Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Simpsonovi Futurama: Simpsorama a Futusonovi útočí na vaše bránice - Aktualizováno

24.10.2012, autor: Joachym

Na český trh poprvé vstoupil crossover dvou známých televizních seriálů, které mají společného tvůrce Matta Groeninga.
Myslím, že crossover, jakým jsou Simpsonovi Futurama Propletená lapálie, jste ještě nečetli. Taková míra crossoverovosti se prostě jen tak nevidí. Pokud vám přijdou Avengers jako guláš tolika odlišných hrdinů, kteří se potkají v jednom okamžiku na stejném místě, pak Simpsonovi Futurama jsou přímo pověstný dort Čapkova pejska a kočičky. Rozdíl je v tom, že komiksový dort se dá po upečení konzumovat a chutná docela dobře. V komiksu se objeví opravdu kde kdo, nejenom ze světa Springfieldu a Nového New Yorku.

Ve Springfieldu se konají volby, ve kterých kandiduje dosavadní starosta Quimby a jako protikandidát vystoupí Sněhulka II., domácí kočka Lízy Simpsnové. Quimby má tradiční politický proslov o tom, že to nejcennější přírodní bohatství ze všech jsou naše děti. Sněhulka se předvede akrobatickým číslem s klubíčkem nití, což vyvolá ovace davu. Pak si vezme slovo opět Quimby a na scéně se objeví gigantické klubko nití, které i s Quimbym padá z pódia na několik dětí pod ním.

My se ale najednou ocitáme na palubě vesmírné lodi, kde si hlavní hrdina Futuramy, Fry, čte komiks se Simpsonovými. Přesně ty stránky, které jsme právě dočetli i my. Futuramští vezou zásilku největší sbírky komiksů ve vesmíru zpátky na jakousi planetu, kde bude sbírka odlita do tekutého diamantu. Při vykládání komiksové bedny je posádka přepadena zlými létajícími mozky, kteří mají za cíl zničit Zemi. Jak si fandové Futuramy vybaví, tak v televizní epizodě "Tahle země není pro blbý" jim tehdy Fry ničivé plány překazil. Tentokrát jsou však zlí mozkové chytřejší a pošlou naše přátele do komiksu Simpsonových. Do toho, který jsme opustili rozečtený. Takže následuje restart volebního proslovu starosty Quimbyho, vystoupení kočky Sněhulky a komiks pokračuje ve Springfieldu s vetřelci z budoucnosti ze světa Futuramy. A crossover začíná.


Struktura komiksu

Dvě kapitoly sledujeme dění ve Springfieldu, třetí kapitolou se komiks otočí do opačného směru, postavičky ze Simpsonů se objeví ve městě Futuramy.

Po skončení příběhu se můžeme pokochat galerií obálek, nahlédneme do zákulisí s několika nedokončenými kresbami a kresbičkami postav, poslední strany okupují slavní komiksoví kreslíři a jejich variace alternativních obálek. Nejznámější pro českého čtenáře bude asi Stan Sakai.

Je velmi zábavné sledovat, jak má hrdina z Futuramy svého povahového dvojníka v Simpsonech. Nešikovně líný Bender se opíjí s Homerem, Fry je hlavní postava stejně jako Bart, chytrá Leela si rozumí s Lízou, malý Diblík s plenkama má protiváhu v Maggie, starý profesor Farnsworth se skamarádí se starým panem Abem Simpsonem.

Propojení všech světů do jednoho

Nakousl jsem fakt, že se jedná o propojení více světů než jen těch dvou televizních seriálů. Hrdinové stvoření Mattem Groeningem hrají ústřední roli, ostatní se mihnou jen na okraji, někdy si jich ani nemusíme pořádně všimnout.

Tak je tomu třeba hned na začátku, na komiksovém měsíci odpočívají v lihu naložené hlavy Scotta McClouda, Dana DeCarla, Willa Eisnera, Sergio Aragona, Jacka Kirbyho a Stana Lee. Na straně 36 je na obrazovce televize pejsek Brian ze seriálu Family Guy. Na straně 42 je zase hold filmu Návrat do budoucnosti 2, na straně 58 se vzpomene na Tima Burtona, strana 79 je věnována slavným Britům. Aspoň zmínka v bublině patří Bugs Bunnymu na str. 82, poctu filmu Vetřelci najdeme na celé str. 109. Mnoho známých i neznámých literárních postav se vyskytuje od str. 118 a dále. Velké crossoverové překvapení najdeme na str. 131-132. Protože je toto překvápko docela vtipné, nechám ho celé zahalené tajemstvím. Na str. 153 se vzdává pocta Alence v říši divů, na následující straně filmu Matrix. A to mi ještě uniklo, na co se to naráží na str. 107-108 nebo na str. 110.

