Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony - aktualizace

27.06.2014, autor: Joachym

Dětské televizní seriály mají i své komiksové bratříčky. Jaký je My Little Pony ve formě komiksu?
My Little Pony 1/2014My Little Pony je animovaný televizní seriál původně zacílený na malé holčičky, který si získal obrovskou oblibu i tam, kde by to nikdo nečekal. Jeho fanouškovská základna vytváří nový obsah každý den v takové šíři, kterou dosud nedokázal vyvolat žádný jiný seriál, film, kniha nebo komiks.

Název komiksového příběhu v čísle 1/2014 zní Tajemný mlsoun. Poníci upekli dorty a vydají se na dalekou cestou vlakem na soutěž o nejlepší dort. Přes noc ale soutěžící ještě ve vlaku s hrůzou zjistí, že všechny dorty někdo okousal a poničil. Kdo se neudržel a pojedl zakázané ovoce?

Na první dojem působí komiks příliš textově. Text sice nezabírá větší místo než obrázky kolem, přesto jsem z toho neměl ten nejlepší pocit. Co musím určitě ocenit, jsou povedené kresby a abych byl konkrétnější, tak tváře. Asi nejvypracovanější emoce na mě vyskočila na straně 8, kde mě přímo uhodily do očí dobře vyjádřené rozpaky a pocit viny. Jen si schválně zkuste nakreslit tvář, ze které okamžitě poznáme, že vyjadřuje svoji vinu. Člověk tuto emoci pozná okamžitě a instinktivně, ale umět ji nakreslit na papír, to se jen tak nevidí. Sám bych nevěděl, jak na to. Ti nejlepší kreslíři tohle musí mít napozorované a odkoukané. Úsměv, smutek nebo slzy umí tužkou vyšvihnout každý, u komplikovanějších pocitů se lámou ledy, tehdy se oddělují profesionálové od amatérů.

Přinutilo mě to si celý komiks přečíst znovu a hledat další příklady mimiky a grimas. Krásně se dívá na roztomilý ustrašený ksichtík poníka na straně 5 dole. I jinde se na nás uhlazení barevní poníci hezky koukají. Na následující stránce se obstojně vyjímá přísný výraz, hned vedle zaskočeného poníka.

Příběh skončí happy endem, jak se na slušnou pohádku pro děti patří.

Hodnocení komiksu: N/A %

Komiks na téma My Little Pony vydává v Česku vydavatelství Egmont.

V Americe vedlo vydávání úspěšné adaptace televizního animáku ve formě komiksu k tomu, že se dospělí lidé opět vrátili k četbě komiksů. Předobjednávky na první číslo komiksu My Little Pony v roce 2012 dosáhly počtu přes 100 000 kusů, čímž překonaly dokonce i předobjednávky mnohem zavedenějších komiksů, jako byl relaunch New 52 od DC Comics nebo Marvel NOW!. Nakladatelství IDW si z poníků vyrobilo příslovečné zlaté tele, které mu zaslouženě přináší bohaté výdělky.
Aktualizace 13/2/2022: Následující text byl publikován dne 26/6/2014 pod titulkem "My Little Pony: Ubohá trapárna pro malé holčičky a pro teplý? - Aktualizováno" s perexem "Fenomén My Little Pony hýbe internetem, kromě televizního seriálu, merchandisingu a setkání fanoušků na conech vychází i časopis s komiksem. Jaký je?" na adrese http://www.komiks.cz/clanek.php?id=2097.


Aktualizace 25/1/2022: Text byl v minulosti oflajn a dnes je znovu onlajn.

Aktualizace 16/7/2022: Text byl znovu oflajn a dnes je onlajn.

My Little Pony vznikl původně jako hračka pro holky v roce 1981. Byli to malí plastoví poníci, kteří měli takový úspěch, že se vyrábí dodnes.

Za úspěchem stojí známá hračkářská korporace Hasbro, která vyrábí různá udělátka pro zabavení neposedných dítek a kromě toho i merchandising pro Disney. Hračkám pro holky se říká panenky, hračkám pro kluky pro změnu akční figurky, i když v podstatě to jsou také panenky a paňáci. Hasbro má na starosti takové trháky, jako Transformers, figurky od Marvel Comics, ze Star Wars, Pokémony. Mimo komiks se zabývá také prodejem deskových a karetních her, jako Monopoly, Scrabble a jiné.

Konkurentem Hasbra je neméně proslulá korporace Mattel, která se proslavila panenkou Barbie nebo angličáky pod značkou Matchbox atd.

Současné šílení kolem My Little Pony se točí kolem čtvrté generace, která má centrum okolo televizní série s podtitulem Friendship is Magic. Ta se začala vysílat v USA roku 2010. Stejně jako předešlé generace, i v této vznikají filmy, videohry a časopisy s komiksy. Ale pouze v současné generaci vzniká internetová komunita starších fanoušků, často mužů ve věku 18-35 let, kteří si nejdříve dělali legraci s využíváním kresbiček z My Little Pony formou internetových memů na fóru 4chan.org.

