Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komiksy? Myslíte ty kraviny pro haranty?

02.09.2013, autor: Já

Přečtěte si úvahu o lidském pohrdání. V tomto článku se zamyslíme nad pohrdáním komiksy jako uměním, za týden vyjde příspěvek o konkrétnějším druhu komiksů.
Komiksy musely bojovat o uznání a leckde se tento boj stále ještě vede. Jedná se o stále tentýž boj, který začal už s vynálezem písma. Tehdy se znalosti předávaly zpaměti vyprávěním, byly to veršované básně. Lidé museli mít dobrou paměť. Vynálezem písma někteří lidé pohrdali, protože to znamenalo dostupnost znalostí pro každého, kdo uměl číst. Říkali, že s písmem lidstvo zhloupne, protože už nebude potřeba paměť.

To se opakovalo s vynálezem knihtisku, rádia, televize. Na internetu se hodně pohrdalo v momentě, kdy se rozšířily blogy: "Teď může veřejně publikovat každé dítě, podívejte se na ty jejich blogísky."

I dnes se ještě můžeme setkat s intelektuálským názorem, že komiks je pro děti, přinejlepším se jedná o lehkou oddychovou literaturu, asi stejně jako romány pro ženy nebo horory. Někteří pokročilejší intelektuálové si všimli, že i v komiksu už vzniklo "náročné umění". Proto se z komiksu stal žánr literatury, aby se mohlo ospravedlnit, proč někdo tak intelektuálně na výši čte něco, co přece bylo původně jen lehké čtení pro děti.

Komiks však nepatří mezi žánry. Slovní spojení "pokleslý žánr" je chybné, cožpak nikdy nemůže vzniknout dobrý horor, který by nastolil zajímavé otázky k zamyšlení? Nehodnoťme žánr, ale konkrétní díla.

Komiks je forma. Komiks se řadí do společnosti uměleckých forem, vedle oblastí umění jako je film, literatura, výtvarné umění, hudba, divadlo nebo tanec. Komiks nemůže být vnímán jako pokleslá nebo jednoduchá forma, protože už z definice forma čeká na naplnění obsahem. Teprve tento obsah může být pokleslý, jednoduchý nebo všelijaký. Komiksem můžeme vyjádřit seriozní filosofická pojednání, ostatně několik jich už vzniklo.

Fakt, že někdo i v rámci uměleckých forem považuje například balet za vyšší formu než film, vypovídá spíš o jeho preferenci než o intelektuální výši baletu. Protože i balet může být povrchní představení bez myšlenky a naopak film může být seriozní umělecké dílo vysoké kvality. Vedle kvalitních komiksů budou existovat i ty brakové, nic to ale nevypovídá o komiksu jako formě. Spíš to hodně říká o jejich autorech, kteří se nějakým způsobem rozhodli pro komiksovou formu. Přece nebudeme pohrdat divadlem jenom proto, že jsme viděli slabou hru s amatérskými herci a s papírovými kulisami, které během představení popadaly na zem.

Vrátím se ještě k pohrdání určité části komiksů mezi lidmi, kteří jinak komiks jako celek uznávají. Nejčastější je pohled z vrchu na americké superhrdiny a velebení evropského komiksu. Když pominu možný skrytý antiamerikanismus, není to jen póza nebo stydlivost? Nebudu číst Spider-mana, protože ho zná každý? Styděl bych se před ostatními, kdyby mě viděli s komiksem o Batmanovi?

Pořád mám na mysli intelektuálské povyšování nad nějakým žánrem jako celkem, bez ohledu na kvalitu konkrétních děl. To je stejné jako zavrhovat celou literaturu pro děti a nevšimnout si, že těmi intelektuály respektovaný Čapek vytvořil Dášenku právě pro děti. O kvalitě Dášenky tito lidé pochybovat nemohou, proč tedy shazovat skořápku, ve které dílo existuje?

Intelektuálové hořekují nad tím, jak klesá zájem o kulturu. Přitom chyba není v tupé mase, které nechodí na výstavy toho nejvyššího umění. Chyba je právě v umělcích intelektuálech, kteří tvoří nicneříkající slátaniny. Intelektuálové pohrdají komercí, což je něco, co má masový úspěch. Úsměvné je na tom fakt, že právě tito intelektuálové chtějí slávu a peníze, tedy ten masový úspěch. Jenže to by se pak stali komercí, není-liž pravda? Mají to ti intelektuálové opravdu těžké.

Zdroj: Osudná domýšlivost, Hayek, 1995
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


theoriá
03.09.2018 Jeden skvělý tip jak číst recenze filmů, komiksů nebo knih
12.06.2014 Yellow Kid: První komiks na světě otiskli v bulváru!
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %w W w & k O m I k S
12.12.2016 Komiksový strip Liška, vrána a sýr: Liška si vybíjí vztek na vráně
13.11.2016 Ček komiks dikšnery - komiksový slovníček ingliš
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!