Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %

08.12.2014, autor: Já

Druhá část komiksové série o přežití je papírově určená slečnám. Naučit svoji kočku poslouchat na slovo se ale přece hodí více chlapům než hezkým kočkám.
Když se ještě krátce vrátím k obálce předchozí verze pro kluky , civí tam hrůzostrašný krokodýl. Oproti tomu ve variantě pro holky skáče dívka přes propast na laně s kladkou. Očekávání jsem měl jasné, kluci dostanou rady typu Jak rozdělat oheň bez zápalek a u slečen jsem čekal tipy ve stylu Jak na ohni uvařit polévku bez hrnce. Kluci by tedy měli odejít docela spokojení, i když jsem si teď uvědomil, že se nikde nerozdělával oheň. Přitom táborák hořel na stranách 9, 12 a 18 a hodil by se i do většiny ostatních situací.

To jsem ale odbočil mimo téma obálky komiksu Jak přežít (téměř) cokoli! Pro holky. Dívky v něm nečeká žádné vaření, natož příroda. Komiks se věnuje společenským situacím a mezilidským nástrahám. Když se znovu dívám na tu matoucí obálku, zjišťuju že dívka na obrázku při seskoku telefonuje. Považuji to za takovou skrytou nápovědu, o čem doopravdy komiks je.

Holky jsou tedy v přírodě podle scénáristky zcela odkázány na své ochránce, kteří si přečetli jim určený komiks. Snad s jedinou vyjímkou potvrzující pravidlo, kterou je kapitola Jak přežít táboření, která je však velmi stručná a k přežití nedostatečná, protože předpokládá přítomnost více lidí.

Opět se pustím do statistik, výsledky jsou subjektivně orientační. Celkem 31 oddílů dává tušit, že přežít ve společnosti bude asi větší fuška než jak přemoci běsnící živly. Problémů bude možná víc, ale překvapivě počet stránek je u obou komiksů stejný. Pouze pět kapitol se věnuje zevnějšku a módě, což považuji za dobré znamení. Dalších pět oddílů rozebírá různá setkání lidí, tři návody se dají považovat za vtipné mezihry, což je o jednu méně než u chlapů. Ostatních 18 okruhů řeší různé problémy a vztahy, nutno však říci, že ne vždy se jedná jen o holčičí věci. Takový nadpis Jak změnit NE na ANO slibuje větší využití, stejně tak se hodí, jak naučit kočku sednout na povel, nebo jak porazit šikanu. Kapitola o výběru slunečních brýlí by klidně mohla viset v každé optice, protože takto přehledně a názorně vám leckde neporadí.

Zatímco u chlapů jsme dávali dohromady seznam věcí do KPZ, tady si zvedáme sebevědomí a ladíme styl. Stejná křičící zubatá bublina tentokrát dává na vědomí, že na přečtení závisí zlepšení našeho stylu. Naštěstí se tu stylem nemyslí jen oblečení a makeup.

Pozitivně laděný vzorec, kterým jsme přežili všechny útrapy minulého komiksu, se opakuje i v ženské verzi. Takže hádka s kamarádkou má sice krásný happy end, jenže bohužel tu chybí varianta, kdy chyba vznikla na druhé straně barikády a ta se nemá k omluvě. Nemyslím si, že děti a teenageři to mají jednodušší než dospělí, každopádně pokud se k nám druzí dlouhodobě nechovají přátelsky, je nutné takové křupany odklidit ze svého života a neznepříjemňovat si už tak trnitou cestu životem.

Velmi dobrá je kapitola o šikaně, stejně tak o dotěrných sourozencích. Již zmíněná slibně znějící rada v Jak změnit NE na ANO, obsahuje nebezpečný postup, jak z neoblomného rodiče dostat to, co potomek chce. Přiznám se, ve svém věku jsem očekával téma partnerských dvojic, ale budiž. Tuto část budu vnímat až z té druhé strany, takže budu mít dostatek času se připravit na protiútok všehochtivého caparta nebo capartky, co bude vyzbrojen(a) tímto komiksem.

Mistrovství kreslířky jsem si všimnul hned v prvním oddílu. Emoce tu tečou ze všech okýnek, včetně šibalského úsměvu hlavní hrdinky s kudrnatýma vlasama. Bezejmenná dívka se vesměs střídá se slečnou s vlasama ve stylu jedné postavy z Pulp Fiction.

Překladatel se blýskl v kapitole Kudy z nudy, kde cituje jednu českou báseň. Při čtení názvu Jak být skvělý baby-sitter jsem si říkal, že anglicismus asi snese mužský rod. Ale na hrubku na straně 5, kde se slečny "báli", se moc dobře nekouká.
Nyní bych shrnul oba komiksy, tedy i ten předchozí (varianta pro chlapy).

Oba komiksy mají vydařený a stylový lettering, čeština s háčkama a čárkama také bez chyb. Jediný malý černý puntík na kráse to celé přesto má. Je jím tečka za větou, která je tak malá nebo je tak blízko předchozího písmene, že se někdy úplně vytratí.

Pokud mi v mužském provedení chybělo rozdělání ohně, pak v ženském je to loupežné přepadení. Jak rozdělat oheň bez zapalovače jsem se nedozvěděl, bohatě to ale vynahrazuje velké množství jiných užitečných mouder a postupů. Sem tam se mihl i povedený vtípek, kameňáky to sice nebyly, ale to ani nebylo očekáváno.

Komiks pro dospívající slečny se mi zpočátku moc nezdál. Osobně bych řekl, že holčičí varianta o něco pokulhává za klučičí verzí, přesto mě autoři přesvědčili, že oba komiksy zvládli mistrovsky. Do obou komiksů nakydali velmi užitečné informace, které lze okamžitě využít. Kluci mají šanci zvýšit pravděpodobnost přežítí v přírodě a slečny mohou opravdu lépe přežít mezi lidmi. Sám se divím, že pod scénářem není podepsaný tým odborníků, protože celkový dojem z obou částí jsem takovýzískal.

Zmíním také jednu věc, co dobře vystihuje fakt, že si autoři s komiksem dali práci, a který také přispěl k tomu, že dávám plný počet procent oběma komiksům. V obou dílech se vyskytuje ten vtipný nesmysl se zombiekama a přesto se jedná o dvě různé kapitoly, s odlišnými obsahy, bez líného vaření z vody , bez opakování již řečeného.

Pro úplnost dodám, že oba komiksy mají pod palcem dvě různé autorské dvojice. Scénář je kvalitní v obou verzích, a co se týká kresby, přijde mi, jako kdyby to namaloval stejný člověk. To však v tomto případě neberu jako mínus, snad i tak mohlo znít původní zadání, aby se oba komiksy sobě navzájem podobaly.

Co se týká samotného oddílu pro holky, opět si dovolím tvrdit, že lehce převyšuje leckteré psychologické příručky pro dospělé ženy. Minimálně tím, jak dobře vysvětlené jsou i složitější vztahové situace. I Zde však musí zaznít nudná poučka, že veškeré rady musíme posuzovat zvlášť pro každou situaci a na vlastní odpovědnost.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


superHRDINOVÉ
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!