Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Velký přehled časopisů s komiksy (6) - Bravo, Barbie, Čarodějky Witch - Aktualizováno

11.09.2012, autor: Jóachym Rychtář XXIV, Peter Garand

Přinášíme další díl letního seriálu časopisů s komiksy, tentokrát spíše se zaměřením pro holky, slečny a pro pamětnice.
Časopis: Bravo
Recenzované číslo: 17/2012
Počet stran: 46
Počet komiksových stran: 4+1 strip
Počet reklamních stran: 0 (3 obálkové strany)
Cena: 30 Kč
Dárek: Poukaz na slevu bot

Já: Bravíčko bylo vždy slavné svou rubrikou Láska a sex, kde se řešily pikantní záležitosti náctiletých. A v každém čísle byl jakýsi fotoromán, fotokomiks. Nic se nezměnilo, vše je na svém místě, i román fotolove.

Hned na úvodní straně překvapí komiksový strip, to nebývalo zvykem. Obsahem je machrování bohatého týpka a zobrazena je jen tato situace, bez jakéhokoli komentáře. Vzkaz je tedy jasný: Až budete bohatí, vytahujte se před lidmi v okolí, protože pak budete cool.

Samotný fotokomiks se týká seznámení Ivy (16) a Kryštofa (17) na Mácháči.

Ona a on se potkají na dovolené, zamilují se do sebe, dovolená končí, slibuje se věčná láska až za hrob, trošku slz a střih. Ona má cestu do města, kde bydlí On a chce ho překvapit. Ona ho uvidí s jinou, narůstají pochyby. Následuje náhodné setkání, členové jeho party trousí poznámky o barbíně. On je překvapen a reaguje podrážděně. Ona se urazí jeho chováním a odchází. On ji volá, Ona to nezvedá. On a Ona přemýšlí. On a Ona se znovu shledají a padají si do náruče, láska přemohla všechno trápení a nedorozumění. Zamilovaní by neměli brát ohled na názory ostatních. Happy end.

Důležitější než děj je hezký kukuč hlavních postav (viz pohled plný obav z budoucnosti naší dvojice na obrázku č. 4), obzlášť se povedl obrázek č. 8, emoce prýští z fotek 18 a 19. Na posledním obrázku mě pobavila jeho křečovitá ruka položená na jejím rameni.

Hodnocení komiksu: 40%

Peter Garand: Kryštof a Iva se poznali při prázdninách u Mácháče a byla to láska na první pohled. Když se vracejí domů, slíbí si, že si i přesto budou psát a dojíždět jeden za druhým. Když Iva v rámci školního výletu Kryštofa navštíví, Kryštof dělá, že ji nezná, aby se nezahanbil před kamarády. Iva je zničená, než ji jedna z Kryštofových kompaňonek navlékne do trendy hadrů, ve kterých ji ani on sám nedokáže poznat. Ale jaký šok, když sundá brýle! Pod těmi stajlózními hypo hadříky je jeho bárbína Iva! A zase je to láska na první pohled a na vzhledu nezáleží, šlus.

Co říct k fotokomiksu z Bravíčka? Snad jen to, že nezklamal očekávání. Summer of love v sobě kombinuje příběh současných českých televizních sitcomů, hip hop a černocha s obřím magneťákem přes rameno, kterého bohužel nezastřelí Charles Bronson. Fotograf staví aktéry do tak prkenných pozic, až jsem měl pocit, že čtu real-life verzi Pinocchiových dobrodružství. Na druhou stranu mě potěšilo odsouzení dementního pozérství všech podobných rádoby cool mlíčňáků, na které už čeká jenom pověstný Kapučínův otazník.

Hodnocení komiksu: 40%

Já: Šestá část komiksu (J)ELITA - ze života lůzrů - sběrači kostí je příjemným překvapením, že se v Bravíčku nachází i kreslený komiks. Čtyři hlavní hrdinové nevypadají jako lůzři nebo jelita. Jen mají trošku smůlu, ale svým bystrovtipem ji dokážou přetavit do dobrého konce. A docílit toho, co opravdu chtějí.

Členka party chce svoje hudební oblíbence na plakátu v Bravu, ale zůstává nevyslyšena. Člen party chce pravou lidskou lebku a tak se vydají v noci na hřbitov. Začnou šmátrat v jedné otevřené hrobce a jelikož se ozvou podezřelé zvuky, rychle něco seberou a prchají pryč. V bezpečí zjistí, že ukořistili kus ruky. Člen party dostává nápad, ruka se pošle expres rekomando do redakce Brava. V příštím čísle vyjde plakát vysněné kapely. End.

