Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (21) - Sráčílkové? Ne, Strážílkové!

10.03.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Minulý rok začal vycházet nový český komiksový časopis pro děti s hororovou tématikou, Strážílkové.
Strážílkové 1/2013

Minirecenze Jana Holečka: Strážílkové je nový český komiksový počin. Když se jakýkoli tvůrce komiksu rozhodne nakreslit svůj první komiks, často ho napadne, že by bylo dobré říct pár slov na úvod. Chyba je, když se toto úvodní vysvětlování protáhne na několik stránek, autor se vykecává a obšírně seznamuje čtenáře se svým dílem, jako zde. Přitom komiks jako forma sdělování informací by se dala využít pro toto úvodní vysvětlování také. Odvažuju se tvrdit, že autoři Strážílků neumí pořádně nic vysvětlit ani textem, ani komiksem.

V úvodním blábolení najdeme takové zbytečné a krkolomné věty, jako: "Všechny napínavé příběhy Strážílků jsou před námi," nebo "Strážílkové vám budou nablízku v každém okamžiku."

V samotném komiksu se pak odehraje následující dialog: "Poklekni před svým pánem," - "Nytus není mým pánem." Zajatý Nobi tu k Nytovi mluví nesmyslně ve 3. osobě, místo aby řekl: "Nejseš mým pánem," což by bylo mnohem přirozenější. Umělotina tu prostě čouhá z každého roku.

Chybu ve stavbě příběhu nacházím v existenci příliš mnoha postav, ve kterých se čtenář nedokáže okamžitě orientovat, protože si jsou všichni dost podobní. Odlišení postavy srdíčkem na pyžamu je prostě nedostatečné, jak ji má chudák čtenář rozeznat, když je postava nakreslená zády anebo ze strany? Nové postavy se navíc na scéně objevují nečekaně a bez jasného kontextu. Zkratkovitost v příběhu je velmi zmatečná, Abus například říká jedné postavě, že musí získat jakousi rukavičku, avšak proč se rukavička ztratila a jak ji padouch ukradl, to se už nedovíme. Snadné orientaci nepomáhá ani špatné řazení panelů na straně 11.

Navíc už v samotném názvosloví je nepořádek. Strážílkové mají být strážní andělé, jenže Strážilka je jedna bílá rukavička, tedy věc. Jak máme říkat jednomu strážnému anděli? Slzáci jsou ti zlí, jenže oproti svému jménu oni nikdy neslzí nebo tedy neplakají. Slzí a plakají jejich oběti.

Tipuji, že autoři tohoto díla si splnili sen mít svůj vlastní časopis, ve kterém oživili styl hippies ze 60. let. Hábity a rozcuchané dlouhé vlasy tomu napovídají. V časopisu se nachází ještě jeden příběh, tentokrát pouze textový, avšak znovu. Najdeme tam příliš mnoho postav. Písnička na konci trapný dojem z tohodle všeho nezachrání.

Na svých stránkách strazilkove.cz již inzerují třetí číslo a pořádají divadelní představení pro mateřské a základní školy. Trapné pocity pokračují i při brouzdání tohoto webu. V sekci Obchod se například píše, že tvůrci jsou šťastni, jak děti považují nakreslit si svůj obrázek za důležitější, než si něco koupit v jejich obchodě, který se teprve připravuje.

Hodnocení komiksu: 0 %
Minirecenze Františka Mejstříka: Dlouho, dlouho, předlouho tomu, co jsem měl slzy na krajíčku a plakal jsem. Již jsem velký kluk, chlap, muž a své dětské strachy jsem přepral, přemohl a odnaučil se breku. Teď to učím i svého kluka a myslím, že celkem úspěšně. Nebát se, nemít strach, i když jsou v životě situace, kdy má právo plakat i maskulinní alfa samec. Běžet do lesa, řvát, halekat, hejkat a vykřičet všechen svůj vztek a zlost. Co mě k tomu dovedlo, že jsem zpustošil akry krásného, nevinného lesa , tak jak to provedl Tunguzský meteorit? Mohou za to Strašílkové, pardon Strážílkové. Původní, ryze český komiks.

Abych nemátl, začnu od začátku, pěkně popořadě. Nebo od konce? Od poslední stránky obálky TOHO. TO bude asi nejlepší. Na posledním listě TÉTO podivnosti stojí napsáno, nejprve modré na bílém, pak červené na bílém a posléze černé na bílém: „Společně stojíme na začátku něčeho nového, originálního, něčeho ryze českého“. Zde ukončím citát a začnu od první stránky komiksu, kde se opět dočítám, že jde o nový český časopis nejen pro děti. Na druhém listu se dozvím, že časopis přináší nové české pohádkové postavy.

Teď si vysvětlíme, co to znamená:

- Ryzí: poctivý, nefalšovaný, skutečný, pravý

- Originální: původní, nezávislý, osobitý či samostatný

- Český: zde si představím skutečně původní a ryzí pojmy, jako je hora Říp, možná smyšleného praotce Čecha, české pivo, krásné české holky a české knedlíky, Karla Čapka a jeho slovní zásobu, kdy v textech ševelil, bublal, vřel, praskal, rachotil, hlomozil, halasil, frkal, brmlal, bublal, čvachtal, žvanil a to vše mohl v jeho díle provádět rozbouřený jarní potok, nebo bystřina. To jsem sáhl pouze do své paměti a jsem si jist, že Čapek to napsal se svou nepřekonatelnou slovní zásobou, která čítala údajně několik desítek tisíc slov (40 000) a jeho slova byla jistě ryzejší a více česká.

