Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (23) - Princezna

28.04.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Přečtěte si hodnocení komiksu z dalšího časopisu ve velkém přehledu. Minirecenze autorů vznikly nezávisle na sobě.
Princezna 13/2013

Minirecenze Františka Mejstříka:

Noc plná hvězd

Princezna Locika, uzamčena, možná uvězněna, očekává na vrcholku věže příchod bouře. Princezna si moc přeje spatřit hvězdy, což jí překazí stovky klikatých blesků, které protínají oblohu. Locika není ve věži sama a společnost jí dělá přítel chameleon Pascal. Princezna je veselá povaha a zažertuje „Dneska hvězdy uvidíme, jen pokud si je namalujeme na strop!“. Pascal se chopí barev a zápletka je na světě. Pohádka skončí jak jinak, než dobře.

Obrázkový příběh se skládá z celkem 14 panelů a doprovodného textu, který je umístěn mimo obrázky. Kresba je úžasný Disney a této nálepce se nedá nic vytknout. Princezna je překrásná a malý chameleonek je také dosti výrazná figurka. Dokáži si představit, že by mohl být hlavní postavičkou vlastní série stripů, nebo komiksu.

Příběh je jednoduchý a ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Co jsem se nedozvěděl je to, proč je princezna uvězněna na vrcholku věže, ale to již bylo pravděpodobně vysvětleno v předchozích dílech, které neznám.

Hodnocení komiksu: 70 %

Opuštění přátelé

Hrdinkou druhého kresleného příběhu je Popelka. Ta je na hony odlišná od té naší a podobá se spíše princezně. Popelka má plné ruce práce s přípravou velkého bálu a slavnostního ohňostroje. Musí být překrásná a její myší přátelé Gus a Žak jí ušijí nové šaty. Překvapení si pro Popelku nachystal i princ Krasoň a přinesl jí šaty po své matce. Myšky si daly dohromady, že princezna si rozhodně nemůže obléknout dvoje šaty a z toho ukvapeně usoudily, že už jejich pomoc nepotřebuje. Sbalily si své uzlíčky a rozhodly se najít si jiný domov.

Kresba je opět učebnicový Disney, který učaroval nejedné generaci dětí. Příběh je podstatně slabší a morální ponaučení okaté. Popelka poučuje: „Přátelé tu přece nejsou jen od toho, aby nám pomáhali. Jsou to lidé, které máme rádi“. Toto říká Popelka myškám, znamená to tedy, že nejsou přátelé, když nejsou lidé? Kiks jak Brno. Princezna pouze potvrdila, že negativní pověst o blondýnkách je opodstatněná.

Hodnocení komiksu: 40 %

Časopis dále nabídne hádanky, rébusy, plakát, omalovánku, bludiště a kratší pohádku. Tiskovina se prodává za 69,90 Kč, což není málo a proto mě zaskočila sprostá reklama, jež ukrajuje z obsahu dvě stránky.

Zamýšlel jsem se nad obsahem časopisu, který hned od mala masíruje a blbne malé slečny. Princezny jsou krásné a musí být překrásné. V Disneyho podání jsou prostě dokonalé. Princové jsou stejní fešáci, už jen jméno Krasoň je zarážející. Myslím si, že zde vzniká pomalu a plíživě úrodná půda pro zrod komplexů, hovorově mindráků. Podobně jako panenky Barbie a Ken, které negativně ovlivnily určité jedince, kteří podstoupili řady plastických operací, aby se podobali svým idolům. Nespornou pravdou bude, že dosti holčiček vypadá možná jako Pipi Punčochatá a ta byla přeci tak šeredná, až byla krásná. Kult mládí a krásy je nebezpečný a dokáže i ničit životy. Tak milé malé slečny, neberte podobné časopisy příliš vážně, on si vás jistě jednou váš Shrek najde. Konec pohádky.
Minirecenze Jana Holečka: Magazín Princezna se dá v trafice snadno splést s časopisem Kouzelné princezny, o kterém jsem psal tady.

V příběhu Noc plná hvězd se setkáváme s princeznou Locikou, což má asi být nějaká varianta na Zlatovlásku, vylepšenou o mnoho metrů dlouhé vlasy, které navíc na zádech hezké dívky vytváří cosi jako obrovský vlasový plášť. Na tomto vlasovém bohatství je pak vystavěno i několik vtipných vynálezů, jako je použití vlasů coby lana, po kterém se dámská návštěva slaní dolů z vysoké věže, protože je to tak asi o mnoho rychlejší.

Jelikož začne pršet a princezna se nemůže dívat na hvězdy, rozhodne se vymalovat si strop na téma nočního nebe. Avšak co čert nechtěl, ve chvíli, kdy má princezna domalováno, přestane pršet.

Hodnocení komiksu: 90 %V druhém komiksovém příběhu s názvem Opuštění přátelé se potkáme s Popelkou a jejími myšími kamarády. Ti ušijí krásné taneční šaty na královský bál. Následuje dramatická zápletka v ději, protože švarný princ Krasoň daruje Popelce jiné, krásnější šaty. A Popelka dá samozřejmě přednost princi před svými kamarády, což ve zklamaných myšácích vyvolá pocity marnosti, které vyvrcholí odchodem z královského paláce. Naštěstí neujdou daleko a Popelka myšičkám vysvětluje, že jsou stále jejími nejlepšími kamarády. Člověk by si z toho snad mohl vzít poučení, že nemá smysl uraženě odcházet bez toho, aniž by si s druhým promluvil.

Hodnocení komiksu: 70 %

Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
27.06.2014 Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!