovaného vydání časopisu. I z malého kousku se dá něco vyčíst, vytknout nebo pochválit, hodnocení v procentech si ale protentokrát odpustím.
GEN7 (Autoři: Viktor Šauer, Michael Petrus) - komiks je dostupný online

Peter Garand: Detektiv jménem Gabriel se vydává po stopě uneseného syna jistého „vlivného politika“ (unesenou dceru jistého nevlivného politika vzal čert). Během svého pátrání se střetne s tajemnou Nix a odhalí v sobě schopnosti až nápadně podobné proslulé kosmické Síle. Naneštěstí stejnými schopnostmi disponuje i hledaný chlapec a zákeřný syndikát Kuros se ho chystá použít jako zbraň...

Michael Petrus se při kreslení Genu7 nechal inspirovat scifíčky jako Mass Effect, Crysis, Star Wars nebo Já, robot. Inspirovat se perfektními a vypilovanými dizajny skutečných mistrů nikdy není na škodu, kdyby se k tomu ovšem přistupovalo rozumně. Říkejte si, že jsem hnidopich, ale mě by opravdu hodně zajímalo, proč má ženská bojovou zbroj, kterou jsem si dle rozložení pancíře pojmenoval „Babský Cecek Mk. IV,“ světelně zvýrazněné bradavky? Proč tam ty diody kurňa jsou? Odpověď je snadná - pro efekt. Skafandry se hemží nesmyslně přilepenými světýlky, bojová taktika futuristických armád se vrátila do středověku, kdy šikování se do masivních sevřených útvarů bylo cool a v kosmickém baru se musí pít jedině nějaká fancy světélkující srágora. Řeknete si - detaily. A je to pravda. Asi by to nebyla taková hrůza, kdyby jí ovšem nesekundovala místy kolísající anatomie postav. Když jsem si u jednoho obrázku zkoušel odmyslet hrdinovu zbroj, došlo mi, že vlastně netuším, jestli je to jen člověk se sakramentsky dlouhým krkem nebo sám Earthworm Jim.

Šauer není nejhorší vypravěč, ale rozhodně bych upřednostnil přirozenější způsob vysvětlování pomocí obrazu a dialogu, než sáhodlouhé texty páně vypravěčovy, které se často ani nevztahují k příběhu a pouze popisují konkrétní místa. Kde jsou doby, kdy stačilo Obi-Wanovo „Mos Eisley Spaceport. You will never find a more wretched hive of sc*m and villany. We must be cautious.“

Románek s Nix je hodně uspěchaný - vlastně jsem si ani nevšiml, že tam vůbec něco takového je, dokud ji Gabriel nevzal za ruku. Žádné emoce, žádné osobní zpovědi, vlastně o sobě nevědí vůbec nic, a ani se mnou to není o moc lepší. A důvod, proč se Nix k hlavnímu hrdinovi připojí mi zůstává záhadou.

Hodnocení komiksu: 40%

Já: První komiks, umístěný uprostřed vystřihovánek na tvrdším papíře, nechává na čtenáři dilema, zda si postaví čmeláčí hnízdo nebo si zaarchivuje další díl seriálu Gen 7. Nejenže je dvojstránka příliš malá rozsahem, ale navíc střihem sledujeme dění na třech místech současně, což je nešťastná kombinace. Kde jsou doby, kdy Saudkovi v Mladém světě vystačila jediná strana pro mnoho akce a zvratů, byť v nepatrně větším formátu.

Kreslíř si v tomto díle ulehčil práci a dva panely zkopíroval jen s drobnými přídavky do dalších dvou okýnek. Věta v bublině „Dokaž to, co ses učil!“ nezní moc česky. Sami autoři komiksu přiznávají, že se na Genu 7 učili. Komiks právě v této době skončil a už je připraven nový s názvem Obloha zítřka. Více o tomto počinu najdete níže na této stránce.

Hodnocení komiksu: N/A
Mourrison (Autor: Lukáš Fibrich) - komiks je dostupný online

Peter Garand: Mourrison je krátký, obvykle jednostránkový komiks, který sleduje příběhy superkocoura Mourrisona, jeho milované kočičky Cléo a nejlepšího kamaráda kocoura Tukieho.Nevím proč, ale z nějakého důvodu mi hlavní hrdina připomíná Pinďu ze Čtyřlístku. S největší pravděpodobností to bude tím, že přestože je Mourrison také školou povinný, běhá za kočkami, jezdí v luxusních fárech a chodí do kina na mládeži nepřístupné krvárny. Noční můra nepatří k nejlepším Fibrichovým epizodám, a vtípek o volání zadarmo z mobilu jsem slyšel v různých variacích už tolikrát, že bych jeho autora nejradši vykleštil. Na druhou stranu uznávám, že chrlit každé dva týdny jednu stránku plnou perel není zrovna nejlehčí úkol. Příběhy sice občas postrádají silnější pointu, která by mě dostala do kolen, zato ale hýří fůrou vtipných detailů a jazykových hříček ve stylu Fagi. Not bad.

