Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (10) - 21. století Junior, Časostroj Speciál, Animáček - Aktualizováno

16.10.2012, autor: Joachym

Přinášíme další díl seriálu minirecenzí časopisů s krátkými komiksy.
Časopis: 21. století Junior
Recenzované číslo: 10/2012
Počet stran: 72
Počet komiksových stran: 12,5
Počet reklamních stran: cca 11 (3 obálkové strany)
Cena: 69,90 Kč
Dárek: Časopis Akta History 4/2012, Puzzle Ice Age 3

Obálka láká ke koupi kreslenou postavičkou. Nikde není uvedeno, kdo je jejím autorem, ale podle stylu kresby lze usuzovat na Lucii Neisnerovou, jejíž komiks Projekt G4281 najdeme na straně 64.

První komiks v čísle je Domi a Naty a piráti, 77. díl nazvaný Výprava s kouzelným pláštěm. Mají ho na svědomí Richard a Slavomír Svitalští. Tito bratři mají svůj další komiks i ve Čtyřlístku. A jako je Mourrison průvodcem a vtipným glosátorem v Ábíčku, tak je jeden z bratrů Svitalských glosátorem v 21. století Junior.

Příběh je jednoduchý, Domi a Naty jsou zvědaví, proč skončili piráti. Popadnou kouzelný cestovní plášť a hned se ocitnou na pirátské lodi. Kapitán jim vysvětlí, že pirátství už není co bývalo. Mezitím se na pravoboku objeví loď, která je záhy přepadena. Zlato ani stříbro však neveze a tak se kapitán pirátů rozhodne změnit svůj job. Chce se stát bankéřem nebo politikem.

Kresba je velmi charakteristická a osobitá, člověk ji rozezná maximálně na druhý pohled. Některá zobrazení postav šilhají očima, ale toto šilhání není součástí záměrného chování, spíše tam ty neposedné tečky očí umístil ledabyle kreslíř.

Komiksu chybí jakýkoli vtip a to i grafický. Vyprávění je však srozumitelné a člověk se něco zajímavého dozví. Jakože ten pirát z příběhu se jmenoval Benito de Soto a byl to jeden z posledních pirátů.

Hodnocení komiksu: 70%

Dalším komiksem je Vzpoura hadů. Jedná se o komiks s postavičkami z Lega. Bohužel okolní prostředí, ve kterém se Lego hrdinové pohybují, z Lega není.

Komiks začíná útěkem panáčka jménem Zane. Před kým a proč utíká se nedovíme. Střih. Panáček Kai navštíví nějakého kováře s úmyslem něco najít. Kovář říká, že vyrábí kola. Střih. Panáček Cole se ocitá v dílně a lstí vyláká jednoho dělníka ven z pracovny. Dozví se, že kreslí zajímavá vozidla. Střih. Panáček Jay prozkoumává městskou radnici. V úklidové komoře se dveřmi s cedulkou "Broom" najde hadí nestvůru. Střih. Čtyři panáčci vniknou do skladovací haly. V tom je Jay zničehonic pravděpodobně zhypnotizován Hady a obrátí se proti svým spolunindžům. A do hadích spárů se nějak záhadně dostane i Cole.

Korunu tomuhle všemu maglajzu dává výzva čtenářům, že pokračování příběhu je teď v jejich režii. Stačí nakreslit svoji verzi a vyhrát věcné ceny.

Hodnocení komiksu: 0%

Předposledním komiksem je Projekt G-4281, 22. díl. Hned na začátku jsme uvedeni do děje, takže není třeba dokupovat předešlá čísla, a můžeme se směle pustit do čtení.

Geneticky upravený Martin Forman má obrovskou sílu a jeho tělo se umí samo léčit. Uprchne spolu s Nikol z tajné vojenské základny. Bohužel Nikol během cesty upadne do bezvědomí. Martin s Nikol v náručí dorazí do vesnice v džungli, kde volá o pomoc, nikdo však na něj nereaguje. Až starý moudrý dědeček mu vysvětlí, že lidé ve vesnici rozumí všemu co říká, ale nechtějí s ním mluvit, protože se ho bojí. Pak se ho zeptá, co udělal té dívce. Po neuspokojivé odpovědí ho vymrští pár desítek metrů vzduchem. Po dopadu na zem ho začnou mlátit děti. Martin se sám diví, že všichni ve vesnici jsou silnější než on. A nakonec se objeví jakýsi voják, který Martina osloví jménem. Zde komiks končí, pokračování příště.

