Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Terminátor: Megarecenze filmů a komiksů (1)

15.09.2014, autor: Já

Co mají společného umělá inteligence, roboti, počítače, internet a vzdáleně i filmy Transformers a RoboCop? Podíváme se na fenomén Terminátorů, kteří pronikli i do komiksů.
Když se řekne Terminátor, většině lidí se vybaví jen první dva slavné filmy. Kromě několika filmových sequelů a televiznímu seriálu ale vznikly i komiksy, které dále rozvíjí a prohlubují Terminátoří svět. O nich bude řeč v příštím článku, nyní rozebereme filmy.

Terminátor je stroj z budoucnosti, oblečený do živé lidské kůže. Robot, cyborg, chodící počítač. Jeho jediným důvodem existence je zabít svůj cíl. Terminátor patří do škatulky akčních příběhů, dal by se zařadit do kategorie superpadouši a superhrdinové. Jeho nadpřirozenými schopnostmi jsou neúnavnost, vysoká odolnost, infračervené vidění, supersíla, schopnost napodobit jiné lidi.

Film měl premiéru v roce 1984 a jedná se o první dílo Oscarového režiséra Jamese Camerona. Je sice podepsán jako debutující režisér pod hororem Piranha 2: The Spawning z roku 1981, ale podle svých slov se k němu moc nehlásí. Nápad na nový film o robotech z budoucnosti dostal v Římě v době, kdy měl premiéru zmíněný horor.

Velký úspěch prvních dvou filmů o Terminátorech dal vzniknout i počítačovým hrám. První taková hra vznikla ještě v počítačovém pravěku, pod operačním systémem DOS v roce 1990.

Film ještě více proslavil rakouského herce Arnolda Schwarzeneggera, který hraje spíše tělem než slovy. Sice toho moc nenamluvil, ale když otevřel ústa, jeho hlášky si každý zapamatoval: "I will be back" a "Hasta la vista, baby".

The Terminator

Dobro to má vždycky těžší než zlo. Robot zabiják Terminátor projde časem bez problémů a ani nehne brvou, navíc to má všechno dobře spočítané a přesune se do míst, kde mu nehrozí žádné nebezpečí. Mezitím, zástupce dobra Kyle Reeves se přesune tvrdým pádem na zem, což ho samozřejmě pak bolí. A aby toho nebylo málo ještě ho zpozoruje policie při krádeži oblečení a hned ho začne pronásledovat. Přitom ošacení si zdarma pořídil i stroj, toho ale policie nehoní.

Terminátor má dobré maskování. Sám se vydává za policistu a může v ukradeném policejním voze využívat policejní informační systém. Tento trik je využit i v dalších filmech a komiksech. Stroj má prostě v mnoha ohledech náskok před lidmi.

(Odstavec se spoilery!) Cestování časem se neobejde bez neřešitelného logického paradoxu. Syn (John Connor) má otce (Kyle Reeves), který se narodil v budoucnosti, po smrti své ženy. Ta má tedy dítě s člověkem, kterého toto dítě pošle do minulosti. V tomto ohledu je zajímavé, proč se John jmenuje Connor a nikoli po otci Reeves.

(spoilery) Na dobu vzniku filmu se pokocháme zdařilými trikovými efekty, třeba když si Terminátor operuje ruku. Další záběr, kde si Terminátor sundavá oko, už dnes může vypadat směšně, ale přesto se musíme obdivovat, jak realisticky ta umělá hlava vypadá. No a pak tu jsou legrační trhané záběry na konci filmu, kdy se Terminátor, už holá kovová kostra bez lidské kůže, kulhá dokončit svou misi.

Podle mě je neuvěřitelný fakt, že scénárista už v roce 1984 svým způsobem předpověděl internet, zde se mu říká skynet. Počítačová síť je celá pod kontrolou strojů a vlastně nikde ve filmu není vidět.

Film oslňuje hereckými výkony Arnolda Schwarzeneggera, osobně však více oceňuji ztvárnění role Sarah a Kylea.

Příběh má hezký zdánlivý konec, který je překonán dalším dočasným koncem. Myslím tím moment, kdy to vypadá, že už je po všem, ale ve skutečnosti tomu tak ještě není. A tento moment se opakuje ještě jednou. Mistrovství scénáristy se tu projevuje v plné kráse.

Určitě si zmínku zaslouží i hudba. Neexistuje mnoho filmů, které by měly svoji charakteristickou znělku. Terminátor ji má.

Hodnocení filmu: 100 %
Terminator 2: Judgment Day

Terminátor T1000, budu jej zde označovat jako Slizátora, vypadá hodně podobně jako soška cen americké filmové akademie Oscar. Má opět dobré maskování. Také se vydává za policistu, a znovu využívá policejní informační systém. Jako zástupce zla dělá první krok. To je už úděl Dobra, že jen reaguje až na to, co ztropí zlo.

