Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


STŘÍBRNÝ MEČ

26.09.2016
STŘÍBRNÝ MEČ
(14. díl)
STŘÍBRNÝ MEČ

12.09.2016
STŘÍBRNÝ MEČ
(13. díl)
STŘÍBRNÝ MEČ

29.08.2016
STŘÍBRNÝ MEČ
(12. díl)
STŘÍBRNÝ MEČ

15.08.2016
STŘÍBRNÝ MEČ
(11. díl)
STŘÍBRNÝ MEČ

01.08.2016
STŘÍBRNÝ MEČ
(10. díl)

Valašský komiks 1: Liška se pohádala s vlkem - 90 %

Valašský komiks z Hornolidečska je prvním přírůstkem do série příběhů o Valašsku.
Autor: Jan Holeček
Sdílejte tento článek ze dne 13.07.2016 z rubriky RecenzeU Kubíků ukradl zloděj v noci měch zlaťáků z půdy. Otec se vzbudil a trefil zloděje flintou. Zloději uťali nešťastníkovi hlavu a zakopali ji. Lidé torzo těla zakopali na vrchu, a protože se zjistilo, že zloděj se jmenoval Benešek, začalo se vrchu říkat V Benešůvce. Vykládá se, že tam straší a že tam po nocích chodí bezhlavý Benešek a hledá svoji hlavu. Několik lidí ho tam vidělo, i tetina Cedidlová.

Taková je první pověst Valašského komiksu. Člověk se může dovtípit, že autor Martin Kubík začal malovat tuto pověst jako první, jelikož se vztahovala k jeho rodu.

Komiks má stejnou formu, jako slavné Obrázky z českých dějin a pověstí. V jednom řádku obrázky a pod nima text vypravěče. Zmíněné pověsti pojednávají o známějších věcech, které se vyskytují v učebnicích. Valašský komiks nemá žádné hrdiny nebo krále, i když jedna zmínka o Rudolfovi II. by se našla. Valaši mají pověsti o obyčejných věcech, lidech a příbězích.

Co mi trošku vadilo, tak to bylo stránkování příběhů. V komiksu se vyskytují převážně dvou stránkové pověsti, které však nejsou na jedné dvojstraně a musí se pro ně otočit list. Z Obrázků z českých dějin a pověstí jsem byl zvyklý na ucelenou dvoustránku, tak proto mi to teď trklo do očí.

Valašský jazyk je rázovitý a čtenář se musí smířit s tím, že se tu objeví cizí slova, jako třeba ogar (chlap), čagan (hůl) nebo snět (torzo těla). Pochopení moc nepřidá ani ruka textařky, která všechny texty napsala ledabyle a občas nelze rozeznat třeba písmeno M od písmena H.

Na 83 stranách se skví 27 příběhů, vybraných původně z knihy Za dlúhých večerů - pověsti a pohádky z Hornolidečska autora Petra Odehnala, který publikaci i revidoval.

Komiksy vznikly na popud Valašského deníku , pro který Martin Kubík všechny pověsti každý týden dosud stále kreslí. Najít je můžete v pondělní příloze Naše Valašsko. Můžeme se tak dočkat dalších knih komiksů z Valašska.

Kresby jsou poctivě nakreslené černým inkoustem a vyplňují celé políčko. Kreslíř si s vykreslováním opravdu pohrál a je radost pohledět na všelijaké detaily, obličeje, které se neopakují. Občas nelze poznat, co je na obrázku to hlavní, ale není to tak hrozné. Na malůvkách se krásně vyjímá valašská architektura, interiéry, krajina, oblečení postav je autentické.

Komiks nemá hlavního hrdinu, ani nějaký motiv. Snad bych řekl, že se několikrát opakuje motiv pokladu, který někdo zahrabal nebo o něm kolují zvěsti.

Pověst o vodníkovi mi připomíná důvod, proč vodníci existují. A sice aby se děti naučily plavat a pokud to neumí, aby se bály vody a rybníků. Mnohá neštěstí utopení jsou varující a postava vodníka pomáhá vyvarovat se podobným nebezpečím.

Nejvíce se mi líbil příběh Odraný kůň, který poutavě vypráví pohádku o jednom koni. A vtipná mi přišla příhoda Lišky s vlkem. V pověsti o hlídání hranic se Slovenskem Shonby mě zaujalo slovíčko rozmňáglo ve smyslu rozmáčklo.

Na publikaci v pevných deskách a s křídovým papírem se finančně podílelo Sdružení obcí Hornolidečska a Masarykova veřejná knihovna Vsetín. Valašsko se rozkládá převážně v širším okolí města Vsetín, na východní Moravě při hranicích se Slovenskem.
Související články:


ČČČeští autoři
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty a Aleš Kot je kokotRecenze komiksu Terminator: Revolution z roku 2009, který patří do kategorie hezky nakreslených komiksů s nešťastným scénářem.
Autor: Jan Holeček
Vyšlo 01.06.2016 v rubrice Recenze.


Komiks Tisíc masek vydalo nakladatelství Kobuta, které každý rok publikuje sborník české mangy Vějíř. Je to tedy taková konkurence Bubblegunu.
Autor: Jan Holeček
Vyšlo 18.05.2016 v rubrice Recenze.


Autor Robert Šimoník vytvořil fantasy komiks Stříbrný meč, který bude celý zdarma vycházet exkluzivně a premiérově na komiks.cz v pondělí.
Autor: Jan Holeček
Vyšlo 25.04.2016 v rubrice Rozhovor.

A opět tu máme sérii Ovocného komiksu, tentokrát sběrateli velmi ceněný třetí díl. Hned na začátku jsem byl dezorientován tím, že komiks pokračuje tam, kde skončil v předešlém díle. Jelikož jsem předešlé díly už vyhodil a všechno už zapomněl, budu muset vařit z vody.
Autor: Basil Karlo, Drakeus, Gethie, Matthew Matt, Mrs. Rickman, Rézie
Vyšlo 01.04.2016 v rubrice Recenze.


Dnešní megarecenzí dokončíme crossovery. A pokud jsem si oblíbil scénáristu Rona Fortiera, našel jsem si k němu kreslíře Nigela Raynora. Kéž by tihle mistři spáchali něco dohromady!
Autor: Jan Holeček
Vyšlo 02.11.2015 v rubrice Recenze.

VÍCE ČLÁNKŮ


Gaunyho primitivní komiksy

20.06.2016
Gaunyho primitivní komiksy
(51. díl)

Gaunyho primitivní komiksy

06.06.2016
Gaunyho primitivní komiksy
(50. díl)
 


    

fotografieBUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Co vyšťourali čeští vědátoři z komiksů? Bylo to víc než holuby z nosu?

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2016
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!