Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (18) - Šmoulové

17.02.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Přečtěte si minirecenze Šmoulů, belgického komiksu pro děti vycházejícího v Česku.
Šmoulové 6/2013

Minirecenze Jana Holečka: V epizodě Nemocný zoubek se nám Šmoulinka ukáže jako blondýna se vším všudy. Vidí jednoho Šmoulíka s obvázanou hlavou, jak si drží tvář, protože ho bolí zub. A Šmoulinku nenapadne nic lepšího, než že mu nabídne dort, který právě někam nese. Tak odtud tedy pramení ty stereotypy o blbých blondýnách, caparti se s nimi setkávají už v komiksech. Dialogy a veškerý text se odehrává pod obrázky, což je docela škoda. Příběh se dál rozvíjí a má krásnou pointu.

Hodnocení komiksu: 70 %

V další epizodě nazvané Šmoulové pouští draky už najdeme textové bubliny jak mají být, žadné texty pod ilustracemi. Zato se to všude hemží slovesem šmoulit. Je ho prostě příliš moc a není to moc výchovné. Toto sloveso znamená úplně všechno, akorát jsem chvíli tápal nad významem ve větě: "A to se stane každému, kdo šmouluje kradení." Výtku bych měl k použitému letteringu, kde písmeno U si lze snadno splést s LI. Pobaví trable Gargamela, který vždy skončí špatně nebo se mu jeho plány nějak pokazí.

Hodnocení komiksu: 60 %

Z nekomiksových věcí mě velmi zaujalo hezké bludiště na straně 24.
Minirecenze Františka Mejstříka: Já šmoulím, ty šmoulíš, on šmoulí, my šmoulíme, vy šmoulíte, oni šmoulí...

Nemocný zoubek

Gurmán šmoulí přehršel sladkostí a stane se to, co se stát musí. Zkazí se mu mléčný zoubek. Pokud jde o trhání zoubku, není šmoula stejný hrdina, jako při šmoulení sladkostí a tak obíhá celou celičkou vesničku s pláčem a prosíkem. Po několika úsměvných okénkách vše dopadne jak má a modrásek o bolavý zoubek přijde. Uplakánek si zoubek schová pro zoubkovou myšku a ta mu nadělí plno bonbonů!

Časopis je rozhodně určen nejmenším, tudíž bych nepoužíval pro hlavního hrdinu jméno Gurmán, ale např. Mlsoun. Podobné tiskoviny mají pobavit, ale také rozvíjet inteligenci dětí. Začal bych ponejprv tím Mlsounem. Gurmána-labužníka si představuji jinak, než jako konzumenta sladkostí. Nemluvě o zaměňování slov za různé varianty šmoulení, které směřuje ke stagnaci dítěte a nikoliv k rozvoji slovní zásoby.

Gurmán je na konci příběhu nešťastný, neboť neví co si počít s danajským darem. Taťka šmoula mu poradí „bude lepší, když je daruješ svým přátelům“. Skrývá se tu morální ponaučení, že se má dítě rozdělit, nebo mají mít naši přátelé ústa jako kamenolom? Vyberte si. Jablíčko by bylo vhodnější zakončení příběhu.

Hodnocení komiksu: 40%

Šmoulové pouští draky

Klasické podzimní téma se nevyhnulo ani Potěmkinově vesničce. S draky se dá užít spousta legrace a když se na scéně objeví superpadouch Gargamel, je o zábavu postaráno. Vše dopadne tak, jak v pohádce má. Špatně pro Gargamela.

Šmoulové pouští draky je komiks v klasickém pojetí s bublinami. I zde je v textové části přešmouleno a já jsem rád, že jsem se došmoulal na konec časopisu, neboť na sobě pociťuji, jak se můj inteligenční kvocient šmoulí směrem do šmoudele.

Hodnocení komiksu: 40%

Časopis varuje, stejně jako podobně zaměřené tiskoviny před nevhodností hračky pro děti do 36 měsíců. Obsahuje malé části, které mohou být vdechnuty nebo spolknuty... Mělo by být uvedeno i varování před možností narušení progresivního vývoje dítěte. Sice chápu, že slůvko šmoulení k příběhu patří, ale čeho je moc, toho je příliš. Slovy Mrzouta „nemám rád šmoulení!!!“

Závěrem si dovolím perličku. V knize Jamie Kinga Konspirační teorie najdete pod písmenkem Š také pojem Šmoulové. Belgický kreslíř údajně vtiskl modrým postavičkám zlověstný podtón, aby dětem vymyl hlavičky.

Červený klobouk a mohutné vousy táty Šmouly, značí komunistické uspořádání společnosti. Ve vesnici není povolen zahraniční obchod, všichni jsou rovnoprávní a každý jednotlivec má naplánovanou svou roli. Gargamel je vykreslen jako ztělesnění kapitalismu. Baží po majetku, zlatu a z pohledu komunistické společnosti je vždy poražen.

Další poukazují na podobnost mezi Šmouly a Ku Klux Klanem...
Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
27.06.2014 Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!