Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (20) - Skaut a Roverský kmen - Aktualizováno

03.03.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Junák je organizace skautů a skautek, která vydává časopis Skaut pro děti od 11 do 14 let. Roverský kmen také patří pod křídla Junáka, tento titul je však určen starším 15 let. Junák vydává ještě další časopisy, které zde v přehledu časopisů s komiksy zatím budou chybět.
Aktualizace článku: Přidány minirecenze Jana Holečka

Skaut 10/2013

Miniredenze Františka Mejstříka: Velký přehled časopisů s komiksy nemůže opomenout nejstarší u nás vycházející časopis pro mládež. Byl založen A. B. Svojsíkem v roce 1915 a obnoven v letech 1945, 1968, 1990. Skaut-junák obšťastňoval své čtenáře komiksem již v dobách, kdy se nazýval obrázkový, či kreslený příběh.

Dnes je celkem běžné, ba i moderní nebo módní, mít v každé tiskovině komiks, či strip. Doba je komiksové tvorbě příznivě nakloněna a čtenáři si ho přímo žádají. Nebude tedy překvapením, že časopis, jenž se dá považovat za průkopníka z ničeho neslevil a uvnitř jsem našel celkem tři strany komiksu, pokud počítám i foto příběh na posledním listě. Vlastně mě ani nepřekvapili jména kreslířů Jiří „Oskar“ Petráček a Miroslav Schönberg „Berg“.

Miniredenze Františka Mejstříka: První z příběhů se jmenuje Podsada-jedinečný skautský vynález. Komiks je retrospektiva, která se podívá do roku 1913 a prozradí, jak to bylo se skauty, kteří se již nechtěli probouzet v navlhlých slamnících. Myslel jsem si, že o českých vynálezech vím vše, ale chyba lávky. Podsada je český zlepšovák, který se později rozšířil do celého světa. Sice nejsem skaut, ale jsem patřičně pyšný na zlaté české ručičky. Kreslený příběh je svým způsobem jednostránkový manuál, jak si takovou podsadu zbudovat. Díky ilustraci Berga vypadá návod o mnoho lépe, než ten co je přiložen k nábytku IKEA. Je celkem škoda, že Bergova tvorba není k vidění častěji.

Hodnocení komiksu: 60 %

Miniredenze Jana Holečka: Komiks "Podsada - jedinečný skautský vynález" nakreslil Miroslav SchoenBerg. Hodně mi to připomělo styl Rychlých šípů. Podsady jsou český vynález, aby se nepromočily stany při táboření. V komiksu vidíme, jak se podsady staví a jak vypadají.

Hodnocení komiksu: 80 %

Miniredenze Františka Mejstříka: Druhý příběh Hvízdací brigády je uveden jako detektivka. Chlapci si sdělují, jak pokračovali jejich prázdniny po táboře a trumfují se třeba jako rybáři, kdo z nich měl zajímavější „hvízdací brigádu“. Jeden z hochů to ovšem přehvízdne a na vás je odhalit, který z nich nemluvil pravdu. Ověření hádanky odkazuje čtenáře na TEEPEK.CZ a v levém dolním rohu je do komiksu zakomponován ošklivý QR kód.

Po tom, co jsem nalezl v časopise Bergovu kresbu, jsem si pomyslel, tak tady už jen schází Petráček a ejhle, já o vlku a on na další straně. Proč mě napadl zrovna Petráček? No ono už není moc tuzemských kreslířů, kteří by se zabývali klubáckým komiksem a Jiří „Oskar“ Petráček je pro mě neodmyslitelně spojen právě s klubovým komiksem (Třináctka ze staré čtvrti, Mimozemšťané). Nikoho tedy asi nepřekvapí, že „Oskar“, který spolupracuje s časopisem Skaut od roku 2001, navrhoval poštovní známku ke 100. výročí založení skautské organizace.