Hodnocení komiksu: 70%

Já: N/A

Hodnocení komiksu: N/A
Serpens Levis (Autoři: Michal Kocián, Gutwirth) - komiks je dostupný online

Peter Garand: Praha, pozdní 19. století. Na Malostranském hřbitově je nalezeno tělo docenta ústavu anatomicko-patologického, dočista zbavené všech orgánů. Těla zavražděných záhadně mizí z márnice a úzkými uličkami drkotá nenápadná bryčka s tajemným obsahem... Mladá Viola, dcera přednosty ústavu se tomu všemu rozhodne přijít na kloub a vydá se po stopě, která ji společně s medikem Johannem, zavede do neprozkoumaného podzemí staré Prahy a hlubin podivné podzemní továrny, kde je čeká něco ještě děsivějšího, než si představovali.

To první, co musím na Serpens Levis pochválit, je atmosféra. Starobylé pražské uličky takřka dýchají životem a ponuré, parou sršící interiéry tajného industriálního komplexu vám už od pohledu napoví, že vás tu nic dobrého nečeká. Z každé kresby je cítit hutná dobová atmoška, ke které přispívá i vynikající vyprávění. Dialogy jsou dobré, poutavé, jen málokdy bych tu našel něco, co by se dalo škrtnout. Miluju tajemno i steampunk. A pánové Kocián a Gutwirth dokázali obojí efektně skloubit dohromady.

Je to sice jen otázka osobního vkusu, ale rozhodně bych ocenil, kdyby všichni doktorovi automatoni byli po vizuální stránce víc lidé než stroje. Proto mi asi nejvíc cool přišel právě strojvůdce podzemního vláčku. Další věc - uvítal bych, kdyby zmiňovaní androidi na sobě měli více atributů dotyčného historického období, abych si ustavičně nepřipadal, že se přesouvám mezi Rakouskem Uherskem a Battlestar Galacticou. A mimo jiného bych rád věděl, proč jsou v komiksu některé panely dočista zpřeházené.

Podstatnější ale je, že od 19. dílu, nazvaného příznačně Pád, jsem měl pocit, jako bych četl úplně jiný komiks. Doktor Klemens náhle zmutuje v šíleného vědce a zahodí tak veškerou svoji motivaci budovanou v předešlých dílech, což omluví větou: „Vždyť ubližovat je tak sladké!“ WHAT?! Kam se poděl ten kultivovaný inteligentní člověk, kterého jsem měl pomalu za druhého Magneta? K čemu se muž, odhodlaný pomáhat lidem, rozhodl zbudovat opancéřovanou chaloupku na muří nožce, jejíž jedinou schopností je šlapat po budovách? K čemu?! Zjednodušeně řečeno mi u tohohle monstrózního pojezdónu chybí alespoň nějaká bizarní schopnost, která měla pomáhat, a kterou se Klemens rozhodl v depresi zneužít. A ta jeho proměna v šíleného vědátora si rozhodně zasloužila větší ospravedlnění než jen jednu jedinou bublinu. Od tohohle okamžiku sklouzne komiks do průměrného akčňáku, za který chtě nechtě musím servat deset procent z hodnocení.

Hodnocení komiksu: 60%

Já: Poslední komiks v časopise, Serpen Levis, budí svým názvem dojem převzatého zahraničního komiksu. Avšak autory jsou Češi. Hned první okénko překvapivě zasahuje na druhou tiskovou stranu, čímž jsem byl dokonale zmaten, kde mám pokračovat. Žádné šipky pro směr četby se zde nevyskytují, takže nezbývá než zkoušet a hledat. Další dvě strany už byly v pořádku. Komiks se na čtyřech stranách někam posunul a skončil napínavým momentem, který láká ke koupi dalšího pokračování. Kresba je velmi detailní, jak u postav, tak v pozadí. Rozhodně je na co se koukat.

Hodnocení komiksu: N/A
Obloha zítřka (Autoři: Viktor Šauer - scénář, Michael Petrus - kresba, Mankin - lettering)

Peter Garand: Hodnotit příběh jen podle několika málo obrázků je asi stejně profesionální jako hodnotit film podle teaseru, takže tuhle kapitolu nechám stranou, dokud nebude dílko hotové. Je ale očividné, že syn vypravěčův se potatil a bude nás mořit dalšími humungózně dlouhými monology, jako jeho tatínek v Genu7. Bláhově doufám, že to je jenom úvod, a že vysvětlování bude zkráceno na minimum, nebo alespoň nahrazeno monologem, který dotváří atmošku namísto zbytečné expozice.

Kreslíř se lepší, nebo mu reálné prostředí jde o HODNĚ líp, než to scifácké. Postavy působí lidštěji, oblečení je skvělé, pořádné stínování tomu dodává duši a musím říct, že pohled na ty zdevastované zarostlé baráky mi vzal dech.

Dobré vyhlídky. Nezkažte si to, hoši! V postapu se rejpu taky!

Hodnocení komiksu: N/A

Já: Nový komiks Obloha zítřka od příštího týdne nahradí v Ábíčku právě skončený komiks Gen 7 stejných tvůrců. Pracovali na něm celý rok, v časopisu bude vycházet půl roku.

Teenager Tomáš má nevyléčitelnou nemoc a jeho rodiče ho nechají hibernovat do budoucnosti, kdy už snad lidstvo vynalezne příslušné léky. Střihem ve vyprávění se dostáváme do roku 2288, kdy lidstvo prořídlo kvůli virové pandemii a rozdrobilo se do malých společenstev usilující o přežití ve světě s vyčerpanými zásobami.

Hodnocení komiksu: N/A

Upozornění: Minirecenze byly mírně zkráceny
Autor:


Autor článku: Jan, Peter Garand

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!