Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (21) - Sráčílkové? Ne, Strážílkové! - Aktualizováno

10.03.2014, autor: Jan

Minulý rok začal vycházet nový český komiksový časopis pro děti s hororovou tématikou, Strážílkové.
Strážílkové 1/2013

Strážílkové je nový český komiksový počin. Když se jakýkoli tvůrce komiksu rozhodne nakreslit svůj první komiks, často ho napadne, že by bylo dobré říct pár slov na úvod. Chyba je, když se toto úvodní vysvětlování protáhne na několik stránek, autor se vykecává a obšírně seznamuje čtenáře se svým dílem, jako zde. Přitom komiks jako forma sdělování informací by se dala využít pro toto úvodní vysvětlování také. Odvažuju se tvrdit, že autoři Strážílků neumí pořádně nic vysvětlit ani textem, ani komiksem.

V úvodním blábolení najdeme takové zbytečné a krkolomné věty, jako: "Všechny napínavé příběhy Strážílků jsou před námi," nebo "Strážílkové vám budou nablízku v každém okamžiku."

V samotném komiksu se pak odehraje následující dialog: "Poklekni před svým pánem," - "Nytus není mým pánem." Zajatý Nobi tu k Nytovi mluví nesmyslně ve 3. osobě, místo aby řekl: "Nejseš mým pánem," což by bylo mnohem přirozenější. Umělotina tu prostě čouhá z každého roku.

Chybu ve stavbě příběhu nacházím v existenci příliš mnoha postav, ve kterých se čtenář nedokáže okamžitě orientovat, protože si jsou všichni dost podobní. Odlišení postavy srdíčkem na pyžamu je prostě nedostatečné, jak ji má chudák čtenář rozeznat, když je postava nakreslená zády anebo ze strany? Nové postavy se navíc na scéně objevují nečekaně a bez jasného kontextu. Zkratkovitost v příběhu je velmi zmatečná, Abus například říká jedné postavě, že musí získat jakousi rukavičku, avšak proč se rukavička ztratila a jak ji padouch ukradl, to se už nedovíme. Snadné orientaci nepomáhá ani špatné řazení panelů na straně 11.

Navíc už v samotném názvosloví je nepořádek. Strážílkové mají být strážní andělé, jenže Strážilka je jedna bílá rukavička, tedy věc. Jak máme říkat jednomu strážnému anděli? Slzáci jsou ti zlí, jenže oproti svému jménu oni nikdy neslzí nebo tedy neplakají. Slzí a plakají jejich oběti.

V časopisu se nachází ještě jeden příběh, tentokrát pouze textový, avšak znovu. Najdeme tam příliš mnoho postav. Písnička na konci trapný dojem z tohodle všeho nezachrání.

Na svých stránkách strazilkove.cz již inzerují třetí číslo a pořádají divadelní představení pro mateřské a základní školy. Trapné pocity pokračují i při brouzdání tohoto webu. V sekci Obchod se například píše, že tvůrci jsou šťastni, jak děti považují nakreslit si svůj obrázek za důležitější, než si něco koupit v jejich obchodě, který se teprve připravuje.

Hodnocení komiksu: 0 %
Autor:


Autor článku: Jan

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!