Časový paradox dostal zajímavý rozměr, protože počáteční rok války lidí se stroji je uveden letopočtem 1997. To byla v roce 1991, kdy film vznikl, vzdálená budoucnost. Až se dočkáme roku 2029, kdy (v tom filmovém) dochází k vyslání Terminátora do minulosti (1984), začne být film pro diváky docela nesrozumitelný v tom, co je minulost a co budoucnost. Takový už je osud filmů, které pojednávají o budoucnosti, že se stanou starými i dobou, kterou ztvárnily.

John prožije své dětství bez otce, Terminátor se stává jeho náhradním tátou. A dokonce i něčím více, stane se v Johnovým vzorem a nepřemožitelným ochráncem který navíc Johna musí poslechnout na slovo. Kdo z puberťáků by nechtěl mít takovou hračku na hraní? Myslím, že právě v tomto tkví úspěch filmu. Dalším důvodem samozřejmě mohl být úžasný nápad s tekutým kovem.

Arnold Schwarzenegger nepřekvapuje svým "hodným" Terminátorem, zato Sliznátor v podání Roberta Patricka dokonale vyjadřuje psychopatické rysy. Nespravedlivě opomíjené mohou zůstat herecké výkony herců, do kterých se Slizátor "proměňuje". Johnova pěstounka nebo ostraha psychiatrické léčebny velmi dobře a uvěřitelně přebírají charakteristický zabijácký výraz Slizátora. V tom spočívá podle mě to pravé herecké umění, kdy jeden herec ztvární dvě "postavy". Jednu všední lidskou a tu chladnokrevně zabijáckou. Všichni "Slizátoři" odvedli vynikající výkon, proměna postav působí přesvědčivě. Až to člověku nahání hrůzu.

(spoiler) Osobně jsem příliš nepochopil jednání Sarah v momentě, kdy ji navštíví policisté a ukážou jí fotku terminátora z jedničky, který se znovu objeví (ve dvojce). Nevím, proč Sarah mlčí. Zaprvé by spoluprací hodně pomohla policistům a pak by se mohla dostat i na svobodu. Místo toho volí nebezpečný a riskantní úprk na poslední chvíli.

Film zdánlivě končí někdy uprostřed, aby znovu skončil v závěru. Pak ale následuje opět další, tentokrát poslední konec. Mohli bychom si z toho odnést radu, abychom se pořádně přesvědčili, zda je nepřítel důkladně zneškodněn. Ani rozmlácené zbytky ne smí zůstat na jedné hromadě.

Hodnocení filmu: 100 %

Perličky z filmové série:

- Schwarzenegger v obou filmech řekne slavnou větu: "Já se vrátím." Poprvé to je v blázinci, podruhé v laboratoři. Vždy se vrátí autem. Tuto hlášku proslavil tím, že ji říkal i v jiných svých filech.
- V jedničce dokázal Terminátor imitovat hlas jiného člověka. Ve dvojce už na sebe dokáže vzít podobu jiného člověka.
- V prvním filmu jsme si mohli všimnout nápisu na policejním autě ve tvaru: Pomáhat a chránit (To care and protect). V druhém pokračování je na autech slogan: Chránit a sloužit (To protect and serve).

Terminator 3: Rise of the Machines

Film z roku 2003 se už musel obejít bez režiséra Jamese Camerona. Stále ale můžeme obdivovat, jak se za těch skoro dvacet let vůbec vzhledově nezměnil Arnold Schwarzenegger.

Opakují se některé vzorce z předchozích dílů, s mírnými obměnami. Zlý Terminátor TX projde časem a hned si pořídí auto i padnoucí šaty. Pronásledující policisty snadno zneškodní. Hodný Terminátor T800 projde časem, a šaty pořídí na dámském striptýzu.

(spoilery) Hezký je nápad, kdy dojde k přeprogramování Terminátora Terminátorkou. John si musí dát pozor a utéct před někým, kdo mu nahrazoval tátu a ke komu si vytvořil vztah. Zde se musím trošku zastavit u Johnovy povahy, která se vyskytuje v tomto filmu. John je zde vyobrazen jako stydlivý samotář, což se tluče s odvážným Johnem teenagerem, který utíká na motorce v předchozího dílu.

Terminátor nám dává i lekci z psychologie. Na jednom místě říká Johnovi, že hněv je lepší než beznaděj. S tím by se snad dalo i souhlasit, pokud zastáváme názor, že volit ze dvou zel to přijatelnější je lepší, než nevolit vůbec. A také, že bezstarostnost je fajn protože zbavuje napětí a strachu ze smrti. Tady už bych moc souhlasit nemohl. K čemu je dobré, že člověk zemře bezstarostně? Strach nás vybuzuje k tomu, abychom unikli z nebezpečí. Navíc si myslím, že se tu Terminátor lehce spletl a zaměnil bezstarostnost s Johnovou snahou o vtipnost, odlehčení napjaté situace.