Kresba je původní Simpsonovská, vtípky Futuramské. Sám tvůrce obou televizních seriálů Matt Groening Simpsony charakterizuje jako jemné a veselé popichování americké kultury, zatímco Futurama se snaží o propojení sci-fi a humoru pro uchechtávání se. V komiksu najdeme právě chechtací humor Futuramy, jemných popichování se samozřejmě také dočkáme, ale ta jsou více v pozadí.

Při čtení komiksu Simpsonovi Futurama jsem se dobře bavil. Příběh obsahuje spoustu ztřeštěností, ale v celku to dává jakous takous logiku. Opravdový vtip kameňák jsem našel na str. 115 a hned další na str. 129. Pro tato dvě povedená uchechtnutí má smysl těch cca 200 stran překousat.

Kresba a lettering

Pozastavím se chvíli nad kresbou. V příloze knihy najdeme hrubé nákresy a můžeme sledovat postupný vývoj až k hotovému obrázku. Při čtení samotného komiksu má však člověk dojem, jako kdyby výsledný produkt vznikl v grafickém programu na počítači. Obrázky jsou dokonale přesné, prakticky se tu nevyskytují žádné chyby ve tvarech těla postav, ani nikde jinde. Skoro jako kdyby se vytípaly obrázky z televize.

Matt Groening všechny postavy Simpsonových i Futuramy stvořil a nakreslil. Proto překvapí, že autorem kresby v prvním komiksu Simpsonovi je uveden Bill Morrison. Kresba se přitom nijak neliší od originálu, snad bychom si všimli jen toho, že v panelech není tolik kladen důraz na detaily pozadí. A u hrůzostrašného příběhu Sběratel je zas kreslířem Sondra Roy a Bill Morrison inkeroval.

Zajímavého detailu jsem si všiml u letteringu. Podle něho velmi snadno poznáme, v jakém světě z těch dvou se právě nacházíme. Svět Futuramy používá ostřejší a tučnější lettering, kde písmeno U vypadá jako slepenec písmen L a I, což je docela rušivé. Naopak lettering Simpsonovácký je lehčí a příjemnější, bez rušivých elementů.

Hodnocení komiksu: 80 %

Zatímco komiksy Simpsonových vydává nakladatelství Crew, komiksy z Futuramy produkuje Jota. Crossover obou komiksů se chopila Jota. Jota pak leze Crwi do zelí oficiální přílohou, a sice prvním sešitovým komiksem Simpsonovi. Tomuto prvnímu číslu se nyní budu věnovat podrobněji. Bart v hlavním příběhu o tomto komiksu tvrdí, že dostalo Eisnerovu cenu.

Příloha - první komiks Simpsonovi, sběratelský kus

Na 24 stranách menšího formátu se tu rozjíždí příběh o pokusu pana Burnse ovládnout svět. Nevím, proč se tu kobliha v prvním pádě skloňuje jako jeden koblih, snad to má nějaký původ v televizní verzi. Jak už jsem zmínil o charakteristice Simpsonů, najdeme tu jemný humor, nic zajímavého. Příběh je standardní a odpovídá nastavené laťce kvality v televizi.

Z druhé strany najdeme hrůzostrašný příběh z edice Barta Simpsona o sběrateli komiksů. A tady by měli zbystřit všichni čtenáři náročnějších intelektuálních komiksů. Protože tohle je to nejlepší z celé knihy co se týká příběhu, pointy a následných myšlenkových dopadů. Věřil bych, že Eisnerovu cenu dostala tato útlá knížečka právě za tuto silnou pointu, dotýkajícího se smyslu života a lidského bytí vůbec. Hlavní postavou je Homer, ale není to ten hloupý Homer ze Springfieldu. Tohle je bohatý samotář a sběratel komiksů, který jen stejně jako Homer vypadá. Sice je trošku nešikovný domácí kutil, ale to může být shoda náhod.

Nebudu zde spoilerovat ten úžasný konec, který navíc není vůbec hrůzostrašný ve smyslu horrový. Spíš bych to nazval přídavným jménem krutý. Každopádně za tuhle nejkratší věc, pouze 5 komiksový stran, dávám plný počet procent.

Hodnocení komiksu: 100 %

Upozornění: Recenze byly mírně zkráceny a změněno hodnocení celého komiksu z 100 % na 80 %
Autor:


Autor článku: Joachym

Detaily o sérii

Série: Simpsonovi
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


Různé
14.04.2008 ŽID FAGIN ANEB ROZPAROVAČ PRAVDY
10.04.2008 KOMIKS LEDEN-BŘEZEN 2008 – TRENDY, PŘEHLEDY, STATISTIKY
26.03.2008 KOMIKSOVÁ SOUTĚŽ MŮJ KOUSEK ZEMĚ 2008


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!