Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %

13.04.2015, autor: Já Jóachym Jóachyňym

První české hryznutí zombíků útočí na české čtenáře. Jak moc jsou nebezpeční a skutečně jsou mezi nimi i vegetariáni, co žerou stromy?
Jedné běžné deštivé noci. Náklaďák s radioaktivními sudy projíždí městem a řidič za volantem si dává mikrošlofíky. Do cesty se mu postaví zatoulaný jelen. Řidič se mu stihne vyhnout, jenže následuje ostrá zatáčka a auto spadne do hřbitova, kam se vylije obsah všech sudů. Kapalina prosákne až k mrtvolám, které se vylezou z hrobů s touhou po lidském masu.

Tak začínají čeští zombíci útočit na naši zemi. Scénárista a kreslíř Ondřej Frencl si splnil velký sen a u nakladatelství Grada vydal svůj první papírový komiks Zombíci. Oceňuji počeštěný název, Zombieci by se vskutku četli blbě. Původně jsem si myslel, že se jedná o spisovatele Ivo Fencla, není tomu tak.

Scénárista Ondřej Frencl naházel do svého příběhu postavy s odlišnými oblečeními i obličeji. Když to tak píšu, říkám si, že to jsou přece normální věci, nad kterými se nemusí člověk zastavovat. Jenže nakreslit sedm hrdinů tak, aby si je čtenář nepletl, to už zavání mistrovstvím.

Navíc jsem si všiml, že každý člen party je navíc velmi zřetelně odlišný i svým charakterem, nejsou to prostí panáčkové bez duše. Mají své lidské chyby, žádní dokonalí supermani. To bych chápal jako velké plus a dá se říci, že se tím Zombíci odlišují od jiných komiksů a filmů, kde jsou hrdinové navzájem si podobné, nemastné a neslané figurky. A dokonce i samotní zombíci jsou různí, žádní recyklování paňáci z krabičky.

Když se dívám na emoce, nemůžu upřít, že se obličeje kroutí do všemožných grimas. Chybí v nich ale opravdovost, výrazy jsou přehrávané a nafilmované. Jsou nakreslené s příliš velkým důrazem. Třeba hned na desáté stránce dole, kde Jirka odchází na toaletu s výrazem, se kterým se na toaletu většinou neodchází. Jirkův výraz nemá opodstatnění ani v následující otázce, kterou pronáší Venca. Nebo na str. 12 zas Venca třeští svůj vyděšený obličej na běžnou otázku servírky.

Líbí se mi systém rámečků, které nijak nepřekážejí při čtení. Na straně 7 a 8 jsou okénka ohraničena kreativním zombie stylem. Na dvoustraně 14-15 jsem díky tuhé vazbě málem přehlédl cestu výtahem. A teď kreslířské chyby, zůstáváme na str. 14. Venca tam dává přes Frantovo rameno svou uměle vycpanou ruku. Na straně 31 nahoře vyčnívá do popředí detail dvou obličejů, neladící coloring se tu tluče se zbytečnými linkami, spolu s jednotvárným pozadím to není moc hezké okénko. Na další stránce se colorista nemůže rozhodnout, zda karavan stojí na trávě nebo na bahně. Když se ohlédneme hned vedle na str. 33, pak tu zmíním jeden příklad použití zbytečných hlášek: "No tak dělej, vyzváněj, ty křápe!" - "Ha, už!"

U mnoha hlášek se to dá říci rovněž, celý komiks ale netrpí přílišnou upovídaností. Narozdíl od komiksového stripu Zombík, který jsem si zběžně pročetl na osobních stránkách autora. K hlášce GAME OVER na stránce 52 bych měl námitku, že ta se ve počítačové hře objevuje v případě, kdy hráč prohrál. Což nebyl případ situace v komiksu.

Detailnost pozadí většiny okének je vypracovaná s jemnou pečlivostí, pokud občas zavřeme jedno oko nad dvoubarevnými panely. Na str. 71 nahoře se ve stejném záběru vystřídají hned tři různé barvy pozadí. Mohl bych v tom spatřovat nějaký umělecký záměr a snahu potlačit fádnost, ale osobně se mi to moc nezamlouvá. Naštěstí pečlivě propracovaná okénka převažují nad těmi odfláknutými, takže celkově můžu prohlásit, že komiks byl nakreslený poctivě.

Děj se láme pomocí několika oslích můstků, které mi přišly zvláštně bláznivé a místo zasmání jsem jen kroutil hlavou. (Spoilery do konce odstavce) Týká se to třeba setkání obou přeživších skupin. Potká se tu autobus holčičí party s pojízdnou popelnicí kluků. Nemůžu upřít vynalézavost, ale já osobně to moc vtipné neshledávám. Nelogické mi přišlo, když v řízení autobusu pak pokračuje osmiletý kluk, který sotva vidí na cestu, i když se na palubě nachází mnohem starší lidé.

Několik hodnotících slov závěrem. Komiks je pečlivě prokreslený, příběh je mírně ztřeštěně poslepovaný dohromady. Jednotlivé osoby mě oslnili svými odlišnými charakterovými vlastnostmi, to se jen tak někde nevidí. Všech 114 stran je přístupných dětem a mládeži. Odpověď na otázku ze začátku recenze, s maličkým spoilerem, zní: Ano, čeští zombíci žerou i dřevo a nejen to!

Je príma, že se objevují noví čeští autoři, kteří jednou toho komiksového krále Káji Saudka určitě sesadí z trůnu. Do té doby nezbývá než hledat jednotlivé jehly v kupce sena.
Autor:


Autor článku: Já Jóachym Jóachyňym

Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNOhorory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
04.11.2013 Po přečtení Space Trashers komiks vyhoďte do popelnice na papír - AKTUALIZOVÁNO
08.04.2013 Živí mrtví 7: Smrt odešla na dovolenou - 80 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!