Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %

01.12.2014, autor: Já

Staňte se opravdovými Supermany a Supermankami! Stačí přežít mimořádné situace ze superhrdinských příběhů ve zdraví a dobré náladě. Nakladatelství Grada přeložilo do češtiny dva zahraniční komiksy pro dospívající.
"Pozor! Přečtení této knihy ti může zachránit život!"

Takhle křičí rozzuřený medvěd ve výstražné červené bublině na začátku publikace s názvem Jak přežít (téměř) cokoli! Pro kluky. Čeká nás 26 užitečných návodů v příbězích, jak zvládnout různé nebezpečné a roztodivné situace. Z toho 10 kapitol pojednává o méně pravděpodobných událostech, jako je třeba zemětření a další 4 kapitoly jsou podle mého uvážení pro srandu králíkům. Když jsem narazil na oddíl nazvaný Jak přežít útok zombie, chvilku jsem se vzpamatovával z nečekané srážky s pokusem o vtip. Autoři však pokus ustáli a nakonec mi to až tak nevadilo.

Vraťme se zpátky na první stránky. Z úvodního rámečku na mě bliklo upozornění, že mám používat zdravý rozum. Vím, že to bylo myšleno v dobrém smyslu a ve většině případů to platí. Po přečtení celého komiksu ale musím dodat, že mnohdy je to právě náš rozum, který nás může přivést do ohrožení života. Příkladem budiž na první pohled rozumné rozhodnotí schovat se při bouřce pod strom, aby na nás nepršelo, nezmokli jsme a pak nenastydli. Abychom však přežili hromy a blesky, je nutné se skrčit do podřepu na otevřeném prostranství. A ještě k tomu nám tahle knížka přikazuje zahodit deštník! Zdánlivě nesmyslná a nerozumná rada z komiksové příručky, rozum velí utéct pod ten strom.

To je jen jeden z případů, na který jsem chtěl upozornit, že to s tím selským rozumem není tak jednoznačné. To mě také vede k tomu, že úvodní slib o tom, že pouhé přečtení může zachraňovat životy musíme brát s rezervou. Aby člověk opravdu přežil, měl by se všechny rady naučit na zpamět a na to pouhé jedno přelétnutí nestačí.

Jsme stále na začátku komiksu a hned naproti medvědovi na nás útočí více písmenek než je pro komiks obvyklé. Máme tu seznam nutných věcí do Krabičky poslední záchrany (KPZ). Sám jsem si svoji osobní Kápézetku kdysi sestavil podle Jaroslava Foglara. A bylo tam o mnoho více věcí, než nám doporučují britští autoři. Ještě bych si trošku rýpnul poznámkou o tom, že rybářský háček a vlasec do naprosto nezbytných věcí bych asi nedával. Údiv ve mně vzbuzuje zažazení rozdělávače ohně do batohu pro přežití, místo do KPZ.

Nedávno jsem znovu viděl film Rambo a musím tu tedy pro pořádek poznamenat, že voják Rambo měl ve své Kápézetce nůž, kompas, jehlu, nit a sirky. Možná měl v dutině nože ukryté ještě nějaké další poklady, to nevím. Co ale mají mít dospívající zálesáci ve svém batohu, to jsou prosím tablety na čištění vody. Už vzhledem k tomu, že na straně 9 se neznámá voda převažuje na lihovém vařiči, a nikde v komiksu se tablety nepoužívají, musím usoudit, že tohle je zbytečná zátěž. Ke zbytku seznamu nemám dalších poznámek, snad jen že tady asi troška selského rozumu nezaškodí.

Teď si všímám, že jsem toho už tolik napsal a přitom jsem se ještě neprokousal ani tím prvním návodem. Tím je Jak přežít útok žraloka. A už tento první oddíl mě přesvědčuje o tom, že autoři mají něco odžito a nebo načteno. Rady zkušených se tu sypou v přehledné formě a i nějaký malý vtípek se do bubliny pod vodou vešel. Hlavním hrdinou je jakýsi bezejmený teenager, který je sympaticky upozaděn a hlavními hvězdami komiksu tak mohou více vyniknout samotné rady. Asi aby blonďatý teenager nebyl samá smůla a neštěstí, stávají se nepříjemné věci i jeho kamarádům.

