Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (22) - Sopl story

17.03.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Přečtěte si hodnocení komiksu z dalšího časopisu ve velkém přehledu. Minirecenze autorů vznikly nezávisle na sobě.
Sopl Story 1,2,3/2012

Minirecenze Jana Holečka: Časopis Sopl se na prvních stránkách vychloubá, jak celá Austrálie šílí po komiksu z postaviček vyhleněných holubů z nosu, The Bogies, v češtině Sopl Story. Uhleněnci mají být slavnější než Futurama i Simpsoni. Ale už se mlčí o tom, že historie Bogies skončila roku 2012, kdy zkrachoval mateřský časopis Dandy. A stejný osud potkal i český překlad, který skončil svým třetím číslem. Ostatně první vydání časopisu v sobě skrývalo všechna první tři čísla titulu. České šílenství po komiksu se svérázným humorem se tedy nekonalo.

Příběhy z nosu mohou v naší fantazii vyvolávat přehnané očekávání po slizu, hnusu a odpornosti. Komiksová realita je mnohem slabší. Aspoň na poměry televizního seriálu South Park, který zůstává nepřekonaným králem sprosťáren a nechutnosti.

Dočkáme se jen dobrého černého humoru, a to navíc mimo komiks, v rubrice Vtipy. A pak nás ještě mohou pobavit obraty z úvodních textů, jako třeba "zelenožlutý krémík" nebo "vydloubneme si holuby z nosu a postavíme si z nich figurky". Zajímavá je vzdělávací (už nehumorná) část, kde se dozvíme o nemocech souvisejících s nosem.

Zde však hodnotíme jen komiksy, a tam vskutku ani ten černý humor nezazní. Vlastně se setkáme s vtípky jen občas. Nejvtipnější částí v komiksech tak je kydání hlenu jednoho sopláka na druhého. Postavičky připomínají potvůrky z počítačové hry Worms. Sopláci jsou zelení, je jich celá řada a mají svá jména. V druhém čísle pravděpodobně tvůrcům došly nápady a tak se rozhodli parodovat Star Wars. Český překlad se blýsknul jmény Hlen wan Kenobi a Anakin Soplwalker. Parodie je vůbec převažujícím tématem, zaregistroval jsem ještě žertíky na boxera Ramba.

Na obálce je vyobrazen hrůzostrašný Soplák, který se však nikde v komiksu neobjeví, ke škodě čtenářského zážitku. Další propracovaní Sopláci se vyskytují také jako pouhý obrazový doprovod pro již zmíněné nekomiksové rubriky.

V rámci komiksové teorie je velmi zajímavý experiment v druhém čísle na straně 19, kdy si spolu přímo v komiksu povídají scénárista s kreslířem. Scénárista komentuje kreslířovu práci ve "vypravěčském" políčku v dolní části okénka. Člověk si musí komiksovou stránku přečíst dvakrát, aby pochopil dvě souběžně probíhající události, dialog autorů a samotný příběh postav. Každopádně je to zajímavý nápad, co všechno se dá v komiksech upéct.

Hodnocení komiksu: 70 %


Minirecenze Františka Mejstříka: Velký přehled časopisů s komiksy monitoruje český trh a je na vaší straně. Snaží se přinést průřez tím, co je na našich novinových stáncích k dostání a kupodivu je nabídka více jak pestrá. Jistě nikoho nepřekvapí, že se jedná o periodika určená převážně dětem a mládeži. Většina testovaných kousků se snaží do četby zatáhnout i rodiče a vytvořit jakýsi pocit rodiny a kamarádství. Někdy se to podaří lépe, jindy hůře a v případě minulé recenze vůbec.

Autoři, kteří chtějí vydávat kreslené příběhy pro děti musí být připraveni na mnohem větší dávku kritiky a to i negativní. Jako rodič se zajímám o to, co se dětem dostane do rukou k četbě. Čteme společně, někdy si i komiksy nastuduji dopředu a společně v rodině probíráme obsah. V hodnocení komiksu jsem mnohem smířlivější, pokud nemá žádné přehnané ambice, jako je výchova mých dětí a je jasně určeno, jaké věkové skupině náleží. Bohužel pro autory z předešlého odstřelu, kteří se ani netajili tím, že CHTĚJÍ vychovávat, že CHTĚJÍ vést a kdo ví, třeba i CHTĚJÍ manipulovat a vymývat dětské mozečky, museli nutně tvrdě narazit. Jejich tlačení na pilu má v sobě až prvky sektaření.

Osobně jsem pro to, aby se komiks stal první četbou dětí. Komiks v sobě dokáže hravou formou spojit texty s ilustrací a to je pro děti nesmírně přitažlivé a zábavné. Komiks může být mocným nástrojem, který přivede mládež k četbě i kupříkladu děl klasických, těžko stravitelných. Nicméně, vše musí být podáno zábavnou, hravou a nenásilnou formou. Pokud je do příběhu vloženo morální poselství, nebo ponaučení, pak je to jedině plus. Nesmí to býti ovšem moc okaté a zjevné. To už jsou nároky, které málo který autor dokáže splnit a proto bych doporučil, věnovat se například pouze zábavě a humoru, nikoliv výchově dětí a pokud ani toto autoři nedokáží, je tu ještě možnost pěstovat petržel. Každé šťastné děcko má své skutečné Strážílky a to jsou jeho rodiče.

