Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Ultimate Spider-man a spol. 10: První díl X-Menů útočí na emoce

05.02.2014, autor: František Mejstřík

Ultimate Spider-Man a spol. je komiksový magazín od nakladatelství Crew. Specializuje se na superhrdinský komiks vydavatele Marvel.
Spider-Man: Dvojitá porce 5. a 6.díl

Autor kreseb: Bagley Mark
Autor příběhu:Jemas Bill a Brian Michael Bendis
Autor scénáře: Brian Michael Bendis

Přesně jak jsem předpověděl, strhne se pěkná mela. Dr. Otto Octavius jde po krku Justina Hammera, neboť ho právem viní z toho, že vypadá jako mořská pochoutka. K pomstě si vybere nejvhodnější dobu. Během Justinova projevu ke konstrukci energetického dómu Velké jablko (Big apple), který má vyřešit Newyorskou energetickou krizi, vstupuje do tiskové konference v přímém přenosu a jeho příchod je... no, velkolepý. Právě ve chvíli, kdy si Justin přičítá politické body a nechce se k Doktoru Octopusovi znát, potvrzuje Chobotnice jejich společnou minulost.

Spidey se vrhá střemhlav pro ochranu lidských životů a nehledí na svůj. Jak bylo předpovězeno, utrží neskutečnou nakládačku. Prohra mu způsobí fyzické šrámy, potrhané jégrovky a duševní újmu. Jeho hektické životní nasazení, které jsem tak obdivoval, si vybere svou daň v podobě syndromu vyhoření.

Jedno rčení praví „když tě kůň shodí, tak rychle nasedni“. Peter Parker je mladý flexibilní jedinec a podle toho se zařídí. To, že si osedlá limuzínu Justina Hammera je nepatrný detail, ale i ta skrývá pod kapotou pěkné stádo splašených mustangů.

Kamarád ptakopysků lovec Kraven, doslova a do písmene čichá kolem a vyrazil na lov!

Autoři se přibližují cílovému konzumentovi tak, jak je vůbec možné. Peterovi depky jsou uvěřitelné a k jeho věku přiměřené. Čtenář Spideyho si už zvykl, že z jeho úst padají vypilované hlášky a je celkem jedno, zda jde o monology, či dialogy. I když suché monology jsou o krapátek lepší. Celý komiks je prostoupen vtipnými odkazy na celebrity ze světa showbyznysu, jako je Madonna, Bon Jovi a medvídek Pú... Vzhledem k zacílení „našich“ komerčních televizí na americký film, je obsah narážek pochopitelný a nenechá nikoho na holičkách. K popukání je, když v přístavu za všeobecného zmatku na sebe míří jednotky S.W.A.T. a agenti S.H.I.E.L.D.u. Mají v rukou Spideyho, ukazují si velké odznaky, omílají pravomoci, cení zuby a maskovaný hrdina použije laciný trik. Do všeobecné vřavy zahlásí „Hele, není to Bruce Willis?“ Všichni se bez výjimky podívají a on prostě zmizí.

Kreslíř si vychutnává celostránkové panely, na kterých dává prostor rozevlátým chapadlům doktora Octopuse. Na postavě Petera zapracoval a ten si může dovolit promenádu do půl těla. Mark Bagley používá pravidelně několikrát překopírovaný panel, ani tento sešit není výjimkou, str. 44.

Úhrnem jsem se u četby dobře pobavil a relaxoval. Pokračování příště...

Hodnocení komiksu: 70%
X-Men: Návrat do projektu X, 6.díl

Autor kreseb: Adam Kubert a Tom Derenick
Autor scénáře: Mark Millar

Tak je to tady vážení. Velké finále, událost roku, krvavý duel! Adamantiové drápy Wolverina proti drápům Sabretootha. Jako v kultovním epickém spaghetti westernu z roku 1966 Hodný, zlý a ošklivý. Záběry na oči, prostřihy na drápy, hudba Ennio Morricone se stupňuje, střih a detail na úzké štěrbiny očí, detail na páru od úst, hudba Ennio Morricone vyvrcholí a oba profesionální vojáci vyráží proti sobě … Zatímco stroje na zabíjení bojují na život a na smrt, vypukla v komplexu Projektu X revolta. Věznění X-meni se vzepřou tyranům a k tomu jim poslouží prostý výpadek elektrického proudu.

