Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Batman Soví město: Batman ochraňuje šikanované - 90%

10.12.2013, autor: František Mejstřík

Vždy zde byly a stále jsou. Tajné spolky, lóže, bratrstva, které zpoza opony ovládají svět. Elitní společnosti bankéřů, majitelů korporací, politiků, jenž jako šedé eminence tahají za provázky a řídí svět podle vlastních představ, jako loutkové divadlo plné poslušných marionet.
Gotham City není výjimkou, odpradávna se po městě šeptá o Sovím Tribunálu. „Střez se Sovího Tribunálu, sleduje tě celou noc i den, vládne Gothamu ze svého hřadu, jenž z žuly a vápence je jen. Sleduje, jak se bavíš, křepčíš, sleduje, jak klimbáš z únavy, zmiň se o něm, vyslov jeho jméno – a zatne ti pařát do hlavy“.

Batman: Soví město obsahuje sebrané sešity Batman 8-12 a Batman Annual 1. Hned v úvodu knihy je nám řečeno, co se odehrálo v předchozí knize. Pragmatické sdělení nenechá čtenáře na holičkách a může přímo vklouznout do příběhu, jako do pohodlných vyhřátých papučí, neboť komiks nachystá Útok na sídlo Wayneových. Bruce s komorníkem Alfredem statečně odolávají přesile Pařátů.

Nicméně sil ubývá a jsou nuceni se strategicky stahovat do Batcave. Batman odráží hordy nepřátel a Alfred dekóduje mikro hard disk, který měl přemožený Pařát v opasku. Ve vlnách protivníků, kterým Bruce statečně odolává, učiní Alfred překvapivý objev. Pevný disk obsahuje seznam smrti! Seznam, na kterém jsou téměř všichni důležití veřejní činitelé Gothamu. Akce byla logisticky synchronizována s útokem na sídlo Wayneových a je nutno vyslat Volání všem spojencům Batmana.

Vypadá to na dlouhou Soví noc. Helenka Vondráčků by zaskřehotala „Naše dlouhá noc, nikdo z nás nejde spát“. Batman vyráží do Arkhamova ústavu a komiks nás odkazuje na události v knize Batman Detective 2 - Zastrašovací taktiky.

Další z příběhů v komiksu s názvem První sníh, nám předestře teplotu hluboko pod nulou, zimu, mráz, pana Viktora. Dr. Victora Friese, alias Mr.Freeze. Po tomto kryogenním sešitu, následuje Úder na Tribunál.

Můj brácha má prima bráchu a Pád domu Wayneů, jsou kostlivci ze skříně rodiny Wayneů. Komiks uzavře Duch ve stroji.

Po poslední recenzi Batman Detective Comis 2 mi zůstala v ústech hořká pachuť a jsem moc rád, že ji vzápětí smyla povedená kniha Batman Soví město scénáristy Scotta Snydera.

Scott Snyder píše scénáře komiksů, jak pro DC, tak i pro Marvel. Znám jeho práci z Bažináče a výrazněji jsem si autora povšiml v komiksu Americký upír. To povšimnutí bylo spíše negativní. Ve stínu samotného Stephena Kinga nelze brát nikoho vážně, a pokud ano, tak něco ve smyslu, svezl se na královském tobogánu. Tak jsem ho vnímal alespoň já. Pokud si stoupnu před Ču-mu-lang-ma feng , jistě nevrhnu větší stín. To již ostatně pochopil i syn Stephena Kinga a vydal se na vlastní dráhu pod jménem Joe Hill.

