Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (4) - Tom a Jerry, Kačer Donald - Aktualizováno

28.08.2012, autor: Já, Peter Garand

Přinášíme další díl letního seriálu minirecenzí časopisů určených pro děti a mládež.
Upozornění: Minirecenze byly mírně zkráceny.

Časopis: Tom a Jerry
Recenzované číslo: 07-08/2012
Počet stran: 30
Počet komiksových stran: 30
Počet reklamních stran: 2 (obálkové strany)
Cena: 42 Kč

Úspory!

Peter Garand: Tom čirou náhodou zaslechne cosi o pokladu, který si Jerry někam uložil a rozhodne se ho vypátrat. Ale ouha, bedna je zakopaná pod psí boudou. Po drobných patáliích s rozzuřeným buldokem se mu přece jen podaří poklad vykopat, otevřít, a... je to samozřejmě sýr. Co byste čekali od myšáka?

Už po prvních několika stránkách jsem měl pocit, jako bych sledoval epizodu jedné z mých nejoblíbenějších dětských grotesek. Akce, příběh, gagy, to všechno dokonale sedělo, úplně jako bych to viděl v pohybu. Jediné co tu chybělo byla hudba Scotta Bradleyho. Samozřejmě, že už od začátku víte, že je to sýr! Ale i přesto nemůžete přestat, dokud to nedočtete. Nejde tu o příběh, jde o to, o co v Tomovi a Jerrym šlo vždycky - o bláznivé rvačky v kočkomyších válkách, o dva poťouchlé škodolibé hlupáčky, kteří se přes to všechno mají prostě rádi. Pointa jednoduchá, jako vždy. Výtky žádné.

Hodnocení komiksu: 70%

Já: Komiksový časopis jak má být, žádné úvodníky nebo jakékoli texty navíc, žádné skládačky, hádanky a vystřihovánky. Rovnou se jde do akce. Nachází se zde 3 příběhy. První, nazvaný Úspory, je výborně vypointovaný, najdeme v něm několik dobrých nápadů i několik vtípků.

Jerry si umí utrhnout od huby a našetřit si na zlé časy. Pochlubí se s tím kámošovi myšákovi na návštěvě a jelikož tuší, že rozhovor poslouchá lačné ucho Tomovo, prozradí i kde se jeho poklad ukrývá. To ještě netušíme, že se jedná o promyšlený plán, jak dostat bedničku s pokladem z místa, kde se nešťastnou náhodou usadil nebezpečný hlídací pes. Po mnoha legračních Tomových útrapách je poklad vyzvednut a jelikož je pro zloděje bezcenný, končí v rukách majitele.

Hodnocení komiksu: 80%

3D obraz

Peter Garand: Tom a Jerry jsou na nákupu. Uprostřed nákupního centra stojí 3D obraz, který obdivují všichni, s výjimkou Toma. To, co mu všichni popisují jako velrybu na horské dráze vnímá jen jako rozhašenou změť teček. Čím víc lidí obraz zmiňuje, tím je kocour rozzuřenější. To, co mu pomůže obraz spatřit v jeho skutečné podobě ale nejsou nové brýle, nýbrž dobře mířený kopanec do zadku.

Řekněte mi jedno - jaká je tady pointa? Jak to, že Tomovi nepomůžou brýle, ale kopanec do zadku ano? Stal se snad Tom léty strávenými v showbussinessu závislým na kopancích, a není bez nich schopen udržet pozornost? Nebo se prostě díval moc z dálky? Co mě ale zarazilo nejvíc - proč mají všichni v tomhle příběhu oblečení? Znamená to, že jinak jsou NAZÍ??? Najednou si připadám, jako bych znovu sledoval seriál Tom and Jerry Kids, Tom v tričku a kraťasech na mě působí dojmem desetiletého chlapce. A co měla znamenat ta všudypřítomná postava sysla? Je to nějaký Jerryho kumpán, kterého jsem zatím neviděl, nebo je to jenom running gag? Rozhodně to není špatné, ale... bože, oni jsou vážně NAZÍ!