Hodnocení filmu: 70 %

Perličky z dosavadní série:

- Ve všech třech filmech se vyskytuje psychiatr. Poprvé vyslýchá Kylea, podruhé Sarah, potřetí uklidňuje budoucí Johnovu manželku.
- Všemi třemi dosavadními filmy se vine jedno motto: "Budoucnost není daná, není žádný osud, jen ten, který si uděláme." Přesto se občas stane něco, co nedokážeme ovlivnit. Divák třetího dílu si může všimnout, že i když se člověk snaží něčemu zabránit (vznik skynetu), to něco je mnohem silnější. Zásah člověka může skázu pouze oddálit, nikoli odstranit. Je pak otázka, nakolik je tento poznatek čirým kalkulem scénáristů, aby mohli vystavět katastrofický film s velkým rozpočtem. Nabízí se úvaha, zda dějinný vývoj opravdu neodvratitelně směřuje k zániku. Pokud budeme brát hledisko dlouhodobé, pak nás krutý konec možná vskutku čeká. Za několik miliard let totiž vyhasne Slunce. Z krátkodobého hlediska hrozí srážka Země s meteoritem, ničivá sluneční erupce a podobné nepřístojnosti. Doufejme, že zánik života na Zemi nijak nehrozí lidskými aktivitami, jak nám líčí slavná série.

Terminator Salvation.

Zatím poslední Terminátoří film pochází z roku 2009. Arnold v něm má menší roli a byť ve filmu vidíme jeho tvář, jedná se jen o počítačový trik. Arnie ve filmu nemohl hrát, protože v té době vládl americké Kalifornii jako guvernér. Arnoldův Terminátor je ukázkou, co dokáže dnešní technologie. Sice to není takový odvaz, jako třeba celoumělý Avatar, ale nastoluje to zajímavé téma, že se tu vyrobilo něco, čeho si nemusí každý všimnout. Neméně zajímavé by byla úvaha, zda má být takové hraní/nehraní uvedeno v titulcích a jestli by za tuto roli mohl třeba dostat filmovou cenu, Oscara.

Ze začátku jsem měl docela chaos v rozlišování, kdo je John Connor a kdo Marcus Wright, protože oba herci si jsou docela podobní vzhledově. Přiznám se také, že jsem zpočátku považoval Marca za Kylea Reevese. Film nám v tomto nic neulehčuje, původní herci z předchozích dílů se vyměnili jako apoštolové na orloji. Uvítal bych, kdyby aspoň pár základních postav zůstalo stejně obsazených. Přijde mi to podobně matoucí, jako kdyby vyměnili samotného Arnolda Schwarzeneggera a někoho jiného vydávali místo něho.. (spoiler) Filmy se nám hezky rozrůstají a s tím přibývá nutnost vymýšlet nové zápletky a postavy. V tomto díle se setkáme s Terminátorem, který vznikl přeměnou normálního živého člověka. Tento člověk se probudí a ani o sobě neví, že má nezničitelné tělo. Navíc je zákeřně a tajně naprogramován tak, aby splnil zadaný úkol. Takový dokonalý špion může být snem každé zpravodajské služby.

Hodnocení filmu: 80 %

Perličky z celé série:

- Terminátor T800 z dvojky byl před příchodem do filmu přeprogramován lidmi z budoucnosti, což není zobrazeno ve filmu. TX ve trojce přeprogramuje T800 z hodného na zlého, ten se však umí odprogramovat zpátky a konflikt těchto dvou programů je pakvylíčeno v jedné scéně. T800 z čtvrtého filmu je lidský špion, sloužící nevědomky skynetu. Dalo by se říci takový přeprogramovaný člověk. Jestlipak jsme vyčerpali všechny varianty přeprogramovávání?
- Jaké jsou Terminátoří cíle: T800 chce zabít Sarah. T1000 chce zabít Johna. TX chce zabít absolventy jedné maturitní třídy, kde studoval John. T800 (TH) hledá Johna, aby ho dovedl ke Kyleovi a aby oba mohli být zabiti.
- Jak končí filmy: 1) Terminátor poražen, happy end. 2) Slizátor poražen, druhý Terminátor musí být zničen, dojemný happy end. 3) Skynet zvítězil v bitvě, ale podařilo se zachránit Johna. 4) Skynet poražen v bitvě, ale válka pokračuje.

Příští rok bude mít premiéru pátý film s názvem Terminátor: Genisys, opět se do něj vrátí živý Arnold Schwarzenegger.
Autor:


Autor článku: Já

Související články:


Komiks na stříbrném plátně
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
17.11.2014 Terminátor megarecenze (3): Sovětské komando se brání špionským terminátorům


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!