Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

MŮJ ŽIVOT S ABC – ÁBÍČKEM

25.08.2005, autor: Sakyk

Je to tady, Vlastislav Toman neodolal vábení a vzpomínky na 35 let své novinářské práce přetavil do dvousetstránkové knihy Můj život s ABC – ábíčkem. Byť se neubránil jisté (a zřejmě i nutné) nostalgii a místy možná až přehnané pýše, je to počtení zábavné, zajímavé a poučné.
. V 70. a 80. letech si časopis ABC mladých techniků a přírodovědců vybudoval vskutku kultovní status – především proto, že oficiální pionýrskou zábavu nabízelo v hodně odlišném hávu než ostatní „socialistická konkurence“.
Pamětníkům těch dob při vzpomínce na červeno-černo-modré logo většinou srdce zaplesá, s oblibou tvrdívají, že žádný podobný časopis u nás neexistoval. A jedním dechem dodávají: velká škoda, že ábíčko teď není jako dřív. Ani nemůže, je třeba zároveň doplnit; to, jak moc se časy změnily a jak rozdílné podmínky ve vydavatelské činnosti panují nyní, dokládají právě Tomanovy memoáry. Ty navíc jako užitečný dokument poslouží také těm, kdo si buďto na Husákovu éru nepamatují, nezažili ji nebo prostě ABC nečetli.
 
. V. Toman v ábíčku pracoval, a z toho většinu let také šéfredaktoroval, přes tři desetiletí, vedl si obrovský archív a při psaní knihy toho vrchovatě využil. Postupně popisuje vznik časopisu a jeho nejisté začátky, ve kterých mu velmi napomohla počínající éra letů do vesmíru. Na těch se ABC doslova svezlo – koneckonců, první číslo vyšlo symbolicky právě v roce debutního sputnikovského startu do vesmíru. Na přelomu 50. a 60. let pak raketovému rozjezdu ábíčka rovněž pomohly čtenářské srazy, které pomáhaly utužit pouto mezi oblíbeným měsíčníkem a čtenáři. I když byly za husákovské normalizace na nátlak shora zrušeny, redakce našla jiné formy, jak se čtenáři spolupracovat. Rozjela legendární závody motokár, pravidelné promítala v Kině Ponrepo ABC, dala prostor mladým dopisovatelům, zakládala stanice mladých techniků a přírodovědců, organizovala množství verneovských her, měla po vzoru foglarovského Mladého hlasatele vlastní kluby – tzv. raketové posádky… Těch akcí a nápadů byla spousta a zřejmě především právě tahle úzká provázanost se čtenáři pomohla k jejich oddanosti a neustálému růstu nákladu. Ábíčko ale mělo i jiné trumfy: na tvrdém papíře tištěná déčka obsahující spoustu praktického materiálu typu „udělej si sám“ v čele s vystřihovacími modely, vkládané 3D přílohy nebo – komiksy.
Těm autor pochopitelně věnuje hodně velký prostor, plných osm kapitol. Široce objasňuje příchod foglarovských Kulišáků v 60. letech, spolupráci s francouzským magazínem Pif, nezapomíná vysvětlit problémy při otiskování seriálů a samozřejmě nejvíce řádků věnuje kultovnímu sci-fi Pod paprsky zářícího a svým srdečním Strážcům.
Součástí knihy měly původně být i obsáhlé přílohy, vzhledem k nedostatku financí však zůstalo pouze u jmenného rejstříku a osmi stran černobílých fotografií.
 
Můj život s ABC je spolu s Octobrianou a Stavbou komiksu teprve třetím komiksovým publicistickým titulem, který na Komiks.cz recenzujeme. To však neznamená, že by měl zůstat stranou zájmu pravověrných komiksových fanoušků. Právě naopak – kniha slouží jako svědectví doby, ukazuje vznik řady známých komiksů (naprostá většina z nich vyšla ve Velkých knihách komiksů 1, 2, 3 a 4) a může tak alespoň částečně zaplnit prázdné místo na české komiksové mapě.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Můj život s ABC – Ábíčkem
Scénář: Vlastislav Toman
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 207
Formát: 145 x 200
Vydavatel: Ostrov
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


theoriá
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
23.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (3. POSTAVY PROMLOUVAJÍ)
16.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!