Hodnocení komiksu: 40%

Já: Druhý příběh 3D obraz je hodně slabý a těžko uvěřitelný. Celý příběh se točí okolo jednoho 3D obrazu, který všichni vidí ve 3D i bez brýlí, kromě Toma, který vidí jen pár nesmyslných čar. Z toho plyne Tomova frustrace a naštvání na všechny okolo. Důvod, proč jedině Tom není schopen vidět trojrozměrně, zůstává záhadou.

Po přečtení předchozího komiksu jsem mírně zmaten v tom, že nyní se Tom a Jerry k sobě nechovají nepřátelsky. Zde v tomto díle jsou Tom a Jerry už od začátku příběhu kamarádi a tráví spolu volný čas. Kde a jak se odehrála ta změna a ukončení války? Zdrojem vtípků navíc není interakce mezi oběma hrdiny, ale jen kocoura Toma s lidmi okolo. Dávám malý plusový bod za podchycení moderního 3D trendu, byť podaného s nesmyslnou zápletkou.

Hodnocení komiksu: 30%

Květinář

Peter Garand: Tom má rande. A rozhodl se pro svou lásku natrhat pořádnou kytici. Ale zatímco Toma čekají jenom ty příjemné povinnosti, bude samozřejmě na Jerrym, aby pak celý ten nepořádek uklidil (mluvím o listí z kytek, jasné?!), a tak se to kokourovi rozhodne překazit. Po krátkém hašteření a několika úskocích se oba dohodnou na kompromisu - Tom pozve svoji lepší polovičku na zahradní piknik a Jerry to tak nebude muset uklízet. Jenže co čert nechtěl - začne pršet, a Tom i jeho kočka jsou zmáčení jako myši.

Úspory a Květinář jsou příběhy, které se svojí strukturou a gagy nejvíce podobají starým kresleným groteskám, včetně grimas a ujetých tělesných deformací při soubojích. Vytažené jazyky, oteklé prsty velikosti melounu, záda prohnutá do pravého úhlu po zásahu větví. Cool. Dost mě ale překvapilo, že Jerry se tu alespoň ze začátku projevuje jako dost zákeřný škodolibý prevít. Vždycky jsem měl radši příběhy, kde táhli za jeden provaz. Nakonec se i tady dokážou dohodnout, podat si ruce, a ukončit společný boj, což je prostě v jejich duchu, a já musím říct, že to je jedině dobře. Jako výtku zmíním, že Jerry tu na můj vkus mluví až moc, a často popisuje věci, které jsou zřejmé a naprosto zbytečné („To je legrace! Hihihi!“). Osobně bych se v tomhle případě spokojil s pouhou kresbou řehtajícího se myšáka.

Hodnocení komiksu: 60%

Dodatek: Protože mám doma pořád ještě svou četnou sbírku časopisů Super Tom a Jerry, nemohl jsem do nich nenahlédnout, abych porovnal rozdíl. A musím říct, že oproti svému mladšímu příbuznému působí starší verze tak nějak kultivovaněji, nebo lépe řečeno, konzervativněji. Děj je méně ztřeštěný, kresba maličko detailnější, dialogy o něco přirozenější, panely přehledné a uspořádané. Zatímco Super Tom a Jerry měl propracovanější zápletky a dialogy, které na vás už od začátku křičely, že čtete komiks, nový Tom a Jerry se drží spíš starších grotesek, které si pamatujeme z dětství. Nějak nedokážu říct, co je lepší. Každopádně ho považuji, stejně jako Donalda, za jeden z těch dobrých dětských časopisů. Oproti Donaldovi tu nenajdete už vůbec žádné hádanky ani kvízy, jenom komiks, komiks, komiks. Škoda jen, že tu chyběli Tuffy, Spike a Tyke, Fuzzy a Wuzzy nebo Medvěd Barney a Oslík Benny... byl bych rád, kdyby se vrátili.

