Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor megarecenze (10): Série odkrývá plán na genocidu lidstva

21.05.2018, autor: Jo

Třetí sešit mě zaujal napínavou momentkou, která hezky navazuje na akční sekvenci v předešlém čísle.
Takový klifhengr, ale na začátku příběhu. Musím říct, že tato obálka opravdu láká k otevření nového dílu. Trošku směšně působí rukavice z lidské kůže na robotické dlani terminátora.

Hnusný lettering opět straší lehkou záměnou Y za V. Když jsem se začetl do pokračování děje, musím počáteční vychvalování obálky přehodnotit. Obálka totiž jen vytvořila napětí scénou, která se v komiksu nevyskytuje. Takže klasická klamná reklamní obálková finta. Škoda.

Na str. 2 jsem získal mylný dojem, že panel zasahuje i na protější stránku. I takové se můžou stát nepříjemnosti, když kresba zabírá až k okraji bez rámečku, což se mi jinak dost líbí.

Terminátor ze str. 5 mě trkl do očí tím, že má obě pěsti potažené kůží, a obličej zírá jinak než na té zpropadené obálce. Obálku vypracoval kreslíř s pomocí dalšího malíře, bohužel se nějak nedomluvili na přesných detailech.

Neprozřetelně jsem si dal přestávku a recenzoval jiný komiks. Mezitím se mi z hlavy vykouřili jména a ksichty policejních detektivů Weatherbyho a jeho parťáka Mossberga z L.A.P.D. Stejně tak Karyn Sternová z NetWork Development. Scénárista to čtenářovi nijak neulehčuje, protože Karyn je jednou jen Karyn a podruhé jen Sternová. A u Spaskyho tápu, jestli pracuje v FBI nebo taky v Network Development. Pak se tu zmiňuje známý Cyberdyne a neznámá vládní organizace NetWork Development.

Při novém pročítání prvního dílu jsem narazil na zajímavý obrat. Detektiv na str. 19 dole oslovuje svého kolegu "Šejkspíre". Uvítal bych, kdyby mi nějaký anglofil vysvětlil toto nezvyklé použití.

Rozhovor pokračuje: "Pass the sweet and low." Sweet and low znamená sladidlo sacharin, ale asi bude mít i nějaký slangový význam, protože o cukru se asi nebaví.

Druhý sešit, po druhém čtení, abych si udělal pořádek v postavách, servíruje nějakého dalšího detektiva, který má sice taky knírek a pleš, jako Weatherby, ale ta pleš vypadá vyšší a má i jiný lůk. Kreslíř si se mnou pěkně zahrává, abych si oba detektivy pletl.

Novinku oproti filmu představuje Karyn Stern která pracuje jako zvláštní operační ředitelka v projektu Simi Valley. Tím se vnesl zmatek, jestli nakonec nefachá pro FBI.

Jsem zpátky ve třetím sešitě a detektiv Mossberg odvrátí Sáru s Johnem od jisté smrti. To se stalo vůbec poprvé v Terminátoří sáze, že by nečekaný zachránce vzešel od policie.

Nenápadné naznačení ukrývá strana 8 dole vpravo.Nejen, že se připomíná proměna Terminátora v Karyn Sternovou, ale vychází najevo výrobní typ T1000, kterému říkám Slizátor. Zdánlivá hustota informací, s mnoha skrytými hlavolamy, spolu se sofistikovaností scénáře, mě vtahuje do děje.

Po nemilosrdné kritice, a taky po malé pauze ve čtení, jsem najednou změnil přístup a komiks si začal užívat.Pravdou ale zůstává, že u Terminátora Burning Earth jsem se nerozčiloval tolik jako tady. Uvidíme, jak dopadne celý Cybernetic Dawn, jestli ho překoná Nuclear Twilight, a co se stane v grand finále extra sešitu.

Sára přemýšlí a padá z ní teorie, že při střetu s hrozbou "varianta útěku" pouze oddálí nevyhnutelné. Jediný způsob jak přežít je bojovat, říká Sára vypravěčka.

Po akční sekvenci Sára zabíjí Termouše typ T800 malinko neuvěřitelnou jízdou. A přivádí mě to k úvaze, že do minulosti cestovali časem tři Termináti, ale rozdílné typy. Zároveň si uvědomuju, že Slizátor se sice hezky proměňuje a zabíjí prodlouženými prsty, nikdy ale nevypadá tak kůl jako obnažená kostra T800. Ta se mi prostě líbí víc a upřímně, komiks bez T800 by nebyl správný komiks.

Nechci si stěžovat na své oči, vidím výborně. Vina padá na hrozný vypravěčský lettering, který nezajistil odlišné vzezření písmen T a F. Lettering v bublinách vadí jen u zpropadeného U a LI, občas i V, jelikož letterer tvořil ručně a nepoužíval tedy ustálený font. Vykoumal jsem, že se vypravěčský lettering skládá překvapivě právě z fontu.

Sára opakuje hlášky z filmu na str. 18, že po genocidě lidstva Skynetem, lidé vyhrají díky svému lídrovi. Genocida zaměřená proti všem.

Mossberg ze strany 19 hlásí, že Sternová a Spasky patří k FBI. Moje tušení se potvrdilo. Od dvacáté stránky dostává detektiv jméno David. Ok. Škoda že nemaká na tom, aby přesvědčil víc policistů kteří by rozjeli ochranu proti Termoušům. Takhle po nich jdou jak roboti, tak i policie.

Trojka zakončená klifhengrem a doslovem. V něm si editor komiksového nakladatelství Malibu stěžuje, že i v devadesátých letech v USA, konkrétně v Severní Nevadě, se mezi pohodáři najdou i blbci. Kteří po tolika letech a po všemožných úspěších komiksu pořád tvrdí, jak jsou komiksy debilní a jak může být ten editor tak blbý, že se zabývá něčím tak podřadným a nedůležitým . Prý: "Nic než pár obrázků".

Editor uvažuje, že postupem času by mělo ignorantů a hlupáků ubývat, což se bohužel neděje.

Hodnocení komiksu: Až dočtu poslední nultý sešit
Autor:


Autor článku: Jo

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
07.01.2019 Terminátor megarecenze (14): Bomba! Teorie velkého třesku!
01.10.2018 Terminátor megarecenze (12): 10+2 robotích filmů před a po
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!