Přemýšleli jste někdy, jak křehký je ekosystém člověka 21. století? Při posledním delším výpadku elektřiny, jsem popustil uzdu své fantazii a dostal jsem se k tomu, že bychom poznali dobu kamennou dřív, než řeknete komiks.cz. Občas si zafantazíruji a ztratím kontextovou nit, jako pan Svěrák ve známé scénce. Jo, co jsem to chtěl napsat... Akumulátor, radiátor, karburátor, profesor Xavier, ne to ne, jasně, X-meni! Tak jednoduché to je, výpadek proudu tzv. blackout a karty ve hře se obrátí.

Pokud jsem v první části této recenze o Spider-manovi napsal, že se popral, tak to bylo jenom takové škádlení, nevinné hašteření. Jako když se holky plácají lachtaníma rukama a tahají za vlasy. Pořádní alfa samci si broukají „Když se u nás chlapi poperou, tak jenom nožem a nebo sekerou. V zimě tam dlouhý noci jsou a tuhej mráz…“ To už je druhá skladba, která by sedla k finálnímu souboji. Chlapi si nakopou koule na str. 63.

Mark Millar už z mého pohledu vařil parádní bujabézu, později hnusnou čínskou polévku z marketu. Pro tentokráte připravil úžasný ostrý guláš s pěti a na konec přidal velký otazník. Některé americké scénáristy nikdy nepochopím, jiné můžu tolerovat a Millara mohu i respektovat. Nemohu mu zazlívat patriotismus, ale pokud nás komerční televize, jako je Noh@, zasypávají den co den americkým brakem, je pak těžké oddělit zrno od plev.

Věřím, že je Millar úspěšný v rámci Ameriky, třeba jako hudebník Daniel Landa u nás, nicméně multi kulti moc nefungují. Zpěváka a skladatele Landu, co opěvuje slovanské bohy, by v USA asi také nikdo nepochopil. Podobný kontrast je zřejmý v tvorbě evropských a amerických spisovatelů. Millar se dá považovat za uchopitelného autora i v rámci babičky Evropy. A to je poklona i přes ten jeho pr... v Ultimate Spider-man a spol. 7.

Hodnocení komiksu: 60%

X-Men: Gambit 1.díl

Autor kreseb: Essad Ribic
Autor scénáře: Chuck Austen
Po ukončeném Návratu do projektu X se v magazínu objevuje ještě nový příběh s novým hrdinou. Gambit je tulák, podvodní kejklíř a mistr iluze. Neznamená to nutně, že je špatný člověk, prostě ho život semlel a on skončil na ulici. Ujímá se malé holčičky, která stejně jako on nemá kam jít a potvrzuje, že má srdce na správném místě.

Chuck Austen je scénárista, který se mnohem více než na akci soustředí na emoce. V tom mu vydatně sekunduje původem chorvatský kreslíř Essad Ribic. Po Millarově akčním komiksu je to příjemná změna a nutno říci, že povedená. Možná by nebylo od věci, kdyby se prostřídali i kreslíři v příbězích o Spideym.

Hodnocení komiksu: 70%

Už v minulém vydání nás dočasně opustil Dr. Arachno se svou Listárnou a vlastně se mi po něm ani nestýská. V úvodníku Jiří Pavlovský zažertuje, že snad čtenář čte úvodník až jako konečník. Osobně čtu vždy popořadě a Listárnu jsem tak trochu zanedbával. Vlastně tolik, že jsem si v čísle 9 ani nevšiml, že zmizela. Tak příjemnou a dlouhou dovolenou pane Arachno.
Autor:


Autor článku: František Mejstřík
    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!