Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Obrázky z českých dějin a pověstí (8. upr. vyd.) - 80 % - Aktualizováno

02.09.2012, autor: Joachym

Fenomén a legendární komiks o české historii? Ano máme.
Upozornění: Text byl mírně zkrácen.

Aktualizace 31/1/2022: Text perexu a recenze byl upraven.

( Původní Obrázky z českých dějin a pověstí začaly svoji kariéru v Mateřídoušce za minulého režimu a už tehdy vyvolaly takový ohlas čtenářů, že příběhy vyšly jako kniha. Autoři se v úvodu vyhýbají označení komiks, hovoří pouze o obrázcích. Jak také jinak, u moci byli komunisté a comics byl imperiální výmysl zaměřený proti pokojně pracujícímu lidu. Avšak vyhýbání se označení komiks je patrné i v nejnovějším vydání, bohužel i dnes není toto deváté umění ještě autory vnímáno tak "prestižně," aby se k němu přihlásili na titulní stránce.

Z podobně zaměřených popularizačních knížek se poprvé poutavým způsobem dozvídají základní mýty a fakta o dějinách Českých zemí. Jako například to, že jméno Praha dostalo naše hlavní město po prahu, který tesař právě vysekal z klády. Nebo že císař Zikmund je liška ryšavá a také Kozinovo proroctví „Lomikare, do roka a do dne tě zvu na Boží soud.“ Dovolím si tvrdit, že právě z tohoto komiksu zlidověla vtipná Nosočistoplena.

Komiks začíná deseti pověstmi, pak pokračuje příběhem o knížeti Václavovi, dále zde nalezneme 16 meziúvodníků s celostránkovým obrázkem a 10 dalších pověstí prokládaných 39 historickými příběhy důležitých osobností a událostí českých dějin. Komiks je zpracován formou stripových řádků, pod kterými je text, občas se v okénku objeví bublina.

Jednotlivé příběhy jsou vždy pouze na dvě stránky knihy, pouze s jednou výjimkou, a tou je příběh O mírovém poselství Jiříka z Poděbrad, který je rozložen na čtyři strany. Zvolený způsob dvou stran komiksu o jedné osobnosti nebo o jednom tématu nutí autory vystihnout na malé ploše stručně to podstatné. Někdy není řečeno vše, jindy naopak je zmíněn zbytečný detail a jsou vidět stopy po natahování.

Vyprávět dějiny formou obrázků, kdy proti sobě stojí názory a argumenty soupeřících stran, dokumenty a fakta, je nelehký úkol. Pro někoho jsou některé detaily důležité, pro jiné nikoli.

Komiks se snaží zábavnou formou přiblížit základy historie a tento úkol se mu nadmíru daří, o čemž svědčí již osmé upravené a rozšířené vydání a stovky tisíc prodaných výtisků. Takový bestseller je pro každý národ požehnáním, takto se totiž samovolně formuje historické povědomí národa v současnosti.

Malíř Jiří Kalousek má kromě těchto Obrázků na svědomí také komiksy Čtyři jako pes, Honba za motorkou nebo Otazníky detektiva Štiky, které vycházely v tehdejších časopisech Sedmička pionýrů, Pionýr, Větrník a Filip nebo Ohníček. Rovněž ilustroval například knihu S malířem kolem světa. Je autorem animované podoby večerníčků O Dorotce, O Kubovi a Stázině a Huga z hor.

Doprovázející text psal zprvu spisovatel Zdeněk Adla a poté redaktoři Mateřídoušky Jiří Černý a Pavel Zátka. Text se nachází pod obrázky a není příliš dlouhý, maximálně na dva řádky, zbytečně neopakuje ani věci nakreslené, ani v bublinách, textu v bublinách je poskrovnu a neruší.

Komiks vznikl původně v nelehké době, avšak propaganda se na knize projevila jen v malé míře.

Komiksové zpracování dějin je vynikající začátek pro seznámení se složitou a bohatou historií našeho národa. Mělo by sloužit jako odrazový můstek pro hlubší studium slavné minulosti českých zemí.
Autor:


Autor článku: Joachym

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z českých dějin a pověstí
Série: Obrázky
Scénář: Zdeněk Adla
Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2011
Počet stran: 168
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Originál: Obrázky z českých dějin a pověstí
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO
15.10.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (7): Kalousek kreslí charismatické tváře - AKTUALIZOVÁNOKomiksová série Obrázky
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO
15.10.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (7): Kalousek kreslí charismatické tváře - AKTUALIZOVÁNO
19.12.2016 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (3): Ať žije Kolumbus, hurá! - AKTUALIZACE


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!