Později se jejich tvůrčí aktivita přesunula i na povídky, hudbu a videa s tématikou poníků, výjimkou nejsou ani fanouškovské stránky a blogy zaměřené pouze na tento fenomén.. Fanoušci si říkají bronies, což je složenina z anglických slov brothers a ponies. To úžasné na bronies je právě jejich neúnavná a dechberoucí aktivita, kdy vytváří nový fanouškovský obsah každý den. S takovouto intenzitou a zanícením se prý nelze setkat u žádné jiné fanouškovské komunity.

Tvůrci si všimli, kdo seriál také sleduje, a vychází svým novým divákům vstříc. Například do seriálu znovu zařadili jednu postavu, kterou si bronies oblíbili a která původně hrála nevýznamnou roli. Tím se úspěch tohoto fenoménu jen více prohlubuje a rozšiřuje Scénáristé se po odvysílání nové epizody okamžitě přesunují na internet, kde pak sledují reakce fanoušků seriálu v přímém přenosu.

Členové bronies nejsou žádná ořezávatka, fanoušky My Little Pony najdeme i mezi počítačovými programátory nebo v armádě Spojených států. Dnes se také za bronies mohou označovat všichni fanoušci, diváci a cosplayeři. Někteří přirovnávají bronies k otaku, což jsou zase fanoušci japonského anime. Různí badatelé označují toto rozšiřování fanouškovství za nový znak moderní doby, se kterým se dosud v historii nikdy nesetkali. Mužští bronies se také dají přirovnat k ženským fanynkám Star Treku, kteří stojí po boku trekkies.

My Little Pony není jediným příkladem, kdy se dospělí lidé dívají na animované seriály pro děti. Stejný ohlas si získaly také seriály Sponge Bob nebo Phineas a Ferb, nemluvě o oblíbenosti Hobita.

Televizní seriál a komiks My Little Pony: Friendship is Magic je však jiný v tom, že v něm hlavní úlohu hrají ponice, tedy slečny od poníků. Mužská varianta poníků se v seriálu také vyskytuje, ale jen ve vedlejším a nedůležitém postavení. Autorkou příběhů je také žena. Nabízí se tedy posměšný odsudek, že mužským dospělým fanouškem seriálu může být jen homosexuál. Tento "důvod" stojí za útoky proti mnoha bronies od internetových trollů.

Ponechme stranou chybný argument, že sledováním seriálu pro holčičky se divák stává homosexuálem. Čímž se však také samozřejmě nevylučuje, že My Little Pony sledují i tyto komunity. Bronies, ať už jsou hetero nebo ne, jsou tedy ohromující fenomén tedy také v tom, že se neskrývají, netají svoji "dětinskou" zálibu před světem na internetu ani ve skutečnosti, kde se bez zábran účastní různých fanouškovských conů.

A o čem tedy ten "holčičí" televizní seriál pojednává? Nejsou to nic jiného než mezilidské vztahy a situace. Tak například třetí díl první řady pojednává o nepříjemném dilematu, kdy hlavní hrdinka má pouze omezený počet lístků na událost, kam chtějí všechny její ostatní kamarádky. Lístky jsou pouze dva, kamarádek je celkem šest. Sami si můžete představit, co byste udělali na jejím místě. Rozhodování a váhání v příběhu dost připomíná Sophiinu volbu.

Následující epizoda se zabývá problémem tvrdohlavosti, kdy jeden z poníků (spíš tedy jedna z ponic) odmítá pomoc svých kamarádek, což následně vede k nebezpečí ohrožení zdraví a života ostatních. Pátý díl je lekcí o vynucovaném přátelství a neschopnosti si ze sebe udělat legraci. Šestý díl nám hodně řekne o vychloubání a narcismu.

Dalo by se kolem těchto příkladů hodně mluvit o morálce, přátelství, loajalitě, spravedlnosti a dalších vyšších hodnotách, na které se dnes často zapomíná. Ostatně šablona příběhů spočívá v tom, co se hlavní hrdinka ten den naučila nebo co si uvědomila, což pak formou dopisu sděluje princezně Celestii, která celé zemi poníků vládne.

Témata příběhů mohou být pro někoho obyčejná klišé a hlásání nudných pravd. Moderní svět dneška opravdu může být v lecčems pokrokový a vyspělý, ve skutečnosti se však stále setkáváme s lidmi, kteří nerozumí té "obyčejné" lidské slušnosti, přátelství nebo loajalitě. Takoví burani se pak sice posmívají fanouškům jednoho televizního seriálu, ale odkrývají tím jen své vlastní vidláctví, svoji skrývanou homosexualitu a kdoví, co ještě.

Aktualizace 28/4/2022: Text je oflajn (datum upraveno z 27/6/2014 na N/A)

Aktualizace 5/6/2022: Hodnocení komiksu upraveno z 90 % na N/A %

Aktualizace 7/6/2022: Datum publikace textu bylo stanoveno na 24/8/2022

Aktualizace 16/7/2022: Datum publikace textu bylo znovu stanoveno na 27/6/2014 a dnes je uvedeno do stavu onlajn jako dvojrecenze. Dodatek: "Zdroje: Wikipedie, epizody My Little Pony"

Aktualizace 30/5/2023:Nadpis byl upraven o slovo Aktualizace
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!