V jednom rámečku je slovo "děty" místo "děti". Kresba okolního prostředí docela ujde, za to u postav trošku vadí přemíra nadbytečných linek. Komiks se v příběhu někam posunul, člověk je zvědav, co se bude dít dále.

Hodnocení komiksu: 60%

Poslední komiksovou věcí jsou Případy inspektora Bubliny, opět z dílny Richarda a Slavomíra Svitalských. Na třech řádcích se rozehrává detektivní případ jako za starého dobrého Detektiva Štiky. Každý díl končí soutěžní hádankou s úkolem najít důkaz, který usvědčuje pachatele z trestného činu. Přiznám se, že jsem hádanku nevyřešil.

Hodnocení komiksu: 60%
Časopis: Časostroj Speciál
Recenzované číslo: prázdninový speciál (7/2012)
Počet stran: 56
Počet komiksových stran: 2
Počet reklamních stran: 4 (3 obálkové strany)
Cena: 79,90 Kč
Dárek: Mapa tajemných míst Česka

Troufám si říct, že Časostroj je v určitých ohledech konkurencí pro známější časopis ABC. Ábíčko je určeno více pro mladé přírodovědce a techniky, zatímco Časostroj pro mladé historiky. Avšak vydávání speciálních čísel a vystřihovánky hradů a dalších věcí mají oba tituly společné.

Zatímco obálky standardních čísel Časostroje má na starosti Karel Jerie, obálky speciálů kreslí další komiksový tvůrce Petr Herold. Problém současných komiksových autorů je, aby měli svůj vlastní styl. Když se podívám na obrázky obálek obou Časostrojů, ani bych nehádal, že jsou od dvou tvůrců. Dokonce jsem si po letmém prvním pohledu na titulní stranu Speciálu nejdřív říkal, že po mírně nepovedené obálce standardního čísla se Karel Jerie trošku zlepšil.

Jediným komiksem v Časostroji je Běta a Toník, epizoda Na školním výletě aneb zrcadlo hraběte Dráculy. Kreslíře i scénáristu se z komiksové dvojstránky nedovíme. Avšak další podobné kresby najdeme jako doprovodné ilustrace i jinde v časopisu, kde je pod nimi uveden kreslíř Jaromír Fumas Palme. Tento autor je znám více jako hudebník různých vtipně nazvaných skupin, ilustroval však již hezkou řádku knih.

Běta a Toník jedou se svou třídou navštívit hrad Bran, kde jeden den pobýval hrabě Dracula. A jak to tak bývá, z turistických důvodů se z hradu stalo oficiální Draculovo sídlo. V Draculově ložnici se nachází zrcadlo, kterým se prý dá cestovat časem. Spolužačka Klabouchová si druhý den ráno stěžuje, že je celá poškrábaná. Běta a Toník si myslí, že ji pokousal Dracula, který se dostal do současnosti zrcadlem. Oba naši hrdinové vklouznou do zrcadla a hned musí prchat před lačnými zuby Draculy. Zachrání je Toníkův chleba s česnekovou pomazánkou, který mu babička namazala na svačinu. Protože upíři česnek nesnáší. Běta pak dostane nápad, jak Draculu uvěznit v minulosti. Další den pak třídní učitelka zuří, protože někdo pomatlal to vzácné zrcadlo česnekovým blivajzem.

Kresba Jaromíra Fumase Palmeho má osobitou charakteristiku, postavičky zobrazené v profilu hodně připomínají Adolfa Borna. Jméno spolužačky Klabouchové může znalým připomenout soudružku Kadrnožkovou z Macha a Šebestové, které animoval právě Adolf Born. Scénář funguje bezvadně, zasmál jsem se u hlášek "Zdrhej!" - "Zdrhám!" Trošku možná vadí, že bubliny jsou někdy příliš moc velké, je v nich hodně textu. V jednom obrázku tvoří bublina dokonce víc než 60 procent plochy panelu. Možná by šlo příště zmenšit velikost písma.

