Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Liberty Meadows: Ve strip(týz)ovém ráji je jedna žena - 80 % - AKTUALIZACE

14.04.2014, autor: Joachym

Nakladatelství Crew vydalo první souborné vydání komiksových stripů Franka Cho. Jeho kresebné zpracování dívek a tvůrčí posedlost krásnými ženami se dá připodobnit k zálibě Káji Saudka.
Aktualizace: Nadpis byl upraven

Do zvířecího útulku Liberty Meadows přijíždí novinář a je uvítán hrozivou zbraní namířenou na obličej, přičemž se ho dva oškliví mutanti ptají, kdo ho poslal. Nepříjemné přivítání je záhy vysvětleno nedbalostí jednoho z mutantů, který tomu druhému zapomněl říct o zdvořilostní návštěvě s prosbou o rozhovor při příležitosti stého výročí založení útulku.

Začátek komiksového stripu je akčně vtipný a legrace je vůbec hlavním důvodem, proč toto dílo číst.

Ve stripu defiluje několik málo postav, které si snadno vštípíme do paměti, což bohužel neplatí o hnusných zvířecích mutantech. Přes vtipné sarkasmy jsem si prostě odporné malé příšerky neoblíbil. Pět chlupů na hlavě a tři bradavice medvídka, ani vrásčitá ropucha s chybějícím zubem nijak neoslní. Nepomůže ani skok v čase, kdy má medvídek ještě všechny vlasy a ropucha méně vrásek a více zubů.Plešaté prase ani tlustá chlípná stračena nepříjemný dojem nezlepšují. A dokonce ani nejsympatičtější kachňátko není nakresleno tak, abychom si ho více oblíbili už od pohledu.

Kreslíř všem zmíněným sebral všechnu krásu a ladnost, aby je vyplýtval na jedné jediné postavě, na mladé slečně s dlouhými vlasy a velkým poprsím. Škoda, že se tu nevyskytuje častěji, každopádně tady je vždy na co koukat. Každá kresba této slečny by se dala hned zarámovat a pověsit na čestné místo na zdi ve velkém rozlišení.

Jistě ne náhodou je krásná dívka jménem Brandy i na obálce a v barvě. Mimochodem, právě barva dodává kresbě zajímavý rozměr pro mě osobně, protože mi připomíná jednu podobně půvabnou slečnu, kterou jsem potkávál na škole, a do které jsem se nejednou dlouze zakoukal. Není divu, že se do ní ihned zamiloval také Frank, samotný autor stripu, který svým dílem mohl takto zvěčnit svou autobiografii anebo také své neuskutečněné fantazie. Nutno dodat, že dílo je přístupné všem věkovým kategoriím.

Kreslíř umí zachycovat pestrou škálu emocí, jeho mistrovstvím se můžeme pokochat na straně 20 dole, kde je rozfázovaný Brandin náběh na hepčíknutí. Zatímco tváře a mimika jsou nakresleny bravurně, totéž se nedá říci o pozadí. Buď chybí nebo je mu věnována menší péče. Nechybí ale dobré nápady a práce s formou komiksového stripu, jako například na stranách 24 nebo 40 dole.

Kresba se vyznačuje silnou linkou s minimem plných ploch a šrafování. Možná i v tom je důvod mé nesympatie s podobou některých postaviček, protože na jednom místě (konkrétně na straně 83 dole) najdeme detailnější kresbu prasátka se stopami detailnější tužky. Tato kresbička hnusného prasete je pro mě paradoxně příjemnější na koukání.

Stripy jsou seřazené chronologicky za sebou a tvoří pomalu se odvíjející příběh. Na několika místech patrné, že stripy jsou původně určeny jako samostatné vtipné gagy a autor dovysvětluje některá fakta i pro ty, kteří do stripové série naskočí uprostřed rozjetého vlaku.

Autor, kreslíř a scénárista Frank Cho je amerikanizovaný Korejec, narodil se v Soulu a v jeho šesti letech se celá rodina odstěhovala do USA. Má, podobně jako Čech Kája Saudek, slabost pro krásné ženy. Nakreslil třeba sedmidílný komiks Shanna the She-Devil nebo Jungle Girl, kde se na postavách spoře oděných slečen dost vyřádil. A paralely se Saudkem pokračují v tom, že na kreslíře se vypracoval sám, bez žádných škol.

Liberty Meadows mají být pokračováním jeho stripů University, které psal jako student na univerzitě v Marylandu. Při jejich tvorbě si občas odskočil do Marvelu, a dělal na Ultimate Spidermanovi, Amazing Spidermanovi nebo na Hellboyovi. Později také pracoval na New Avengers a Mighty Avengers, Hulkovi, New Ultimates, X-Menech a na Savage Wolverinovi.

Ve stripu Liberty Meadows vystupuje pod jménem Frank, avšak má tady ještě jednu zosobněnou opičku, která se nazývá jeho plným jménem. Komiksový strip vycházel každý den v několika novinách, avšak pro cenzurní zásahy vydavatele začal Frank Cho vydávat Liberty Meadows v samostatných sešitech. Přiznám se, že vůbec netuším, co mohlo editorům ve stripu vadit, nic závadného jsem tam nenašel a to mám hranici nevkusu posunutou o několik příček níže než většinová populace.

Frank Cho je držitelem několika prestičních komiksových ocenění.

Postava Franka v Liberty Meadows vykazuje jeden typický znak pro Korejce. V porovnání s Brandy je totiž malý vzrůstem, což je také terčem několika vtipů. Avšak žádné odkazy na rodnou Koreu, historii nebo jiné zvyklosti, v komiksu nezazní.

Stripy Liberty Meadows vychází také v komiksovém časopise Crew2 stejnojmenného nakladatelství.
Autor:


Autor článku: Joachym
    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!