Já: Třetí část Květinář by se dala považovat za průměr. Tom a Jerry si zase jdou po krku, jako za starých časů. Tentokrát kvůli tomu, že Tom chystá rande a chce přinést domů mnoho květin. Jerry se zhrozí, jak to všechno bude muset zase uklízet a snaží se Tomovi všemožnými způsoby ve sběru květin zabránit. Jeho nápady jsou takové normální, asi jak bychom u chytré myšky očekávali. Nakonec se oba dohodnou, že se rande bude konat u nich na zahradě. Myslím, že Jerry ustoupil o víc, než chtěl, protože kdo bude tedy uklízet ten binec na zahradě?

Vážnější výtku bych měl k bublinám. Jejich šipky jsou někdy velmi malé a nejde hned na první pohled poznat, kdo je pronáší. Kresba je jednoduchá, detailní tak akorát a věrná televiznímu seriálu.

Hodnocení komiksu: 60%
Časopis: Kačer Donald
Recenzované číslo: 16/2012
Počet stran: 46
Počet komiksových stran: 32
Počet reklamních stran: 5 (1 obálková strana)
Cena: 47 Kč
Dárek: Vodní bomby (určeno pro děti starší 8 let)

Ptactvo londýnské

Peter Garand: Všichni už víme, že Donald už dávno opustil kariéru u námořnictva, aby se stal podržtaškou škudlivého strýčka Skrblíka. Tentokrát Skrblík prodal stovky kuličkových ložisek, které mají pomoci tomu, aby se anglický Tower Bridge rychleji zvedal. Když Donald mimoděk pronese, že by chtěl alespoň jednou v životě zapálit oheň na Olympijských hrách, můžete si být jistí, že se mu to nějakým bizarním způsobem povede. Po incidentu s hejnem havranů se Donald dává na útěk, během kterého se dostane až na samý stadion. Skandálně nudné zahájení je tak narušeno vzrušující honičkou a finálním zapálením ohně, které se povede jednomu z ptáků.

Jestli mě někdy něčemu Kačer Donald naučil, tak to bylo poučení „everything is random“. Nezáleží na tom, jestli jste naprostí lůzři nebo jestli se za vámi permanentně žene krvelačné hejno ptáků, chtivých vašeho slaďoučkého očního moku. Pořád máte šanci zaskórovat a stát se prezidentem. Ve finále jsem našeho hrdinného kačeřího námořníčka tak trochu litoval. Už od samého začátku je vám jasné, že to bude zase on, kdo udělá všechnu dřinu, zatímco se Skrblík se škodolibým úšklebkem rozvalí na sedačce a bude si užívat ovoce jeho práce. No dobře, uznávám, že Skrblík se vypracoval od píky, a Donald měl prostě smůlu. Ale určitě nejsem sám, kdo si myslí, že si Donald za tohle všechno zasloužil něco lepšího, než leštění tisícovky kuličkových ložisek. Co na tomhle příběhu opravdu miluju, je několik drobných dějových linií, které velice pěkně zapadnou do sebe. Jednoduché, dobré, vtipné. Jo, a chudák Donald.

Hodnocení komiksu: 70%

Já: V celém časopisu je bohužel použitý špatný font letteringu a písmena „č“ a „ř“ v bublinách se nepříjemně tlačí na následující písmeno, čímž tvoří nečitelný dvojznak.

První komiks reaguje na aktuálně pořádanou olympiádu v Londýně. Kresby jsou detailnější než u Toma a Jerryho, zápletka je lehce přitažená za vlasy, ale všechno dobře dopadne, jsme přeci ve fiktivním pohádkovém světě. Pomstychtivé vrány pronásledující svou oběť přes celé město jsou tedy něco běžného. Kačer Donald je stále ten nešika, který má smůlu a štěstí zároveň. Strýček Skrblík zase všechno organizuje, jedná s nejvyššími představiteli a uzavírá obchody, takže je bohatší a bohatší.

