Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (8) - Medvídek Pú, Časostroj, Kouzelné princezny - Aktualizováno

25.09.2012, autor: Já

Na řadě je další díl letního seriálu minirecenzí časopisů s krátkými komiksy pro děti, mládež a dospělé pamětníky.
Časopis: Medvídek Pú
Recenzované číslo: 9/2012
Počet stran: 28
Počet komiksových stran: 11
Počet reklamních stran: 4
Cena: 69 Kč
Dárek: Nafukovač balónků a nafukovací balonky (nevhodné pro děti do 3 let)

Předem se musím přiznat, že Medvídek Pú nikdy nebyl můj oblíbenec. Jsem vůči němu zaujatý, protože se mi nelíbí ta hloupost, lenost a pomalost hlavních představitelů. Když k tomu přičteme ještě věčně smutného oslíka, který se mírně usmívá jen a pouze na stránce lákající k zakoupení předplatného, pak se není čemu divit.

V prvním příběhu "Objevitelé" se Pú rozhodne najít západní pól. Ano, čtete správně, západní pól. Protože už jednou společně s Kryštůfkem Robinem objevili severní pól, tak nyní zkusí najít jiný pól. A jak je to s tím objevením severního pólu? V obláčku je nakreslený Kryštůfek Robin, jak zapichuje ceduli do zelené trávy, v dálce je plno zelených stromů a cestovatelé na sobě mají lehké letní oblečení.

Západní pól je trapas scénáristů, zelený severní pól je lapsus kreslířů. Zde platí rčení "vrána k vráně sedá" na sto procent. Autoři nejspíš spoléhají na to, že malí čtenáři rychle zapomínají, protože zeměpisné znalosti získané z Medvídka Pú by ve škole nadělaly velkou paseku.

Prasátko má do středy volno, takže s výpravou na západní pól souhlasí. Po chvíli si udělají malou přestávku na svačinu a zjeví se oslík Ijáček, který nemá nic lepšího na práci, tak se k nim přidá. Vzápětí dojde k rozkolu, protože Ijáček se chce vydat tudyhle vpravo, prasátko zas tamtudy doleva a Pú navrhuje sníst další chleba. Dohoda zní, že půjdou rovně. Po chvíli Ijáček narazí na trs bodláků a pustí se do nich. Pú si také vezme něco k snědku, aby v tom Ijáček nebyl sám. Než dosvačí, začne západ slunce. A prasátko si všimne, že tím směrem musí být západní pól, protože sova jednou vyprávěla velmi dlouhý (sic) příběh o slunci, které zapadá na západě. Čímž byl pól objeven.

Hodnocení komiksu: 10%

Další komiks "Tygr zachraňuje med". Tygr umožní Púovi se k medu dostat neotřelým a originálním způsobem. Vyskočí a hlavou narazí do hnízda. Včely se vyřítí z úlu a chtějí zaútočit na tygra, který jim však uteče. Než včely tygra dostihnou, může se Pú ládovat medem.

Hodnocení komiksu: 40%

K Pú přilétá sova a nese nafukovací balónek v zobáku. Sova promluví s plnou pusou. Pú ji nerozumí, proto teprve teď pustí balonek na zem a sdělí mu, že ho přinesla Klokánkovi. Pú dostane úžasný nápad. Když ten modrý balonek nafoukne, poletí mnohem výš než on dohlédne. A možná zahlédne zatoulaný červený balonek, který celé léto neviděl. Při nafukování mu však praskne kostým. Nestalo se to poprvé a bojí se, že prasklou dírou zase vypadne jeho textilní výplň. V tom přiletí červený balonek přímo do jeho náruče. Pú ho chytí a vznese se do oblak. Přistane rovnou u Klokánka, kde mu paní Klokanice díru zašije.

Hodnocení komiksu: 30%

Poslední "Divná věc" je pojata více textově než obrázkově. Nikdo není schopen zjistit účel jednoho nalezeného předmětu. Jen osel v depresi na nápady ostatních neustále opakuje: "Tak to rozhodně není." Jenže nikoho nezajímá, co tím osel myslí. Až poté, co se Pú vydá zpátky domů, si všimne chybějící kliky ve dveřích. Jediný oslík o tom věděl hned od začátku, sobecky si to ale nechával jen pro sebe.

Tajemný předmět je na prvním obrázku vyveden v hnědé barvě, aby se pak na protější straně přebarvil na černo šedou.

Příběh je "vyprávěn" Kryštůfkem Robinem Púovi před spaním. Trošku zarazí, proč vypráví jako pohádku něco, co se Púovi doopravdy osobně stalo a Kryštůfek u toho ani nebyl.

Hodnocení komiksu: 20%

Na stránce se nachází cca tři velké neohraničené obrázky a k nim patří menší očíslovaná textová pole. V obrázcích nenajdeme žádná citoslovce ani bubliny. Postavy jsou vyvedeny jednoduchou linkou s jednobarevnými jednolitými plochami, pozadí a prostředí vykazuje více detailů s barevnými přechody. Kupodivu se tato kombinace netluče tolik dohromady, i když přesto to někdy vypadá, jako kdyby byli hlavní hrdinové do obrázků přilepováni.

Pár slov na závěr:

Hloupost dětinsky nevyzrálých postav není nijak vtipná, naopak vyvolává pocity trapnosti a frustrace. Bezstarostná odevzdanost a neustálé uspokojování jedné jediné základní potřeby, tedy hladu, dělá z Medvídka Pú nudnou postavu v tom ošklivém smyslu slova. Všude panuje dobrosrdečnost, chybí tu jacíkoli záporní hrdinové.