Střídání šedivých a barevných postav na začátku příběhu trošku mátlo, ale jinak je kresba moc fajn. Bohužel nikde není uveden autor, jen kreslíř zanechal svoji stopu šifrou DC2012 na posledním panelu.

Hodnocení komiksu: 70%

Peter Garand: Kratinký příběh čtveřice lůzrů - bárbíny (ano, opět), hipísačky, nerda a emaře. Dost mě překvapila kvalitní kresba, neboť jsem Bravo dosud považoval za skalního propagátora dekadentního fotokomiksu - vlastně se ani nedivím, že se Dan Černý (pozn. - odborná spekulace na základě rozboru stylu, fontu a uhlíkové metody) schoval v tomhle případě pod pouhé iniciály. Závěrečnou pointu trochu zabíjí kydy ostatních postav, ale i tak je to poměrně pěkný ilustrovaný návod, jak dostat do Bravíčka plakát své oblíbené hvězdy. Stačí se jenom zamyslet nad tím, kterou ruku potřebujete v životě nejméně...

Hodnocení komiksu: 60%
Časopis: Barbie
Recenzované číslo: 8/2012
Počet stran: 30
Počet komiksových stran: 2
Počet reklamních stran: 1
Cena: 69 Kč
Dárek: Lak na nehty a lesk na rty (není vhodné pro děti do 3 let)

Já: Dvojstránka nazvaná Princezna na hrášku láká na převyprávění této známé pohádky pro děti, avšak setkáme se jen s výletem krásné Barbie do nákupního centra a co se tam semlelo.

Scénáři se nyní budu věnovat podrobněji, protože to opravdu stojí za to. Hned na začátku jsme seznámeni s faktem, že Barbie dostala jakýsi scénář a měla by se jej naučit. Místo učení se však se svojí sestřičkou vydají na nákupy.

V nákupním centru se jakoby nic nachází také divadlo a šťastnou náhodou se právě co nevidět koná představení Princezny na hrášku. Do divadla jsou zvány i naše obě slečny a tak jsou usazeny do první řady. Představení však nemůže začít. Představitelka hlavní role princezny nedorazila! Divím se, že roli princezny měla přece hrát právě Barbie, která se tuto roli měla učit.

Barbie se však nabídne, že tedy za nepřítomnou herečku zaskočí. Její sestře je nabídnuta role sestry princezny a ta nadšeně souhlasí. Že má princezna na hrášku nějakou sestru, která tedy asi také nedorazila, to už je i nad mé síly. Představení se pak trošku komplikuje, avšak duchapřítomná Barbie situaci zvládá bravurně a s vtipem.

Co si Barbie a její sestra Chelsea nakonec v nákupním centru tak nutného koupily, se už nedozvíme, protože příběh náhle končí. Z komiksu si tedy máme odnést poznatek, že nejdůležitější jsou pěkné šaty a hezky vypadat. Naučit se nějaký scénář je zbytečné, protože krásné oblečení všechno zakryje. Spontánně se vždycky něco vymyslí.

Kompozičně je komiks rozdělen na obrázek s bublinami, který je po straně doprovázen textem. Tohoto vyprávění je však na stránce více než samotných obrázků. Výtvarná část komiksu se neliší od zbytku časopisu, udržuje si svoji propracovanou úroveň.

Hodnocení komiksu: 30%

Peter Garand: Barbie se má učit text na roli v divadle. Místo toho jde raději na nákup. Během nákupů zaskočí do jiného divadla na představení O princezně na hrášku. Zastoupí herečku, která nepřišla, a představení má obrovský úspěch.

Absolutně nechápu, proč se Mattel stále snaží prosadit ideál blbé blondýny, která prorazila. Barbie má být moderní princezna, která nedělá nic jiného, než vybírá oblečení, boty, kabelku nebo jezdí na koni, a ve všech ohledech je skvělá. A přesně o tom je i Princezna na hrášku. Nezáleží na povinnostech, zábava je důležitější. A všechno co Barbie udělá, je dokonalé v každém ohledu. Kdyby Barbie byla skutečná osoba, dokázal bych si ji živě představit jako ekvivalent Mámy z Futuramy. Jako šílenou egocentrickou potvoru, která vzpomíná na dobu, kdy se jí umělohmotný Ken roztékal u nohou blahem, dokud ho nestrčila do průmyslového lisu a nenechala z něj udělat podložku pod myš.

Princezna na hrášku je glorifikací panenky, kterou stěží můžu nazvat hrdinkou. Žádná zápletka, žádné dobrodružství, just shut up and buy that shit.