Hodnocení komiksu: 60%

Pomocníci na palici

Peter Garand: Magika von Čáry pozvala kolegyně z branže na parádní čarodějnickou večeři, a hodlá se před nimi pořádně blýsknout. Proto si na pomoc přivolá roztomilé pašíky pracanty, aby jí vylepšili domek. Ti z vás, kteří se alespoň krátce živili vlastníma rukama určitě nebudou překvapení, že prasátka několikrát udeří bouracím kladivem a dají si hodinovou pauzu na oběd následovanou pětihodinovým fotbálkem. Druhá várka prasat je ještě horší než ta předešlá, a z Magičina domu nezbude nic než trosky. A tak místo fantastické večeře čeká Čarunu a Medusu okouzlující piknik v záři zapadajícího slunce.

Už druhý příběh, kde je mi hlavního hrdiny setsakramentsky líto. Proč? Protože ač je Magika von Čáry v Disneyovském univerzu zápornou postavou, odnese si to, přestože neudělá vůbec nic špatného. Je sice fakt, že pronese menší poznámku na účet poctivě pracujících, ale já, být strašlivým zlým čarodějem, asi bych si také nenechal svůj podzemní dungeon postavit zrovna od Skansky. Už v půlce příběhu jsem netoužil po ničem jiném, než aby Magika udělala nějaké svoje hokus pokus a naservírovala svým přítelkyním nefalšované vepřové hody. Možná měl příběh nést poučení, že čáry prostě nejsou všechno, a je zkrátka lepší si udělat všechno sám, jestli to chceš mít dobře, ale pro mě je to jen dalším potvrzením pravidla „everything is random“. Nemusíte udělat něco špatně, můžete mít prostě jen smůlu.

Hodnocení komiksu: 50%

Já: Další na řadě je Magika von čáry s průměrným scénářem. Nepořádek v domě se tu řeší požadavkem na větší dům. O tom, že bez práce nejsou koláče a zadarmo ani kuře nehrabe, se přesvědčíme hned dvakrát. Magika si vykouzlí armádu pracovitých prasátek, která však moc disciplíny nepobrala. Takže stihnou probourat pár děr do zdí a do podlahy, aby se pak natolik unavila, že musí relaxovat. Nepomůže ani druhá várka prasátek, stejně líných. Chybí mi tady nějaké čarování více k tématu, například proč není použito kouzlo "škatulata, ukliďte se!"? Navíc se zde Magika nedokáže poučit ze svých chyb a opakuje to samé, co před tím selhalo.

Hodnocení komiksu: 40%

Nechtěné dědictví

Peter Garand: Kačer Franta, který žije na farmě své babičky bezstarostným lenošivým životem, zdědí ohromný pozemek uprostřed pouště. Ale protože je tam příšerné vedro, touží jenom po obyčejné láhvi vody. Čirou náhodou najde ropu a vymění ložisko za láhev vody. A co čert nechtěl, další čirou náhodou objeví zlato. Opět ho vymění za láhev vody. Nakonec prodá svůj pozemek za... uhádli jste, za láhev vody. Dojde domů a svalí se do houpací sítě. Happy ending.

Po děti, které mají v podstatě ještě skoro bezstarostný život, může být Franta Husák jenom další legrační postavičkou. Ale bože! Jak já jsem ho nenáviděl! Sice to určitě není první postava v historii, která miluje sladké nicnedělání, ale co mu neodpustím je, že to není jen zhýčkaný lenoch, ale také neskutečný tupec. Oproti snaživému pracovitému a především smolařskému Donaldovi je to líný, nezodpovědný, hloupý budižkničemu, jehož jediným opravdovým domovem je měkoučká hamaka zavěšená mezi dvěma stromy. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Určitě už jste někdy viděli Pandu velkou. Roztomilého černobílého medvídka, který je tak neskutečně líný, že není schopen se ani přirozeně rozmnožovat. To je Frantův reálný ekvivalent! Nepochybuji o tom, že nedlouho po smrti babičky Kačerové bude na jejím dvorku objevena stará zvětralá kostra, která se v zežloutlé omšelé hamace bude pohupovat ze strany na stranu i za úplného bezvětří, jako by ji poháněla nějaká neviditelná síla. A upřímně doufám, že se v budoucnu nenajde nějaký pošetilý vědecký blázen, který se rozhodne Frantovy geny dál šířit.

