Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICSOVÉ LEGENDY 14 – SPIDER–MAN 5

12.03.2007, autor: Yan

Spider-Man musí svést kvantum soubojů s nabroušenými protivníky, zároveň ale také řeší osobní problémy. Skoro dvě stě stránek příhod jednoho z nejslavnějších superhrdinů. Skoro dvě stě stan nabitých comicsovými příběhy z šedesátých let. Comicsové legendy 14 – Spider-Man 5: tady už se dá hovořit o slušné lekci dějepisu tohoto žánru.
Recenzi předcházejících CL (Wolverine 4) čtěte zde.
Spider-Man 5, obálkaNetřeba představovat edici Comicsové legendy korporace dvou nakladatelství, tedy Crwe a Netopejru. Hutné comicsové čtení na dvou stech stránkách, převážně z marvelovské historie. Ano, tohle jsou opravdu lekce historie klasických superhrdinských časů. Jediné dvě výjimky, které se v CL objevily a nespadají do superhrdinského období, jsou dva Conanové a Punisher.

Je tedy jasné, že v době pestrobarevných kreseb na lesklých křídových papírech, digitálních efektů a krvavých scénářů tohle čtení není pro každého. Comicsové legendy jsou pro opravdové comicsové srdcaře a klasiky, kteří se rádi pohybují v mainstreamu.


Pavoučí síť ve světě a u nás
Netřeba představovat ani Spider-Mana. Ale přesto a stručně: Petera Parkera jednoho dne kousl radioaktivní pavouk a on tím získal superschopnosti – a tak mohlo vzniknout tisíce stránek comicsů a také celovečerní filmy. Pavoučí bojovník proti zločinu a proti veřejnému mínění, které je vůči němu značně nevybíravé, patří mezi absolutní elitu z řad okostýmovaných superhrdinů.

Důvody jsou jasné. Nesledujeme osudy žádného tvrďáka se svaly made in panelárna Oldřichov v Hájích. O Peteru Parkerovi v civilu se určitě nedá říci, že by vypadal jako superhrdina. Navíc pozorujeme také druhou tvář hlavního hrdiny. Dříve studentíka, později fotografa, který má problémy s dívkami (nejdříve s Gwen, dlouho poté s Mary Jane), o kterého se stará hodná tetička May (tedy než zemře a poté zase ožije, ale to by opravdu bylo na dlouho) a který musí svou vigilantskou identitu pečlivě skrývat. Kombinace neohroženého bojovníka a někoho, v kom se můžou Američané sami shlížet, za oceánem spolehlivě funguje. Když k tomuto připočteme Spideyho vtipné (tady samozřejmě záleží na scénáristovi) hlášky, je vystaráno.

Kingpin jako Parkerův otec?Spider-Man jakožto jedna z celosvětově nejpopulárnějších comicsových postav oplývá pohnutou historií také na našem území. Sešitově vycházel hned pod čtyřmi různými vydavateli. Vzpomínáte na „prehistorické“ časy Semicu či Unicornu? Posléze se ho s grácií sobě vlastní zmocnila Crew. Pro vnitřní rozpory Crwe Spider-Man vycházel i na stránkách magazínu Comics vydavatelství Calibre (dnes Comics Centrum). Konečně se objevuje též v Comicsových legendách, kdy se dočkáváme lekcí dějepisu od samotného profesora a nejznámější z marvelovských person, scénáristy Stana Leeho. Souběžně vycházejí u Crwe booky s novějšími příběhy od inovátora Straczynského (např. Návrat).

Co se bude dít?
Konkrétní obsah této knihy vyplňuje sedm sešitů (čísla 83 až 89) řady Amazing Spider-Man z roku 1967. K tomu musíme ještě připočíst hodně zvláštní speciál o rodičích Petera Parkera. Pod scénáristickou taktovkou Stana Lee držel ruku na štětci John Romita, z Comicsových legend ho již známe, a to především z předchozích Spider-Manových knih. Mimochodem jeho syn, taktéž John Romita se postaral o kresbu v Punisherovi. Dále zde máme Larry Liebera, který zajistil onen „alžírský“ speciál a také slavného Johna Buscemu, toho si pamatujeme také z comicsových legend, z Wolverina, Spider-Mana a Conana. Jména inkerů jsou čtenáři také známá, ať je to Gil Kane (CL 13 – Wolverine 4), Jim Mooney (CL 11 – Spider-Man 4) a Micky Demeo (opět CL 13). To vše v překladu zkušeného harcovníka Jiřího Pavlovského.

V prvním příběhu se seznámíme s novým gangsterem, Schemerem, který se snaží ovládnout rozeštvané newyorské podsvětí poté, co z něho zmizel obávaný vládce Kingpin. Dějství potrvá tři sešity, kde se mu bude věnovat nejen náš starý známý přátelský Spider-Man ze sousedství, ale samozřejmě samotný Kingpin, který si nemůže nechat nic líbit. Dojde tak k velice atraktivnímu „troj-souboji“, kde se všichni tři výše zmínění pánové slušně řežou. A do toho vyplavou na povrch ještě z Kingpinova hlediska velmi citlivé informace.

Spider-Man 5, ukázkaAle Peter Parker bojuje na více frontách, a ne vždy v superhrdinském hávu. Jeho dívka Gwen se zlobí, že na ni nemá dostatek času, podezření hlodá i v hlavě jejího otce, plukovníka Stacyho. Do toho strach o nemocnou tetičku May, problémy ve škole a nedostatek peněz, který Peter musí řešit fotografováním Spider-Manových soubojů.

Poté si odpočineme u jednoho sešitu s Černou Vdovou, která touží odhalit tajemství síly báječného Spider-Mana. A pozor, málem dojde k odmaskování hlavního hrdiny!

Následující sešity okupuje pro sebe starý známý chapadlovitý zločinec doktor Octopus. Jeho útěku z věznice, únosu letadla i řádění v New Yorku může zabránit pouze náš superhrdina. Tedy pokud nebude soupeř nad jeho síly, ale to nebudu předbíhat.

Poslední sešit je zcela z jiného ranku, Peter Parker se dozvídá zlovolné informace o smrti svých rodičů – a tak se Spider-Man vypraví do Alžíru. Docela slušné oživení, když vidíte pavoučího hrdinu, který vymění střechy mrakodrapů za věže minaretů a souboje s rafinovanými padouchy za bitky s Araby, kteří po něm házejí melouny. Ale i zde se objeví jeden nelítostný zločinec, dávný nepřítel Kapitána Ameriky, tedy Red Skull.

Autoři navíc kromě speciálního sešitu ke každé kapitole vložili stránku se Spider-Manovskými vtipnými kresbami, například na téma Peter Parker atletem atd.

Shrnutí? Úžasná dobrodružství klasického hrdiny bez bázně a hany. Lekce comicsového dějepisu pro fajnšmekry, kterým nevadí mírná nepřehlednost kresby černobílého vydání či věk těchto příběhů. A také četná upovídanost, kdy každý hrdina vysvětluje, co právě provádí a jaký z toho bude mít užitek. V šedesátých letech si zkrátka scénáristé comicsové fanoušky ještě vydržovali.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Comicsové legendy 14 - Spider-Man, kniha 5
Série: Comicsové legendy
Scénář: Stan Lee
Kresba: John Romita
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2006
Formát: 165 x 230
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Comicsové legendy
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
01.04.2013 Vynálezy Petra Vávry: Český génius objevil perpetuum debile
07.08.2006 COMICSOVÉ LEGENDY Č. 13 – WOLVERINE, KNIHA 4


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!