V tomto komiksu pouze tygr pomáhá nějakým způsobem druhému v dosažení jeho cíle, za cenu ohrožení svého života ubodáním včelími žihadly. Pak tu máme sovu, která při uklízení knihovny najde nepotřebnou věc, kterou věnuje Klokánkovi. A poslední tu je paní Klokanice, která pomůže Pú ovi s prasklým kožichem. Pú však ani neudělá bů. To je pro čtenáře poněkud málo a ještě je to všechno příliš povrchní.

Medvídek Pú, v originále Winnie the Pooh, případně Pooh Bear, by se v češtině měl správně jmenovat například Medvídek Hovňousek. Osobně vůbec nechápu popularitu a známost této líné potvůrky. Těch celovečerních filmů a seriálů! Pú dokonce inspiroval jednoho autora, aby z jeho perspektivy vysvětlil taoismus. A další na pozadí příběhu tlustého Púa popsal díla Descarta, Kanta nebo Nietzscheho.

Dodatek:

Zmíním se ještě o hádankách a hrách. Na straně 20 je hádanka, kolik vidíme celkem draků. Nakresleno je jich pět, správná odpověď jsou čtyři draci.

Na straně 26 je opět matematický problém. Otázka zní, kolik napočítáme růžových motýlů. Na dvojstránce je všehovšudy třináct motýlů. Z toho dva jsou zákeřně schovaní v obrázku označující téma sekce Příroda, dva motýli se nacházejí na barevných doprovodných fotografiích. A zbylých devět jsou kreslení motýli. Z těchto devíti jsou jen tři se sytě růžovou, spíše bych ale řekl s červenou převažující barvou. Pak je ještě jeden světle růžový v obrázku nahoře u nápisu Příroda. Správná odpověď zní "pět".


Časopis: Časostroj
Recenzované číslo: 9/2012
Počet stran: 56
Počet komiksových stran: 1
Počet reklamních stran: 4 (3 obálkové strany
Cena: 69,90 Kč

Časostroj, magazín pro mládež o historii, nemá na své obálce nic, co by naznačovalo, že se uvnitř skrývá komiks. Ale je neobvyklé, aby na ní byla kresba vodovkami. Po malém zkoumání jsem zjistil, že autorem obálky je Karel Jerie, komiksový kreslíř. Pohled na předplatitelskou stránku potvrzuje, že tento autor kreslí každou obálku časopisu. Další jeho kresba se nachází ještě u tématického článku uvnitř čísla.

Zatímco na této kresbě převažují vodovky, na titulní obálce se Žižkou najdeme stopy po tužce, která se zapomněla vygumovat. Plochy vodovkami jsou navíc občas nedotažené. Na vnitřní kresbě je jedna čtvrtina obrázku černobílá. V pozadí obrázku stojí bojovník se štítem před sebou, jak drží cosi jako plamenomet. Opravdu nevím, co to tam dělá. Článek totiž působí seriozním dojmem.

Jediná komiksová stránka v čísle "Z tajného deníku Mistra T." je uvozena jako osmé pokračování příběhu z minulého čísla. Jedná se o hezkou hádanku, jejíž řešení není těžké, přesto je nám nabídnuta nápověda umístěná jinde v časopisu, a řešení najdeme na předposlední stránce. Kresba není moc detailní, ale docela ujde. Každopádně práce autorů Martina Pitra a Petra Herolda láká ke sledování dalšího pokračování.

Hodnocení komiksu: 70%
Časopis: Kouzelné princezny
Recenzované číslo: 5/2012
Počet stran: 28
Počet komiksových stran: 7
Počet reklamních stran: 4 (2 obálkové strany)
Cena: 60 Kč
Dárek: Taštička na poklady

Na úvod potěší seznámení s hlavními hrdinkami komiksu, s princeznou Monou, Florabelou a Lindou. Taková praxe je vítaná, můžeme naskakovat do rozjetého vlaku bez předchozích znalostí. Princezna Mona má kralovat podvodnímu království, takže by měla být označena jako královna, ale pojďme dále.

V prvním komiksu se princezna Linda vydává na farmařský trh. Tam koupí sošku tanečnice a pár dalších drobností. V noci má sen o zakleté tanečnici. Dozví se, že prokletí zmizí, pokud bude tancovat v noci uprostřed duhy. Princezna se probudí a poradí se s mluvící knihou a sovákem. Pak s pomocí lampičky a šátku vykouzlí duhu. Tanečnice je vysvobozena, poděkuje, a rozhodne se každý rok tančit na zámeckém plese.

Hodnocení komiksu: 60%

Druhá komiksová věc "Překvapení na ostrově" začíná divokou bouří, přičemž obrázek ukazuje jen menší nepořádek na pobřeží po údajném řádění tornáda. Dřevěné chatrče se slaměnou střechou přímo na pláži zůstaly neporušené, což je dost bizarní. Je podivné, proč princezna, která kraluje podvodní říši uprostřed oceánu, žije na ostrově a tornádo není pod její kontrolou.

Zvířecí kamarádi ji upozorní na jednu trosečnici. Prohrabování se v jejím zavazadle je tu vnímáno jako cosi normálního, pokud chceme zjistit bližší informace o dotyčném člověku. Princezna Mona poskytne naší trosečnici nové šaty zdobené natrhanými květinami. Za to se jí neznámá dáma odvděčí tím, že jí po návratu pošle malou loďku naloženou dary.

Hodnocení komiksu: 40%

V obou příbězích chybí první uvozovky u přímé řeči. Děj je přímo pohádkový, všechno dobře dopadne.

Článek byl upraven.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!