Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Batman Detective Comics 1: Batman si vystřelil z X-Menů – 70 %

24.06.2013, autor: Joachym

Stejně jako Superman restartoval svoji komiksovou sérii v Action Comics, také Batman začal znovu vycházet v řadě Detective Comics. Ostatně na současném českém komiksovém trhu už běží také restarovaný Spider-man v sérii Ultimate Spider-man.
Po otevření nejnovějšího Batmana Detective Comics 1: Tváře smrti jsem se začetl do textu na záložce a zhrozil jsem se. Dozvěděl jsem se zde na můj vkus příliš mnoho spoilerů. Prakticky se tady prozrazuje všechen děj až do strany 84 z celkových 164. Pokud tedy máte naspěch, můžete přeskočit na stránku 85 a komiks v pohodě přečíst za polovinu času.

První záběr na začátku knihy je na Jokera, kterému teče z nosu krev, v očích má smrt a ve tváři svůj sarkastický škleb. Avšak není to on, kdo je na lopatkách. V šarvátce, kterých jistě absolvoval již mnoho, se zkušeně zakousne do krku svého kolegy, který má rozkaz Jokera zabít. Z jeho krku začne tryskat krev jako z vodovodního potrubí, Jokerův protivník však ještě před posledním vydechnutím stihne svého soka pochválit: "Jsem váš velký příznivec".

Abychom se nestačili vzpamatovat, přichází na scénu Batman. Joker se slovy "Člověk by měl mít nárok vraždit v klidu," přivítá svého úhlavního nepřítele velkým výbuchem. Batman se ho chystá chytit dřív, než stačí utéct, jenže z úkrytu volá malá slečna o pomoc. Dobrák Batman se nezapře, děti a ženy mají přednost. Uplynulo 12 komiksových stran.

V komiksech Batman Ticho nebo Batman Návrat temného rytíře se nachází nezbytný úvod o tom, jak Batman vznikl, vražda jeho rodičů atd. V prvním díle série Detective Comics tento úvod paradoxně chybí. Snad se tedy dočkáme v dalších pokračováních.

Za jednu z krásných výhod komiksů se považuje fakt, že se můžeme kdykoli zastavit a pokochat se obzvlášť povedenou kresbou. Já jsem se takto dlouho díval na obrázek na stránce 36. Tady jsem si uvědomil, že zobrazené postavy jaksi postrádají něco jako duši. Připomenuly mi umělé figuríny ve výloze obchodů. Škoda, že se kreslíř nepřidržel například známé podoby herců z Batmanovských filmů. Záblesk lidského života se ale možná dá najít na straně 94 dole, v krásné tváři Charlotte.

Za rušivý element považuji netopýří siluetu v pozadí některých vypravěčských rámečků. Na straně 47 nahoře vlevo je obrázek, u kterého jsem si lámal hlavu, co se tam vyskytuje. Okolní text napovídá, že policista. Hádanka pokračuje otázkou, v jaké pozici se tento policista nachází. Tělo je totiž nakloněné, je vidět pokrčená noha, ale hlava ne. Právě hlava vnáší do hádanky otázku. Pokud by se jednalo o torzo bez hlavy, pak je záhadou, proč se tedy mrtvý trup naklání do prostoru a lebedí si s pokrčenýma nohama. Udržet takový balanc se bez určité živé síly podle mě nedá. Hádanka zůstává nevyřešena.

V komiksu jsem našel několik dobrých vtipných hlášek nebo situací. O dějové zvraty také zakopneme několikrát, příběh dobře odsýpá. Zlosynové jsou chytří v odlákávání pozornosti a matení soupeřů v pronásledování.

Kvalitu scénáře spatřuji také v tom, že tihle zlí protivníci jako správní neřádi nehrají fair play. O tom se čtenáři přesvědčí znamenitě především v osobních soubojích s hlavním hrdinou. Příběh je docela hutný, v ději se trošku přeskakuje, aby se mozkové závity roztočily na vyšší úroveň.

Nepřátel je více, kromě Jokera a několika podřadných mafiánů se v komiksu nachází ještě dva známí Batmanovi protivníci. Joker se trošku nepochopitelně někde za půlkou úplně ztratí. Scénárista Tony S. Daniel mate a znejišťuje čtenáře asi rád a to z něj dělá dalšího padoucha.

Trošku jsem se zamyslel nad tím, co to vlastně Batman nosí za oblek. Rýsují se mu přes něj všechny možné i nemožné záhyby svalů, vypadá leskle jako nějaký kov, ale nůž jím projede jako máslem. Kreslíř zajímavě ztvárnil mimiku obličeje tak, že je vidět i přes masku na tváři. Na stránce 127 dole vpravo se nachází pravděpodobně další vtípek. V pozadí vidíme tyranosaura a není poznat, jestli se šklebí jen na tapetě na zdi nebo zda se skutečně chystá zákeřně zaútočit zezadu.

Komiks je pak na jednu kapitolu přerušen jakousi mezihrou, kterou si vzali do ruky dva jiní kreslíři. Nějak mi přijde, že spíše takováto kresba se dá považovat za ruční práci. Je to docela konstrast oproti dokonalé, počítačem upravené kresbě okolního Batmana Tonyho Daniela. Ale je možné, že jsem jen skočil na trik, který spočívá v záměrně špinavých obrázcích, vytvářejících atmosféru temného mafiánského podzemí.

Na straně 131 si Tony S. Daniel vystřelil z X-Menů, kteří kopou za konkurenční Marvel. Zloduchové jsou svým vzhledem i superschopnostmi směšní.

První Batman Detective Comics: Tváře smrti je začátek nové řady. Tedy nikoli té původní z roku 1937. Mimochodem právě tento letopočet dělá z Detective Comics nejstarší a nejdelší stále vycházející komiksovou sérii. Zrození samotného Batmana (1939) se však opozdilo za Supermanem (1938). Tuto nejznámější dvojici ze stáje DC Comics pak doplnil v roce 1962 Spider-man z Marvelu. Legendární 27. číslo Detective Comics s prvním výskytem Netopýřího muže se v roce 2010 na aukci prodalo za více jak milion amerických dolarů.

Tony S. Daniel je americký komiksový tvůrce, který má již na kontě Teen Titans, Flashe, i několik předchozích Batmanů. Komiks vznikl v roce 2011, do Česka ho přineslo nakladatelství BBart.
Autor:


Autor článku: Joachym

Detaily o sérii

Série: Batman
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Batman
05.10.2021 Batman Země jedna: Recyklovaný Batman ze sekáče se válí v odpadcích - 80 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %
25.06.2012 Batman: Ticho - souborné vydání - 90 %


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!