Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Představujeme vám Františka Mejstříka, který nakreslil Conana

23.11.2012, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Profil a rozhovor s dosud neznámým autorem, který se rozhodl vyjít na světlo prostřednictvím webu komiks.cz.
František Mejstřík v letech 1993 až 1995 nakreslil svoji verzi knihy R. E. Howarda Conan a dcera pána mrazu ve formě komiksu. Dílo dlouho leželo v jeho šuplíku, mezitím byl vydán stejnojmenný komiks na masovém trhu. Poté vypršela autorská práva na původního Conana, takže se jej rozhodl poslat do komiks.cz.

Veřejnosti neznámý autor je ročník 1975. Komiks nakreslil jako mladý kluk a říká, že tvorba tomu odpovídá. Kreslil až do roku 1999, od té doby je na komiksové dovolené. Z té doby vzniklo i mnoho samostatných kreseb a pár jednostránkových minikomiksů, kterými se můžete pokochat v galerii. Pokud od roku 1999 tvořil, tak spíše podvodní fotografie, které i publikoval. V současné době by se rád vrátil k ilustraci a chce udělat „ten pořádnej komiks“. Svého Conana hodnotí jako příliš statického, postrádá akci, ale i tak ho má rád, neboť většinu tvorby prý vzal čas.

Kromě Conana nakreslil ještě pěti stránkový komiks Let s ďáblem podle vlastního námětu. Kolorovanému komiksu z roku 1993 předcházela černobílá verze vyvedená tuší z roku 1991. Tato černobílá verze vyšla v občasníku Kentaur, který František Mejstřík vydával vlastním nákladem s několika kamarády, nyní si ji můžete prohlédnout v galerii. Barevná verze doposud nebyla nikde publikována a bude mít premiéru na komiks.cz v úterý 27.11.2012 v rubrice Volná tvorba.

Rozhovor s Františkem Mejstříkem.

Jak jste se dostal k původní předloze o Conanovi?

Tuším, že předloha byla povídka, která vyšla v dnes již neexistujícím časopisu Ikarie. Možná jsem se inspiroval jinde, dnes už opravdu nevím.

Kde se vzala touha převyprávět známý příběh komiksem?

Nešlo ani tak o touhu, jako o kvalitní námět či scénář pro kreslený seriál .To platí vlastně do dnes.Rád bych našel autora scénáře pro nový komiks. Chtěl bych vytvořil něco ve stylu Kyberpunk. Mám představu pochmurné, temné budoucnosti lidstva. Něco ve stylu videoher Deus Ex nebo filmu Blade Runner.

Vaše postavy mají superhrdinské rysy. Jaká je vaše inspirace v superhrdinech?

Nedokážu si představit, že by Conan neměl vypracovanou muskulaturu. To prostě nejde. Byl jsem jistě hodně ovlivněn filmem Conan Barbar z roku 1982. V tomto filmu předvedl Arnold Schwarzenegger neskutečnou hru svalstva a stvořil mýtus. V porovnání s Arnoldem je herec z filmového remaku z roku 2011 nedochůdče a nepamatuji si jeho jméno. Takže je jasné, že Conan nemůže vypadat jako Švejk a dívka za kterou běží sněžnou plání nemůže mít postavu staré Blažkové.

Jiná otázka jsou samozřejmě superhrdinové. Pokud se nepletu, je to čistě americký kult a já ho mám rád. Mimo Supermana, kterého bytostně nesnáším, neboť je tak dokonalý, až už to není lidské a on není člověk. Naopak příběhy outsiderů, uhrovatých kluků či slečen, kteří povstanou z šedi života a vztyčí prostředník, to je jiná káva. Každý z nás byl jednou uhrovatý outsaider a chtěl to světu nandat, ale Superman nikdo z nás nikdy nebyl a nebude.Takže mimo Clarka Kenta jsou ostatní superhrdinové i uvěřitelní. Například TV seriál Misfits – Zmetci, tak to je opravdu rachot. I ve svém věku jsem se lámal jako pubík. Tolik k superhrdinům a má inspirace je nula.

Co říkáte verzi, která se prodává na trhu?

Tuto verzi neznám. Zcela náhodou jsem narazil na netu, že něco takového existuje.To byl i impuls ke kontaktu Vaší redakce s tím, že by to mohla být i celkem legrace se postavit vedle skutečných profíků.
Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Detaily o sérii

Série: Conan Barbar
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!