Některé rady pro přežití vyniknou tím, jak se objevují i v jiné kapitole. Tak například způsob, jak získat vodu , se dozvíme jednak v oddíle Jak přežít v lese, tak i na poušti. Ostatně příběh přeživšího z pouště se dá využít i v horkém letním parnu nebo jednoduše na dovolené u moře. Oddíl Jak přežít na poušti bych zmínil ještě v jedné souvislosti. Našel jsem tu jednu radu skrytou v obrázku. Blonďák tu má improvazovanou pokrývku hlavy vhodnou pro přežití extrémních teplot.

Někde jsem četl, že člověk vydrží bez vody deset dní a bez jídla dva měsíce. Z komiksu si píšu nový poznatek, totiž že na poušti v horku člověk vydrží pouhé dva a půl dne.

Asi nejdrastičtější událost potká blonďáka v arktické zimě na straně 12. Naštěstí jenom v hypotetickém bublinovém obláčku. I případná krev je zobrazena přístupnou formou (str. 6). Komiks pojednává o smutných nebo nepříznivých situacích, ale ze všech nachází zdárnou cestu ven do bezpečí.

Kresba je hezká na pohled, žádné přehnané machrování v detailech, ale zároveň musím obdivovat znázornění přírodních živlů. Například boj se žraloky pod hladinou opravdu vypadá pod vodou. Průtrž mračen je sice trošku odfláknutá (str. 10, 38-39), záplavová vlna se taky moc nepovedla (str. 20), ale samotná rozbouřená řeka na následující straně vypadá krásně, stejně tak řeka v 42-3. Oheň plápolá legračně (str. 27), ale kouř se kreslířovi věřit dá (str. 14, 26-27), na str. 18 i s malým snadno přehlédnutelným vtípkem. Sněhová vánice na stránkách 28 a 29 zato padá pohádkově

Kresebné zpracování se mi tedy docela líbilo. Když bych měl uvést příklad, kde se mi kresba nelíbíla, ukážu na blonďákův účes. Je to taková docela blbost, ale těch pár čar navíc tam prostě nemuselo být.

Komiks nám podprahově sděluje, že nic není problém a nalézá řešení a odpověď i tam, kde bych to sám nečekal . Nejlepším důkazem je dvoustrana číslo 34-5. 0 čem konkrétně to pojednává nechám nevyspoilerované, aby toho nebylo v jedné recenzi tolik. Samotný název kapitoly působí dost směšným dojmem, jenže úsměv mi brzy zamrzl v ústech, jak věrohodně se s tím autor popral. Přístup, že ze všeho se dá vyklouznout, že existuje cesta ven, je zcela určitě základem úspěchu.

Připomíná mi to vtip, kdy v hořícím kostele sedí věřící, který se modlí za svůj život. Ostatní kolem něho pobíhá a vyzývají ho, aby s nimi utekl pryč, on se však stále modlí, až uhoří. Jednou větou shrnuto: "Kdo nevěří, že to dobře dopadne, ten skončí špatně."

Rady mohou být podané v podobě seznamů, ať je však jakkoli zvýrazníme, obarvíme nebo všelijak opentličkujeme, nikdy nebudou tak atraktivní a snadno zapamatovatelné, jako když je podáme v komiksovém příběhu. Mám doma encyklopedii Rozum do kapsy, která obsahuje dobré infomrace pro táboření a turistiku a poskytnutí první pomoci. Recenzovaný komiks pro kluky nemůže nahradit odborné kurzy první pomoci, ale kvalita a zpracování informací lehce převyšuje úroveň této malé encyklopedie.

Když jsem tu už zmínil kurz první pomoci, tak ten bohužel v komiksu chybí, mínusové body však za to strhávat nebudu. Ocenil jsem dostupné nové poznatky natolik, že vytýkat chybějící oblasti mi původně ani nepřišlo na mysl.

Zde musí zaznít varování, které je pečlivě uvedeno i v komiksu. Veškeré rady je nutno používat smysluplně a na vlastní odpovědnost. Komiks by neměl být jediným zdrojem informací pro závažné situace, ve kterých jde o život.

Pokračování recenze bude za týden.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


superHRDINOVÉ
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!