U mnoha kreslířů se dá s odstupem let pozorovat, kdy byli na vrcholu svého tvůrčího období. Ne tak u Petráčka, jeho poctivá ruční ilustrace je pořád stejně neochvějná, jako před více jak třiceti lety, kdy jsem měl možnost se s ní seznámit. Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak s poměrně jednoduchou kresbou dokáže docílit takové míry realističnosti. Možná by měl zvážit změnu přezdívky, třeba na „Terminátor“. Ostatně jeho přezdívka údajně pochází ze záliby ve filmové tvorbě, proto „Oskar“.

Hodnocení komiksu: 60 %

Miniredenze Jana Holečka: V komiksové hádance "Hvízdací brigády" spatříme jemnější kresbu než v předchozím díle. Vizuální stránka vylepšuje špatný dojem z trapných dialogů.

Hodnocení komiksu: 40 %

Miniredenze Františka Mejstříka: Říká se do třetice všeho dobrého, ne tak pro mě. Osobně foto komiks nemusím. Příběh Výprava je opět hádanka, která odkazuje na jistý bod skautského zákona a vaším úkolem je dovtípit se z dostupných indicií, o který bod jde. Julča se v příběhu rozhoduje, zda půjde v sobotu na výpravu, nebo do kina. Těžká volba. V pravém dolním rohu je opět k dispozici QR kód a informace, kdo v příběhu hrál. Nepatří náhodou herci do filmů?

Hodnocení komiksu: 10 %

Miniredenze Jana Holečka: Ve fotokomiksu "Výprava" se seznámíme se skautským zákonem, který zní, že sliby se musí plnit. A sliby, které dáme ostatním Skautům, mají ještě větší váhu.

Hodnocení komiksu: 80 %
Roverský kmen 10/2013

Miniredenze Františka Mejstříka: Skautský časopis pro rovery a rangers se může pochlubit jedním listem komiksu, i když pochlubit je přehnané tvrzení. Autorkou kresebně fádního komiksu je Žaneta Mlodziková. Ocenit mohu pouze nápad a pointu. Kreslený příběh je vlastně natolik nezajímavý, že nedostal ani jméno.

Hodnocení komiksu: 20 %Miniredenze Jana Holečka: V časopise se ještě setkáme s neoznačeným vtipem o východu Slunce.

Hodnocení komiksu: 80 %Miniredenze Františka Mejstříka: V časopise mě upoutal rozhovor s předním českým astronomem, astrofyzikem a popularizátorem vědy Jiřím Grygarem. Je to člověk, kterého obdivuji a nesmírně si ho vážím pro jeho vědomosti a skromnost. Je po něm pojmenována planetka „Grygar“. Jak tedy souvisí můj obdiv k panu Grygarovi s komiksem? Nebojte, já si to obhájím. Do širšího povědomí veřejnosti vstoupil astronom televizním pořadem Okna vesmíru dokořán, který se začal vysílat již roku 1981.

Jeho charismatický projev byl na televizní obrazovce provázen jedinečnou kresbou Káji Saudka. Tak přemýšlím, měli jsme už tenkrát doma barevnou, nebo ještě černobílou televizi? Černobílou, bože já jsem asi starej. Tak to vidíte, nakonec jsem se přeci jen dostal ke komiksu. Pro fanoušky Káji Saudka mám tip. Okna vesmíru dokořán existují i v knižní podobě s ilustracemi Káji Saudka a spoluautorem je nejznámější pan ředitel z pořadu Volejte řediteli Vladimír Železný. Tak nezapomeňte při návštěvě knihovny - Okna vesmíru dokořán.

Miniredenze Jana Holečka: Součástí tohoto čísla je leták "Skautské století" s komiksovou výzvou, aby roveři vyzpovídali své babičky skautky a dědečky skauty. Počin je to velmi chvályhodný, vadou na kráse je však malé úzké písmo.

Hodnocení komiksu: 70 %
Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
27.06.2014 Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!