Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Garfield se prožral k ironii a sarkasmu - Aktualizováno

18.02.2013, autor: Joachym

Nyní poprvé v online digitální podobě.
Garfield je líný, tlustý, sobecký a stále nenažraný. Ve všech těchto charakteristikách se může směle poměřovat s medvídkem Pú. Oba tyto nesympaticky působící živočichy však odlišuje humor. S medvídkem Pú je prostě nuda a jeho život vyvolává trapné pocity a zhnusení. Oproti tomu Garfieldovi a s Garfieldem se smějeme, protože v něm trošku poznáváme sebe nebo životní situace. Majitel Garfielda Jon, nebo spíš Garfieldův spolubydlící, svého kočičáka dobře zná a umí na něj vyzrát lstí a všelijakými triky. Třeba, aby ho přiměl se vykoupat, což Garfield velmi nerad.

Od strany 9 Jon připravuje jedno takové koupání pro Garfielda. Téma denní hygieny je rozvedeno na několika stranách. Chytrý Garfield však také umí svého pána zmanipulovat, viz jeho honění myši na straně 41.

Hlavním zdrojem humoru jsou ironie a sarkasmy. Zkusme si nyní letmo vysvětlit rozdíl mezi ironií a sarkasmem.

Ironie je použití jiného významu, často opačného, místo skutečného významu. Například Garfield čeká na večeři, jeho pán přichází s konzervou a ptá se ho, jestli ví, co v té konzervě bude. Garfield říká: "Jsem napnutý jako struna," přitom je stále zamračený a očividně ví, že konzerva bude stejná jako obvykle. To je ironie. Bystřejší z vás si možná všimli, že už samotná Jonova otázka má v sobě stopu ironie.

Sarkasmus je taková převlečená chytristická ironie s účelem zaútočit, ponížit nebo zesměšnit oběť. Jako příklad může posloužit hned následující strip. Jon říká Garfieldovi, že není až tak tlustý, ale když se rozvalí na pohovku, rozvalí pohovku. To je sarkasmus.

Majitel Jon zcela jistě umí číst Garfieldovy myšlenky, i když na některém stripu bychom to do něj neřekli. Protože Garfield v komiksu nemluví, pouze vidíme, co si myslí. Nejkrásnější příklad spatříme na straně 29 v prostředním stripu. Na druhou stranu, Garfield rozumí lidské řeči a umí číst noviny. Také fakt, že Garfield neumí přímo mluvit, je terčem vtipu na straně 29 nahoře.

Jednořádkové, tří okénkové stripy se střídají s celostránkovým komiksem. Někdy však i jednotlivé stripy navazují na sebe. Jedna taková série je například na stranách 31-32, čítající šest tématických stripů Garfielda Temného mstitele.

Garfield je taková skrytá propaganda na podporu prodeje a chovatelství koček. V komiksu se vyskytuje i zástupce psí říše, pejsek Odie, ale tak blbého psa jste ještě neviděli. Garfield také dělá hlouposti, ale aspoň si to umí přiznat.

Překlad komiksu do češtiny Filipa Škáby ctí národní specifika, a tak se setkáme se zmínkou na Karla Gotta nebo třeba na české filmové ceny Český lev. Když už ale umístit děj jedné historky do Čech, pak nevím, proč se příběh týká jakéhosi Harryho. Harry je česky Jindřich. Filip Škába má kromě překládání Garfielda také na starosti Dilberta. Garfield se objevoval a dosud objevuje v českých novinách.

Americký kreslíř Jim Davis má na svědomí také filmy a televizní seriál o Garfieldovi. Také je tvůrcem i jiných, méně známých stripů, Garfield přitom není jeho první počin. V současnosti vychází stále nové díly, na světě je publikuje přes 2500 novin. Existují také počítačové hry a mnoho merchandisingu. Garfield je zapsán v Guinnesově knize rekordů jako nejúspěšnější komiksový strip.

Na apríla v roce 1997 se 46 stripových tvůrců rozhodlo vystřelit si ze čtenářů novin a provedli takzvaný komiksovo stripový switcheroo. Tohoto aprílu se zúčastnil také Jim Davis, takže Garfielda kreslil jiný tvůrce a Jim Davis na oplátku nakreslil strip jiného komiksu. Dalšími v Česku známými stripy, které se zúčastnily tohoto experimentu, byly Peanuts a Dilbert. Technika switcheroo se dodnes udržela v některých webkomiksech.

Garfield přibývá na váze je první knihou, která vyšla v nakladatelství Crew v papírové verzi. Nyní má premiéru v digitální podobě v eshopy Palmknihy.cz. Měl jsem na výběr, zda si stáhnout formát ePub, Kindle nebo PDF. Stáhl jsem si PDFko, které je chráněno pouze tak, že na každé straně komiksových stripů je jméno a adresa kupujícího. Považuju to za výborné řešení oproti všemožným snahám typu DRM, které platící zákazníky jen otravují a stejně pirátění nezabrání. Piráti jsou totiž mnohdy chytřejší než tvůrci všemožných ochran proti kopírování.

Kvalita zpracování PDFka mírně kulhá, samotné stripy totiž nemají čisté barvy.

Aktualizace článku: Článek byl mírně zkrácen a bylo zrušeno 100 procentní hodnocení.
Autor:


Autor článku: Joachym

Detaily o komiksu:

Titul: Garfield přibývá na váze
Série: Garfield "Crew"
Scénář: Jim Davis
Kresba: Jim Davis
Překlad: Filip Škába
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2012
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Garfield
11.02.2008 GARFIELD 22 – ZVEDÁ BRADU (A INTELEKT)
17.10.2007 GARFIELD 21 - KILO KE KILU, STRIP KE STRIPU
16.03.2007 GARFIELD 20 - MLUVÍ S PLNOU PUSOU


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!