Hodnocení komiksu: 40%

Já: Kresba si udržuje svoji úroveň i v následujícím komiksu, Franta. Hlavní hrdina je přízemní člověk, který má neuvěřitelné štěstí. Je však tak hloupý, že jej nedokáže využít ve svůj prospěch. Hloupost Franty se projevuje v neschopnosti rozeznat hodnotu v čase. Pro okamžité uspokojení krátkodobé potřeby, jako je žízeň, je ochoten obětovat předmět daleko vyšší hodnoty. Možná se ale pletu a s Frantou to je ještě horší. V komiksu totiž tak usilovně hledá vodu, že když narazí na ropu, považuje ji za nějaké odpadní splašky, které se pít nedají. Rovněž při nálezu hroudy zlata si neuvědomuje potenciál mnohem většího množství ukrytého v zemí.

Hodnocení komiksu: 90%

Maratonec

Peter Garand: Kačer Donald se chce trošku dát do formy, ale už po prvních krocích je mu jasné, že to nebude tak snadné. Když ho po drobném incidentu začne pronásledovat maniakální bodyguard operní zpěvačky, zjišťuje, že se mu pomalu vrací jeho fyzička, kterou od služby v armádě tak trošku ztratil. Při poslední honičce dokonce vyhraje místní běžecký závod. Ale nebyl by to Donald, kdyby první cenu nepředávala uražená zpěvačka a neomlátila mu trofej o hlavu.

Lhal bych, kdybych řekl, že jsem podobný příběh nečetl už stokrát. A stejně tolikrát už jsem slyšel vyprávět o člověku, který na tyči v tělocvičně ulezl sotva metr, ale když ho honil medvěd, vylezl v hrůze až na vrchol té nejvyšší sekvoje na Mount Everestu. I přesto, že je Maratonec v zásadě dalším klasickým, mnohokrát zopakovaným příběhem, musím říct, že jsem se bavil. Dobrá kresba, dobře zpracovaná a přehledná akce a navíc z něj vytěžíte i několik základních poučení vhodných pro život: Co člověk to názor. Pozor na psa. Když se chce, tak to jde. Donald je smolař. Everything is random.

Hodnocení komiksu: 60%

Já: N/A

Hodnocení komiksu: N/A%

Připraveni na boj

Peter Garand: Kulík, Dulík a Bubík mají bojovnou náladu. V touze po rvačce chodí od domu k domu všech svých odvěkých klukovských nepřátel, ale žádný není k dispozici. Co našim hrdinům tedy zbývá? Jenom dát si dršťkovku navzájem...

Malý jednostránkový kraťas, kterému by víc slušelo jméno „Co si neuděláš sám...“ Nějak přemýšlím, kdyby si dali hoši přes zobák už na samém začátku, jestli bych o něco přišel, nebo jestli se mi na něm kromě dětského násilí něco líbilo. Hmmmm... ne.

Hodnocení komiksu: 40%

Dodatek: Kačera Donalda považuju za jeden z nejkvalitnějších dětských časopisů na našem trhu. Asi si říkáte, proč jsem většině příběhů dal tak velké hodnocení, třebaže jejich synopse vypovídá o tom, že jsou to pěkné blbosti. Jedno slovo: dialog. Pokud pominu několik drobných vyjímek, působí dialog přirozeně a vyprávění krásně odsýpá. Za pouhých 49 Korun dostanete fůru vtipných, barevných a ke všemu skvěle kreslených příběhů a nádavkem hrstku postřehů a zajímavostí, které nepůsobí tak příšerně lacině jako u dříve zmiňovaného Spider-Mana.

Já: N/A

Hodnocení komiksu: N/A %

Autor:


Autor článku: Já, Peter Garand

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!