Hodnocení komiksu: 10%
Časopis: Čarodějky W.i.t.c.h.
Recenzované číslo: 8/2012
Počet stran: 60
Počet komiksových stran: 44
Počet reklamních stran: 1 (2 obálkové strany)
Cena: 69 Kč
Dárek: Čelenka a 6 umělých barevných pramínků do vlasů (nevhodné pro děti do 3 let)

Já: Časopis má nejmenší formát ze všech recenzovaných titulů, avšak vynahrazuje to vyšším počtem stran.

Hlavními postavami je pět kamarádek a na obálce jsou slibovány magické příběhy, kouzla a čáry. Mladá čarodějka najde malého draka a ujme se ho. V opatrování se střídají všechny kamarádky, se všemi se dráček kamarádí a je mu fajn. Když začíná plivat oheň a narůstají mu křídla, čarodějky si neví rady, co dál. Na pomoc se teleportují k babičce do Kondrakari a tam najdou řešení v moudrých knihách - dráček se musí vrátit k mamince. Příběh končí dobře a šťastně s ponaučením, že i zvířátka se cítí nejlépe ve své rodině.

Komiks je nesmyslně přerušen dvojstránkou s "letními radovánkami", jako v nějakém televizním pořadu.

Kresba je průměrný standard, jen na straně 12 vlevo nahoře jsem na chvíli získal dojem, že se dívám na mangu. Menším kontrastem působí hned první panel oproti všem ostatním svojí detailností a propracovaností, na všech ostatních je vidět, že důležitější je ztvárnění postav než detaily v pozadí.

Hodnocení komiksu: 60%

Peter Garand: Holky z Witch se starají o zverimex. Když jedna z nich najde při cestě parkem ztraceného dráčka, rozhodnou se najít jeho matku. A najdou ji.

Musím říct, že jsem s až masochistickým potěšením čekal, že to bude mnohem blbější. Děj je víceméně jen souhrnem vtipných situací, kdy náctileté slečny ukrývají dráčka před veřejností, než najdou jeho matku. Navíc by mě dost zajímalo, kam se propadla zápletka s přetékajícím zverimexem. Na druhou stranu, kresba je krásná, barevná a dialogy ucházející. I přesto, že mi tam chyběl nějaký konflikt dobra se zlem nebo v podstatě čehokoli proti čemukoli, musím říct, že příběh lásky, která se musí dostat každému, ve kterém navíc figuruje pětice sličných lolitek, byl docela příjemným počtením.

Hodnocení komiksu: 60%

Já: Druhý a poslední komiks je velmi krátký a s magií nebo kouzly nemá už absolutně nic společného ani náznakem. Funguje spíš jako návod, co dělat, když chceme zajít na koncert své oblíbené skupiny. Včetně toho, že je potřeba přesvědčit rodiče, aby nás vůbec pustili. Jenže nějakých strategií přemlouvání se nedočkáme. Nelze upřít náznaky vtipu.

Hodnocení komiksu: 40%

Peter Garand: Oblíbený noname zpěvák přijíždí do města. A w.i.t.c.h.k.y. ten koncert prostě nesmí propást! A nepropásnou.

Začínám přemýšlet nad tím, jestli bych také neměl udělat vlastní komiks o tom, jak jsem coby mladý jinoch vyrazil s kamarádem na koncert S.P.S., jak jsem se neopil a nenastříkal slzák do ksichtu skinheadovi, který se se mnou nepral, jak jsem nedorazil domů celý od zvratků a neprobudil se až v pět hodin odpoledne. Jinými slovy, jak jsem šel na koncert S.P.S., dorazil domů střízlivý o půl dvanácté a ráno šel rozespalý do školy.

Kraťas „Před koncertem“ je náhled do rutinního života mladých děvčat. Celou dobu vlastně jen sledujeme to, jak se na koncert všichni strašně těší a nakonec si to užijou. Žádná magie, žádní sežehnutí pořadatelé ani zelektrizovaný basista. Žádný děj, žádná pointa. Jediný důvod, proč tomu dávám toto šílené nadhodnocení je vcelku věrné ztvárnění života náctiletých.

Hodnocení komiksu: 40%

Upozornění: Minirecenze byly mírně zkráceny
Autor:


Autor článku: Jóachym Rychtář XXIV, Peter Garand

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
07.02.2022 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACEW.I.T.C.H. čarodějky
06.03.2008 W.I.T.C.H. ČARODĚJKY 2007 (ČÍSLA 14 AŽ 26)
28.02.2008 W.I.T.C.H. ČARODĚJKY 2007 (ČÍSLA 1 AŽ 13)
23.07.2004 W.I.T.C.H. ANEB NECHTE SI UČAROVAT!


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!