Po tom, co jsem se rozepsal a představím další titul k pokrájení a testování s názvem Sopl story příběh z nosu, musí být evidentní, že časopis postavím ke zdi a zastřelím. Skutečně? V případě tohoto časopisu si dovolím jedno drobné moralizování, speleologické průzkumy nosu nejsou příliš etické, ba ani moderní, a dívku nebo chlapce na to neulovíte, milé děti. Pro rodiče to platí také. Tak prsty z nosu ven, anebo víte co, chvilku tam ještě štrachejte, tahejte a drolte.

Časopis si neklade žádné přehnané ambice, jako je morální výchova mládeže a jako takový ho budu posuzovat. Vlastně je tomu právě naopak, časopis chce probudit v mládeži rošťáky a ani omylem nehodlá nikoho poučovat. Magazín je plný hlenových sopláků, uhleněných příběhů. Hlášek typu vydloubej si všechny sopláky z limitované edice, boží usoplenej komiks, soplární vtipy apod.

Sopláci jsou údajně nejslavnější australský komiks, který se doprskal až k nám. V Austrálii a na Novém Zélandu, jsou prý populárnější než Simpsonovi a Futurama. Hned v úvodu nechutného hlenu jsou představeni hlavní postavy Rambogie, Serfař, Obi Wan Kenobi, Hock Hogan, Tony Hock a Kung Flu.

Dost dobře jsem si nedokázal představit, jak autoři na tématu šťourání se v nose, mohou postavit obsáhlou sérii. Tvůrci použili poměrně jednoduchý trik a do příběhu dosadili potřebný nos chlapce Alexe. Každý z komiksů tak začíná panelem s Alexem a textem „Kdykoliv Alex hledá poklad ve svém nose, jeho holubi ožívají...“ Pak už může následovat jakýkoliv příběh, jakoby se nechumelilo, pardon, nehlenilo. Vzhledem k tomu, že náměty vykrádají, nebo čerpají z popkultury, se dá zpracovat v Soplácích vlastně cokoliv. Už jenom z jmen hlavních postaviček, které odkazují k mainstreamu, se dá komiks považovat za dílko parodické.

Osobně mám parodie rád a například u filmové série Scary Movie (Děsnej biják) jsem u prvních dvou dílů uronil smíchy několik slz a abych se držel tématu, i hlenů a nudlí. Bohužel, podobné kousky, které hrozí roztržením bránice, se s přibývajícím počtem dílů brzo omrzí. V případě Děsného bijáku to bylo už s třetím dílem, kdy byl úsměv křečovitý, pak rozpačitý a další pokračování přinesly už pouze pocit trapnosti.

Na čtvrté straně stojí velkohubě napsáno, jak už jsem výše uvedl, že:

„V Austrálii a na Novém Zélandu nejsou Simpsonovi nebo Futurama tím nejoblíbenějším komiksem pro mladé lidi. Naopak australané považují tyto seriály za velmi slabý odpad a odvar toho, na co jsou obvykle zvyklí.“

Tím si nejsem zcela jist. Oba zmíněné seriály už prokázaly svou životaschopnost a mají své vytrvalé fanoušky. Tvůrce seriálu Simpsonovi Matt Groening získal hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Simpsonovi jsou nyní nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize a i oni mají svou hvězdu na stejném chodníku. Sopl-The Bogies má ještě nějaký čas na svou obhajobu, tudíž bych nekřičel hop, dokud nepřeskočíš.

V magazínu 2-2012 je na straně 23 přetisknut dopis. Cituji:

„Dobrý den, jmenuji se Zdeněček (cenzurováno) a je mi 6 let (proto dopisek píše za mě maminka),“

dopis dále pokračuje v oslavném duchu a na konci je uvedena plná adresa dítěte. Nepátral jsem po tom, zda je psaní autentické. To není ani tak podstatné, jako uvedený věk „čtenáře“. Jedná se o totální selhání PR oddělení nakladatele, které si buď „dopísek“ vytáhlo přímo z nosu, nebo v případě původního psaní i o selhání maminky. Časopis by měl nést věkové doporučení minimálně 14+ vzhledem k tomu, že si tropí žerty právě z podobných Zdeněčků, které točí v mikrovlnce, nebo si s jejich tělíčky hraje rotvajler, či si je maminky chystají k večeři. K nalezení jsou i slůvka debil, hajzl, vydělal, heroin atd. Jedná se o laciné pubertální vtípky a proto mi varování nakladatele před přiloženou hračkou nevhodnou pro děti do 36 měsíců, připadne jako největší kameňák co jsem v tomto miléniu slyšel (číslo 3).

Časopis mi pojetím textové části připomíná modré Šmouly, v kterých se zaměňují slova a przní věty různou podobou „šmoulení“. I zde najdeme podobné schéma. Slůvka jako jsou uhleněné, zahleněné, vydloubané, soplární, soplošta, soplrodina, uhlěněnci, nasoplenou-na shledanou, soptěž-soutěž, soptěžní kupón-soutěžní apod. Na posledním příkladu je zřejmé, jak se dá přestřelit a jaký může vzniknout nesmyslný patvar. Říká se, že opakovaný vtip už není vtipem a bojím se, aby se něco, co je vtipné a zábavné, neproměnilo v trapné. Ostatně, pokud považujete kreslené příběhy Sopl story za podivnost, věřte, že nakladatelství Labyrint vydalo Velkou knihu čurání, kterou lze za komiks také považovat. Raději již nebudu pátrat po tělesných výměšcích, jež se dají komiksovou formou zpracovat.

Časopis jsem posuzoval jako vzorek vhodný pro adolescenty, pokud by nakladatel myslel vážně, že tiskovina je vhodná pro malé děti, jako v případě malého Zdeněčka, pak je to rozhodně 0%. Tak nasoplenou!!!

Hodnocení komiksu: 30 %
Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
27.06.2014 Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!