Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (19) - Včelka Mája

24.02.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Přinášíme minirecenze komiksu známého televizního seriálu Včelka Mája.
Včelka Mája 1/2013

Minirecenze Františka Mejstříka:

Kreslený příběh Soudce Med představí včelího vykonavatele spravedlnosti. Vypadá to, že byrokraté jsou věční, stejně jako blbost. Dokonce se dá považovat slovo blbost a byrokrat za synonymum. Pokud nevěříte, čtěte noviny z Louky.

Soudce Med přilákaný vůní květin se od ostatních odtrhl a začal sbírat nektar. Byl tak lačný sladkého nektaru, že si nevšiml, jak se k němu přibližují masožravé vosy. To se mu skoro stalo osudným, nebýt odvážné včelky Máji, která zasáhla v jeho prospěch. Namísto poděkování se malá včelka dočká pobouřené reakce. Soudce zajímá, proč není v úlu a proč nepracuje. Když se od Máji dozví, že včelka není součástí společenství a žije svobodně na Louce, rozhodne se takovou drzost řešit se samotnou Královnou. Takový underground on hlava povýšená nestrpí! Každý přece musí dodržovat pravidla, makat, neflákat se, zatímco on sosá a to se mu v příběhu vrátí jako bumerang.

Obrázkový příběh je krásným příkladem toho, jak se realita dospělého světa promítá do pohádek dětí. Soudce Med je vzorem nepružného úředníka lpícího na formalitách. Sám se cítí bohorovný, porušuje pravidla, nebo si je vykládá ve svůj prospěch, žaluje, udává a po druhých by vyžadoval bezmeznou poslušnost.

Vizuální forma příběhu včelky Máji staví na novém 3D modelu z roku 2012. Komiks v podstatě vypadá jako řádka screenshotů vytípnutých přímo z filmové pohádky. V nové úpravě filmu se toho oproti původní mnoho změnilo a událo. Včelka Mája a Vilík zůstali a jejich podoba nenásilně přešla do 3D. Většinou mám z remaků strach, nicméně musím uznat, že Mája pro rok 2012 je důstojným nástupcem původní varianty. Z první Máji si vybavuji učitelku Kasandru, která se proměnila v Klementinu.

Komiks je poučný a v podstatě říká, že méně je někdy více. Dříve stačilo Desatero a zdravý selský rozum. Dnes máme zákony v zákonech jiných zákonů a novely novel. V tom, aby se prase vyznalo. Takže více včelek Máj se zdravým rozumem a co nejméně Medů, co vypouští zákoníky plné jedů.

Hodnocení komiksu: 60 %

Hned po komiksu, který zabírá téměř půl časopisu následuje plakát Máji, Vilíka a Hopa. Druhá půlka je věnována hrám, zajímavostem, malování a počítání. Na str. 15 jsem se dozvěděl, že „Malé včelky jsou v úlu obklopeny velkou péčí dospělých včel dělnic. Zahřívané a krmené se cítí bezpečně jako v rodině. Není divu, že tak skvěle organizovaná společnost se nazývá včelí rodina“. Tady si nemůžu odpustit nebýt hnidopich. Poslední věta měla skutečně skončit u organizované společnosti. Včely jsou sociální hmyz, který tvoří společenstva-včelstva. Tvrdit v časopise pro děti, že takhle vypadá rodina, je tristní.

Minirecenze Jana Holečka:

U Včelky Máji jsem objevil, že se jedná o zahraniční licenci Maya, a že příběh napsal polský scénárista. Takže jsem si chtěl postěžovat, jak se český komunistický seriál vydal přes Německo s odbočkou v Polsku zpátky do kapitalistických Čech v podobě komiksu. Ale tato domněnka je tak špatná, až mě to překvapilo.

Včelka Mája je totiž japonské anime, v originále Micubači Mája no bóken (Dobrodružství Včelky Máji). Ze známého televizního seriálu byla česká pouze písnička, kterou složil Karel Svoboda a nazpíval ji Karel Gott. On ji tedy nazpíval česky, německy a ještě i mnohokrát jinak, odtud pramení také jeho sláva v zahraničí, ale jinak seriál nemá s Českem nic více společného. Tedy ještě kromě úžasného dabingu původní série, novou 3D verzi jsem neviděl.

Na začátku čísla najdeme představení všech hrdinů, takže stejně jako ve Spidermanovi, i tady můžeme naskočit do rozjetého vlaku bez obav. Celý časopis je v 3D. V této souvislosti mě tedy mrzí, že Micubači Mája není také formě mangy.

V příběhu Soudce med je doprovodný text odlišný od letteringu bublin. Asi by bylo vhodnější, kdyby se veškerý text u každého obrázku minimalizoval na minimum. Příběh má hlavu a patu a skončí happy endem.

Hodnocení komiksu: 90 %
Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
27.06.2014 Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!