Hodnocení komiksu: 0 %
Časopis: Animáček
Recenzované číslo: 1/2012
Počet stran: 32
Počet komiksových stran: 2 + 2 stripy
Počet reklamních stran: 9 + 2 strany skrytá reklama (3 obálkové strany)
Cena: 49 Kč
Dárek: Natahovací autíčko (nevhodné pro děti do 3 let)

Časopis se jako jediný ze všech recenzovaných prodává zabalený v igelitu s miniaturními dírkami proti udušení. Animáček je jinak oficiální časopis televize Barrandov, který začal vycházet právě letos.

Hned na první straně na nás vykoukne strip Valibov válí s epizodou Koupání. Valibov je z nějakého neznámého důvodu rusky znějící jméno růžové potvůrky. Ve stripu má tlustá koule Valibov roli kaziče dobré nálady. Když skočí do rybníka, všechna voda se vyšplouchne ven a ostatní potvůrky zůstanou na suchu.

Hodnocení komiksu: 70%

V dalším a jediném komiksu v čísle, Animáčkov - Vočum sportuje, se jako hlavní hrdina představuje panáček Vočum. Další zajimavě vymyšlené neobvykle originální jméno. V příběhu máme možnost se seznámit s dalšími netradičními názvy jmen postav. Posuďte sami pojmenování Animáčků: Sosin (potvůrka ve tvaru chobotického nosu), Láskounka (modrá stegosauří prasnice s řasami a namalovanými rty), Tyrča (oranžová žirafovitá veverka) a Dozi (další stegosauří prasátko, tentokrát červené).

Všechny geneticky zmutované příšerky se na příkaz Vočuma zúčastní velkých závodů, přičemž každý mutantek dostane od Vočuma přidělen sport jemu vlastní. Jeden příklad za všechny: tlustý kulovitý Valibov bude závodit v kutálení. Soupeřem každého ufounka je vždy Vočum. Kvůli smůle nebo své slabé síle Vočum ve všech závodech prohraje a po doběhnutí maratonu usne. Druhý den ho kamarádi odmění za rekord ve spaní. Všichni tedy vyhráli první místa, všichni zvítězili a udělali něco pro své zdraví.

Kromě nesmyslu s boxerskými rukavicemi v souboji karate a přítomnosti dvou měsíců na noční obloze hodnotím komiks pozitivně. Kresba vypadá originálně a dětsky jednoduše, bohužel nápady s podobou postav jsou velmi ztřeštěné a v kombinaci s nesmyslnými jmény tvoří výbušnou směs nechtěného posměchu.

Hodnocení komiksu: 60%

Dodatek:

Na stránce s omalovánkami se po dětských čtenářích chce přiřadit jména příslušným zvířátkům. Vzhledem k tomu, že zobrazení Letuchy se nachází až dále v čísle a Olíka jsem ani nenašel, bylo řešení tohoto úkolu chvilku velkým tajemstvím. A kam se Vočumovi poděly končetiny? BR>
Jakoby těch potvor už nebylo dost, na stránce 23 máme najít cestu z podzemí pro Rózy, Božky a Čuvíky. Některé chodbičky byly zataraseny Žížlanem, Pusíkem a Ploskinem.

Na straně 24 najdeme představení televizního seriálu Pokémon, čímž se možná vysvětluje inspirace tvůrců českých napodobenin. Uznejte sami, že se jmény Pikachu, Charizard, Mewtwo nebo Snorlax se mohou naši čeští konkurenti poměřovat velmi snadno.

Na poslední straně ještě nesmíme přehlédnout strip Vraní TV. Na třech panelech spolu rozmlouvají dvě bezkřídlé vrány o nálezu plesnivého sýra na ulici.

Hodnocení komiksu: 20%

Upozornění: Minirecenze byly mírně zkráceny

Aktualizace 7/6/2022: Hodnocení komiksu Časostroje speciál bylo změněno na 0 % z 90% a datum bylo stanoveno na 24/8/2022 (původně byl text zveřejněn dne 16/10/2012
Aktualizace 21/8/2022: Datum bylo stanoveno na 16/10/2012 a bylo upraveno na onlajn.
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!