Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ŽIVEL - KOMIKS živelNÝ

31.07.2002, autor: Hibi

Živel je kult. Avantgarda reálných technooptimistů. Progresivní akord autorsky silných jmen, ve kterém souzní hudba s technologiemi, módou, vědou, kde se proplétá sci-fi s filosofií, filmem, uměním digitálním i hmotným, a to všechno konec konců i s jedinečným designem. Během srpnových dní nás čeká komiksový speciál Živlu, a tak by možná bylo na místě se poohlédnout po jejich předchozích setkáních…




Ta setkání byla dvě, a není divu, že proběhla zcela v živlovském duchu i přesto, že jedno z nich bylo zdánlivě nevinné posezení nad Čtyřlístkem. Cyberellu (Živel č. 12, jaro 1999) i o tři čísla mladší Myšpulix (Živel č. 15, prosinec 1999) spojuje jedno z nosných témat kyberpunku, totiž krize reality a paradoxy virtuality
Dvoustránkovému kraťasu Myšpulix, jehož scénář má na svědomí český kybernaut par excellence Ivan Adamovič, předchází krom typicky živelního intra i rozhovor s dlouholetými tvůrci české komiksové soap opery, scénáristkou Ljubou Štíplovou („My jsme byli vždycky takový rodinný seriál.“), „guruem zaoblené linky“ Jaroslavem Němečkem („Čtyřlístek je vlastně dítě osmašedesátého roku.“) a šéfredaktorem Jiřím Čehovským („Saudek je ovšem zvláštní jev, který nemá ve světě obdoby. On vlastně nekreslí komiks.“). V příběhu samém se v den, kdy „nebe nad Třeskoprskami mělo barvu prázdné televizní obrazovky“, ztratí Bobík ve virtuální realitě, vytvořené – jak jinak – Myšpulínovým nejnovějším vynálezem. Zbytku Čtyřlístku tak nezbývá než vyřešit tradiční kyberpunkové dilema: odpojit nebo neodpojit?
Spojení třeskoprské selanky s těžce sci-fi námětem, zaobalené tak samozřejmě čitelnou Němečkovou kresbou a živené nadgenerační čtyřlístkovskou nostalgií vytváří příjemný a úsměvný paradox. Otvírákem je kultovní matrixovská hláška „Lžička neexistuje“ a závěrem otázka neméně zásadní, a to nejen proto, že zní z úst literární postavy:

.

. Cyberella, the Content Provider, ač je založena na stejném kontrastu kresby a tématu, je přeci jen o trochu náročnějším oříškem. Ostře řezaný černobílý komiks, kde hlavní hrdinka masturbuje myší, paralelně ke svým tezím o hypervirtualizaci těla mění barvu kůže, pohlaví i plasticitu, a za plynulé recitace intelektuálštiny bazukou likviduje Petera Nortona či Billa Gatese, už jaksi vybočuje sám o sobě. Úsměv ale tuhne na rtech, které jen s obtížemi slabikují výroky typu „Dynamická objektivizace kolektivního kontextu, jakým je například kyberprostor, je operátorem kolektivní inteligence, jakýmsi životním prostorem fungujícím jako paměť nebo společné svědomí. Živoucí subjektivizace oslovuje dynamickou objektivizaci, výsledkem čehož je běžný objekt. Dialekticky řečeno, kolektivní subjekt.“ Chm. Asi nemá cenu se tady pokoušet Cyberellu reprodukovat nebo interpretovat – snad byla ukázka (jejímž autorem je francouzský sociolog a filosof prostředí informačních technologií Pierre Lévy) sdostatek výmluvná…

. Jak patrno, nedá se od spojení Živlu a komiksu očekávat nic nějak obvyklého. A tak vězte, že podle webu www.zivel.cz se už během několika málo dní „na 108 stranách setkáte s comixy Wladimira 518, Jiřího Gruse, francouze Cazy a kupou článků na téma comixová kultura, z nichž nejzásadnější je esej o kultovní postavě světového comixu - Moebiovi z pera Ondřeje Krajtla.“

Dosažitelné komiksové webtexty Živlu:
Jiri Pavlovsky: Sandman: Cas snu
www.zivel.cz/cgi/zivel.cgi?clanek=1194
Marek Uhlir: Enki Bilal: Belehrad / Pariz
www.zivel.cz/cgi/zivel.cgi?clanek=1195
Jiří Šimáček: Seru na vás, kreténi
www.zivel.cz/cgi/zivel.cgi?clanek=1186 („Díla jako Ren a Stimpy, Tatík Hill a samozřejmě Simpsonovi či South Park jsou reprezentanty radikální extenze každodennosti do animovaných příběhů, kterým ještě nedávno dominovali bezkrevní hrdinští panáci vypreparovaní z nevědomí svých tvůrců žijících mimo čas a prostor. Bat-, Super-, Spider- a další mani spolu s Hulkem a celou řadou příšer představovali jakousi esenci kolektivního nevědomí a skrytých komplexů či existencionálního strachu lidstva, volajícího po obrazu posvěcených figurek, řešících za diváka či čtenáře potřebu nadčasových úvah o podstatě dobra a zla.“ :-)
Pierre Lévy: Kyberkultura, Karolinum, Praha 2001
(www.kosmas.cz/detail.asp?cislo=101098)





Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Komiks v Živlu, živel v komiksu?
19.11.2002 ŽIVEL Č. 21 - MÍSTO ŽIVLU ŠPLOUCHANÁ






    




Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!



Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána











     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2024 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!