Teď tedy něco k příběhu obrázkového seriálu. Na světě je dobro a zlo. Nic nového pod naší hvězdou, kterou nazýváme Slunce. To je neskutečně klišovitý z klišovitých nápadů, ale potud je to v pořádku. Nevzpomínám si na příběh-pohádku, která by na těchto základech nestála. Černá proti bílé, jing a jang, láska a nenávist. Autoři Strážílků nám představují zástupce dobra Abuse, který má modrou barvu, proti němu stojí zlo v podobě Nytuse, ten je zelený. To znamená modrá vs. zelená. Proč? To opravdu nevím. Modrá je dobrá, tu píseň zná snad každý, nu a proč je zelená tráva špatná, to netuším. Zelený je také semafor a ten znamená, ano jsi v bezpečí, pojď, nebo jeď. Také se říká mládí má zelenou.

Na straně dobra stojí také Nobi a Mija. Naopak zlá je teta Gertruda, která razí heslo „kdo šetří, má za tři, ale kdo cizím bere, ten nemusí šetřit už nikdy“. Nu, když se podívám na současnou politickou situaci, mohla by milá tetička okamžitě udělat závratnou politickou kariéru. Je totiž těžká sociopatka, jako většina politiků. Pokud se podívám do historie lidského rodu a odeberu předkům elektřinu, pak musím konstatovat, že se nic nezměnilo a pořád nám vládnou Gertrudy.

Tak tedy ten příběh. V podstatě se neliší od egyptských nebo sumerských legend. Je to neustále TO klišé. Jde vlastně o TO, že když děti pláčou, tak plní kámen Slzamant, z kterého těží zlo v podobě Nytuse.

V čem je tedy problém? Problém je v tom, že mi autoři komiksu prodávají něco, co představují jako ryze české a původní. To je ten problém. Podívali jste se na jména hlavních postav? Nobi, Mija, Abus, Nytus, Gertruda. To si ze mě asi dělají legraci. Kde je ryze české a původní jméno, proč se teta Gertruda nejmenuje třeba stará Blažková? Proč tam není Novák? Ryze české příjmení. Co třeba původní jména v Čtyřlístku, Rychlých šípech nebo nadčasové dílo Karla Franty? U posledního jmenovaného autora se mohli inspirovat a možná by pochopili, jak se pracuje s dětskou duší. Pozvolna, hravě a hlavně nenásilně. Frantovo Strašidýlko KUK položí Strážílky na lopatky ve všech bodech obžaloby a to vzniklo již v roce 1969!

Komiks odkazuje na webové stránky, kde jsem se dozvěděl, že:

„Strážílkové nejsou jen komiksové příběhy plné dobrodružství, legrace, napětí a zábavy. Hlubším smyslem Strážílků je etická výchova – tedy pozitivní ovlivnění postojů a chování člověka.

Strážílkové se zážitkovou formou dotýkají každodenních problémů a aktuálních společenských témat (etika, duchovno, rodina, zdravý životní styl, sexuální zdraví, ochrana přírody, ekonomické hodnoty, finanční gramotnost, národnostní menšiny, multikultury, globální problémy apod.)“

Po otřesu, kdy jsem se dočetl, že autoři jsou eurohujeři, kteří se mě a mé děti snaží vést k multikultům a globálním problémům a to vše mi prodávají jako původní český komiks, jsem se rozhodl, že nebudeme kamarádi, jak vlezle tvrdí na straně čtyři. Reálný život vám skutečně ukáže, že máte jednoho, možná dva opravdové kamarády, ačkoliv vás Mark Zuckerberg s jeho globálním omylem bude přesvědčovat o tom, že jste celebrita s jedním milionem přátel. Rozhodl jsem se, že nepotřebuji něco podobného „ryze“ českého a dětem ukáži opravdovou a původní českou tvorbu. Ostatně kluk již dnes zbožňuje film Ať žijí duchové!

Součet součtů. Komiks je grafický paskvil. Scénář je ohavnost. Na webu komiks.cz, v sekci Nadčasová tvorba umělců, najdu 99% kvalitnějších děl dostupných zdarma. V příběhu jsem se ztrácel a musel jsem se neustále vracet, abych lépe vnímal souvislosti. Měl jsem problém poznat, kdo je muž a kdo žena. Pokud by se jednalo o volné pokračování Harryho Pottera, mohl bych ze soucitu udělit 10%. Čeští obrozenci, vlastenci, legionáři, lidé, kteří se zasloužili o naší vlast se musí otáčet v hrobech. Je mi líto, že nemůžu komiksu dát -2 metry pod zem, kde by mohl vést diskusi s Brodkou hrnčíře Ducháče z Levína o tom, co je ryze české.

Hodnocení komiksu: 0 %
Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
27.06.2014 Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!