Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Velký přehled časopisů s komiksy (24) - My Little Pony

27.06.2014, autor: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Dětské televizní seriály mají i své komiksové bratříčky. Jaký je My Little Pony ve formě komiksu? Čtěte minirecenze Jana Holečka a Františka Mejstříka.
My Little Pony 1/2014

Minirecenze Jana Holečka:

My Little Pony
je animovaný televizní seriál původně zacílený na malé holčičky, který si získal obrovskou oblibu i tam, kde by to nikdo nečekal. Jeho fanouškovská základna vytváří nový obsah každý den v takové šíři, kterou dosud nedokázal vyvolat žádný jiný seriál, film, kniha nebo komiks.

Název komiksového příběhu v čísle 1/2014 zní Tajemný mlsoun. Poníci upekli dorty a vydají se na dalekou cestou vlakem na soutěž o nejlepší dort. Přes noc ale soutěžící ještě ve vlaku s hrůzou zjistí, že všechny dorty někdo okousal a poničil. Kdo se neudržel a pojedl zakázané ovoce?

Na první dojem působí komiks příliš textově. Text sice nezabírá větší místo než obrázky kolem, přesto jsem z toho neměl ten nejlepší pocit. Co musím určitě ocenit, jsou povedené kresby a abych byl konkrétnější, tak tváře. Asi nejvypracovanější emoce na mě vyskočila na straně 8, kde mě přímo uhodily do očí dobře vyjádřené rozpaky a pocit viny. Jen si schválně zkuste nakreslit tvář, ze které okamžitě poznáme, že vyjadřuje svoji vinu. Člověk tuto emoci pozná okamžitě a instinktivně, ale umět ji nakreslit na papír, to se jen tak nevidí. Sám bych nevěděl, jak na to. Ti nejlepší kreslíři tohle musí mít napozorované a odkoukané. Úsměv, smutek nebo slzy umí tužkou vyšvihnout každý, u komplikovanějších pocitů se lámou ledy, tehdy se oddělují profesionálové od amatérů.

Přinutilo mě to si celý komiks přečíst znovu a hledat další příklady mimiky a grimas. Krásně se dívá na roztomilý ustrašený ksichtík poníka na straně 5 dole. I jinde se na nás uhlazení barevní poníci hezky koukají. Na následující stránce se obstojně vyjímá přísný výraz, hned vedle zaskočeného poníka.

Příběh skončí happy endem, jak se na slušnou pohádku pro děti patří.

Hodnocení komiksu: 90 %

Komiks na téma My Little Pony vydává v Česku vydavatelství Egmont.

V Americe vedlo vydávání úspěšné adaptace televizního animáku ve formě komiksu k tomu, že se dospělí lidé opět vrátili k četbě komiksů. Předobjednávky na první číslo komiksu My Little Pony v roce 2012 dosáhly počtu přes 100 000 kusů, čímž překonaly dokonce i předobjednávky mnohem zavedenějších komiksů, jako byl relaunch New 52 od DC Comics nebo Marvel NOW!. Nakladatelství IDW si z poníků vyrobilo příslovečné zlaté tele, které mu zaslouženě přináší bohaté výdělky.
Minirecenze Františka Mejstříka:

Hned na začátek uvedu několik skutečností, které mě pravděpodobně usvědčí z toho, že nejsem právě kompetentní osoba, která má posuzovat tiskovinu My little pony.

1. vždy jsem byl kluk, chlapec a dnes již muž a s růžovými poníky jsem si nikdy nehrál.
2. považuji podobnou četbu spíše za vhodnou pro malé slečny a lososová barva mě nebere. Neznám ani malou dívku, která to čte. Žádná větší slečna, či dáma se mi k podobné četbě nepřiznala.
3. přes tyto subjektivní předsudky se pokusím časopis posuzovat objektivně a nezaujatě. Popravdě, bude to fuška.
4. časopis je česká mutace originálu, která netvrdí, že je něco jiného. Dvakrát fuj Strážílkové! Třikrát, fuj.

Tajemný mlsoun

Poníci se vypravili vlakem do Canterlotu, aby odvezli svůj dort do cukrářské soutěže. Tak začíná obrázkové vyprávění, které nabídne rodičům mnoho postranního textu a málo komiksových bublin. Příběh dále pokračuje v podstatě jako detektivka, kdy všichni nakousnou vše. Stačilo projet tunelem a z jídla se staly zbytky. Znáte ty vtipy, vlak vjel do tunelu a ... Čekal jsem pátrání ve stylu, hledej kdo kradl a kousal do dortů, dle otisků zubů, ale nakonec přišlo hromadné přiznání. Mlsali jsme všichni! To jsem opravdu nečekal. Chytrá Pinkie Pie uplácala ze zbytků obžerství dort, který byl doplněn z trosek práce cukrářů. „Hurá! Nejlepšími cukráři jsme nakonec všichni!“ radovali se soutěžící.

Jelikož jsem táta, mohu lehce podobné kousky předhodit vlastním dětem a věřte, jsou to tvrdí recenzenti. Osobně je vodím k veterináři, neboť konkurují bojovým plemenům a cení zuby. Někdy z nich mám strach a konejším je pamlsky.

Tudíž mě již nepřekvapují dotazy typu „Tatínku a jak mohou ty koníci dělat dort, když nemají prstíky? Mají přece kopýtka“.

Většinou si vymyslím nějakou milosrdnou lež typu „Jsou to kouzelní koníci a ti nemusí dělat dort prstíky, oni totiž dokáží kouzlit“.

Odpověď přišla hned vzápětí „ale tatínku, když umí kouzlit proč soutěží...“

Zde jsem to vzdal. Ano, koníci mají kopýtka a tudíž se mohou tak maximálně pást. I tlustý medvídek Pú má jakýsi pařát s palcem a dokáže s ním namalovat nehezké obrázky. Růžoví poníci nedokázali obelhat, ani zaujmout tříleté děti. Kresba je ucházející, příběh chatrný a morální ponaučení moc okaté, až bych skoro řekl nucené.

Hodnocení komiksu: 30 %

Časopis dále obsahuje zábavné omalovánky, počítání, skládačky, hlavolamy a jiné mozkolamy. K nalezení je i dvou stránkový plakát s motivem My little pony. Dá se říci, že nekomiksová část je mnohem pestřejší a zábavnější, než samotný obrázkový příběh. Na str. 14 jsem se pozastavil. Rarity se chystá na setkání s Princess Celestií. Otázka zní: Které z těchto věcí bude potřebovat, aby vypadala výjimečně? Mezi hřebínkem, zrcadlem a kloboukem je k nalezení také rtěnka. Není to brzo? Vzhledem k tomu, že časopis je určen pro malé holčičky, by rtěnka měla počkat, až třeba do časopisu BRAVO.

Autor:


Autor článku: Džoakimejtr XXIV., František Mejstřík

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
14.10.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Peanuts, Šmoulové
11.08.2015 Velký přehled časopisů s komiksy (25) - Mimoni
26.06.2014 My Little Pony: Ubohá trapárna pro malé holčičky a pro teplý?


    


Hipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

Jaký je rozdíl mezi zákeřným sarkasmem a ironií?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2017
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

Google+

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, zhodnotíme jej
v minirecenzi a představíme v rozhovoru s vámi. Jednotlivé stránky komiksu pak budou postupně vycházet každý týden na pokračování přímo
na hlavní stránce. Kontaktujte nás!