V knihkupectví jsem narazil na komiksový titul, který z regálu řval „Od syna slavného Stephen Kinga“. Znechuceně jsem se otočil a odešel. Trpím zřejmě předsudky a zdegeneroval jsem v naší malé kráterové kotlině, kde je běžné, že rádoby umělci už odmala cpou svá děcka i do mezer pod dveře, aby neprotahovalo. Syn Stephena Kinga dostal u mě zelenou a já přečetl jeho Rohy. Pravdou je, že mě usadil a já se odsoudil za předpojatost. Potomek S. Kinga píše skutečně báječně a svou náturou připomíná Richarda Bachmana. To je pseudonym, který používal jeho otec za mladých, temných a divokých let. Stejné zaujatosti jsem se dopustil i vůči Scottu Snyderovi.

Na komiksové knize Batman: Soví město, je patrné, že je talentovaný scénárista a spisovatel. Faktem je, že za to čtvrtstoletí co skupuji S. Kinga, mi mohlo dojít, že by se Mistr asi s žádnou nulou nezahazoval. Scott Snyder je nadaný autor a nelze než mu předpovědět skvělou uměleckou budoucnost. Přeceňovaný mág chaosu Grant Morrison může skočit do klobouku kouzelníka Pokustóna a T. S. Daniel ještě dál. Snyder je nositelem tradice a vrací Černého rytíře ke kořenům a je na co navazovat, neboť v případě Batmana už jde o generační dědictví.

Scott Snyder byl obklopen celým šikem hostujících libretistů a výtvarníků. Jako hlavní kreslíř je uváděn Greg Capullo, ale mnohem více mě uchvátila práce kreslíře Jason Faboka, inkerů a koloristů na sešitu První sníh. Panenský prvopadlý sníh a červené jablko, láska může mít různé podoby a tento příběh považuji za vrchol komiksu. Snyder předvede, že padouch nemusí být nutně zloduch, ale mohl se stát sám obětí okolností. Viktor není postava, kterou nutně nenávidíte a někdo s ním může i soucítit. Něco na způsob knihy Blaze od Richarda Bachmana s ústředním hrdinou Claytonem Blaisdellovem mladším.

Pak teprve může přijít Greg Capullo a Můj brácha má prima bráchu. V obou sešitech jsem měl oči na vrch hlavy a dopřával si zastavení času, které dokáže nabídnout pouze komiks. Vychutnával jsem si každé jedno okénko a těkal pohledem z panelu na panel.

Nesedla mi kresba Rafaela Albuquerque. Ostatně, je to kreslíř, který pracuje se Scotty Snyderem na Americkém upíru. Jeho kresba není dostatečně hororová, ani batmanovská. Myslím, že by se dobře uchytil u Disneyho. Rafaelovu kresbu vnímám jako takové zpestření do světa Gothamu, ale samostatně nemá šanci na úspěch. Ne v tak drsném světě jako je Gotham City, tam recenzenti nosí kolty proklatě nízko a nejprve střílí, pak se ptají, kdo jsi?

Duch ve stroji je poslední sešit v knize. Je opět lidský a uvěřitelný. Sestřička opatruje šikanovaného brášku, může se vám scénárista ještě více podívat do nitra srdce? Já myslím, že ne. Většina populace se stala obětí šikany. Majoritní část lidí trpěla a vypořádala se po svém se šikanou, nebo bohužel ne. Můžou to být vaše brýle, postava, malá, velká, tlustá, žádná, důvod k šikaně se najde vždy. Šikana má různé podoby a tváře. Cullen, bratr, dostává pravidelně nakládačku a jeho sestra Harper tomu hodlá učinit přítrž. Je kurážná, ale ne na vše může stačit. A pak se snese shůry Batman, černý padlý anděl, a ochrání sourozence. Vás. Mě. Všechny šikanované. Všechny ponížené.

To je to, co asi nikdy pánové jako T. S. Daniel, nebo Grant Morrison nepochopí, že drobné věci a emoce zvednou uragán, který se převalí přes srdce čtenáře. Přes srdce čtenáře, který si některé věci a pocity, jako je láska, nenávist, ponížení a smíření prožil. Pak už můžou následovat akční scény a souboje na střechách Gothamu a pořád to bude silný příběh.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!