Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LUCKY LUKE 8 - MÁMA DALTONOVÁ

30.04.2007, autor: Zarkoff

Každý z nás má nějakou tu mámu. Někdo o ní třeba ani neví, někdo jich má zase víc, ale to je jiná historie. Bratři Daltonovi rozhodně mámu mají a ne tak ledajakou. S klidným svědomím lze prohlásit, že je všechny čtyři dokáže strčit do kapsy. Nejenom, že je čistotná, bez reptání vaří, pere a uklízí (tak jako většina českých paní a dívek, hé, hé), ale dokáže se i sama uživit, střílí jako zálesák, bez námahy se dokáže dostat z vězení a když na to přijde, dokáže naplánovat přepadávání bank jako ten nejlepší stratég, ba dokonce lépe než Joe Dalton.
. Z vězení snadno a rychle
Ostatně úniků z vězení si v příběhu Máma Daltonová užijeme hned několik. Rovnou na začátku bratři Daltonové zapálí vězeňské slamníky a během hašení se jim podaří uprchnout ze svého tradičního texaského vězení. Na str. 31 z vězení v Alfalfa City hladce unikne Máma Daltonová a dvě stránky před koncem (znovu pomocí triku se zapálenými slamníky) unikají z vězení v Cactus Junction opět bratři Daltonové. Nakonec je ovšem Lucky Luke znovu zajme a strčí do státního vězení, ze kterého nepochybně při nejbližší příležitosti tito obávaní desperátové uniknou zase. Aby útěkům nebyl konec, dozvídáme se na poslední stránce, že matka Daltonová… uprchla a že si v Houstonu otevřela restauraci.

Po ani ne roční odmlce se tedy v sérii o muži, který střílí rychleji než jeho stín, opět setkáváme s intrikami Daltonů, s věčně hladovým Averellem, s cholerickým Joem a se skrz naskrz zkaženými bratry Jackem a Williamem. Bratry Daltonovy jako obvykle doprovází nerozlučný Tramtabum, nejsympatičtější a nejhloupější pes divokého Západu. Tramtabum v tomto příběhu buďto honí milovanou kočku „Sweetie“ mámy Daltonové nebo - když mu máma Daltonová přikáže „Lehni!“ - poslušně leží a ani se nehne.

Šup z vězení a zase zpět
Dějová linie je vcelku jednoduchá: Daltonové s přispěním své mámy přepadávají banky v širém okolí městečka Cactus Junction, skrývají se v opuštěném dole, Lucky Luke po nich pátrá, nakonec je zajme a včetně jejich povedené mámy je strčí zpět do vězení. To vše je však bohatě prošpikováno řadou zdařilých gagů, takže se čtenář ani chvíli nenudí. Po kresebné stránce se album důstojně řadí po bok ostatním komiksovým příběhům série o Lucky Lukovi. Za povšimnutí stojí první obrázek na str. 45, na kterém Lucky Luka vyzývá k souboji samotná máma Daltonová. Scéna jako vystřižená z westernového filmu. Na obou koncích liduprázdné ulice stojí dva vyzývatelé. Perspektivu podtrhují transparenty, jejichž písmena se postupně zmenšují a jejichž hesla ironicky komentují celou scénu. Uskuteční se souboj Lucky Luka a mámy Daltonové? Bude náš hrdina střílet na obstarožní dámu, které na začátku příběhu pomáhal přejít přes ulici? To vše a ještě mnohem více se dozvíte, když si přečtete nejnovější album nakladatelství Egmont ČR. Proto neváhejte!!!

. Několik poznámek na závěr
A otec Dalton? O tom se pouze dozvíme, že předčasně zemřel, když přestal otevírat trezory a začal pracovat s dynamitem.
Překlad Eddy Němcové je kvalitní a dobře se čte. Překladatelka převedla do srozumitelné češtiny i řadu nápisů a všechny transparenty. Jen na posledním obrázku na str. 39 by bylo dobré francouzský výraz „broderie“ nahradit českým „výšivky“.

Příběh o mámě Daltonové byl prepublikován roku 1971 v číslech 565 až 616 časopisu „Pilote“. Jako album jej v říjnu téhož roku vydalo nakladatelství Dargaud jako 38. album série. Máma Daltonová se dokonce objevila roku 2004 „naživo“ ve francouzském hraném filmu Les Dalton. Ztělesnila ji herečka Marthe Villalonga (Lucky Luka si zde zahrál Til Schweiger).
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Lucky Luke 08 - Máma Daltonová
Série: Lucky Luke
Scénář: René Goscinny
Kresba: Maurice de Bevere (Morris)
Překlad: Edda Němcová
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Lucky Luke
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
04.03.2008 MORRIS, MUŽ JEDNÉ SÉRIE
03.03.2008 LUCKY LUKE 12 – TRAMTABUMOVO DĚDICTVÍ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!