Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ASTERIX 20 - ASTERIX EN CORSE

17.03.2003, autor: Mig

Asterix na Korsice je dalším pokračováním příběhů slavné dvojce Galů, kteří se tentokrát podívají do země, jež je dnes největším francouzským ostrovem a zároveň není tak úplně Francií…
.    Asterix na Korsice by měl u nás vyjít letos - mohu vás ujistit, že je již přeložen a už ho čeká pouze korektura. Tak doufejme, že překlad, barvičky i vazba knihy budou stát za to - tuto recenzi berte jako předběžnou, čerpal jsem z originálu, nikoliv z překladu.
   Snad poprvé nás po otočení předsádky tento Asterix překvapí. Nečeká nás klasická mapa Galie s již notoricky známým úvodem: Píše se rok 50 před Kristem... Scénárista René Goscinny měl tentokrát lepší nápad, a tak třetí stránku zdobí mapa Korsiky. Pochopitelně celé pobřeží lemují římské osady, ovšem i tady narazili Římané na tvrdý oříšek - v Bretani to byli Galové, ve Španělsku rodina Pepého (Asterix v Hispánii) a na Korsice je to (jak překvapivé!) nárůdek tvrdohlavých Korsičanů. Pravda, nechali si vzít pobřeží, ale toho bohdá nebude, aby Korsičan vnitrozemí neubránil!
   A co skýtá bezmála padesát stránek knihy? Děj se točí okolo statného korsického vůdce jménem Ocatarinetabelatchitchix. (Toť originál - čteme "okatarinetablačičiks"; jméno je jako vždy slovní hříčkou, složeninou slov Kateřina, krása a korsickou koncovkou čičiks). Při své poslední návštěvě na Korsice jsem našel jeho deník, a tak se pokusím něco vyluštit. Bohužel je rozmočen, a tak čitelnost je nízká - byl ukraden piráty a těm se z neznámých příčin potopila loď…
 
   Deník: Římané mě zajali při návštěvě u Figatellixe nečestným způsobem - při siestě.
   Po přečtení pár stránek zjistíte (nevím, zda Vy, ale mně se to stalo), že je to jedna z nejpoutavějších povídek z dílny Uderzo-Goscinny. Příběh o korsickém náčelníkovi s podivnou (korsickou - značně zkarikovanou) a přitom dojemnou povahou, je záznamem návštěvy Asterixe a Obelixe (samozřejmě nezapomínejme na jejich psíka Idefixe) na vzdorujícím ostrově. A proč naši dva hrdinové míří právě tam? Tentokrát je nic nežene do cizích krajů a nepotřebují žádnou důležitou surovinu do lektvaru - na Korsiku jedou z právě vzniklého přátelství s Ocatarinetabelatchitchixem "obnovit zákon a pořádek".  (Římané překládají z galštiny často nesprávně, . například zákon a pořádek jako ROMUS CAMPUS DESTRUCTUS).
   A jak to vypadá s tradičními asterixskými prvky v tomto díle? I zde se objeví piráti, rybář a kovář, a dokonce i jejich děti, kteří si hrají na Římany a Galy. I zde si Obelix prosadí svou a Idefix putuje s nerozlučnou dvojicí, i když Asterix říká, že je na to moc malinký…
 
   Deník: Cestuji v okovech na sever do exilu.
   Je krásné, jak nesmrtelná autorská dvojce (Goscinnymu budiž země lehká - zemřel roku 1977) dokázala po neskutečně dlouhou dobu udržet kvalitu na tak vysoké úrovni, k níž se komiksový mainstream ani zdaleka nepřiblížil, a pokud, tak omylem. Uderzo pokračuje v tvorbě sám a kvalita nových děl je značně kolísavá, žádná velká tragedie to není, čtu je i přesto. Jen ta lehkost, která zdobila díla Goscinnyho scénářů (včetně Korsiky z roku 1973), už chybí.
 
   Deník: Osvobodili mě Galové, ten tlustý si stojí za svým, líbí se mi!
   Přenecháme teď přece jen slovo deníku, který jsem nalezl…
   Při večeři: Pozval jsem dva Galy do naší země, ten tlustý vyrazí ale až po siestě, jeho přístup se mi opravdu líbí!
   Ráno: Dostal jsem na cestu psíka jako dárek, mám rád malé psy.
   Později: V Massilii (dnešní Marseille) jsem dohodl plavbu na Korsiku. Ten tlustý má dobrý charakter.
.    Ráno: posádka lodi je pryč, dám si korsický sýr - mým přátelům je zle, vylučuji, že by to bylo po sýru, ten voní…
 
   V knize se pak setkáme s naším korsickým přítelem, který nám ukáže krásy své domoviny (v celé své římské "kráse"). Ale jak si Asterix s Obelixem poradí s Římany? A jaké nástrahy čekají je samotné i jejich korsické druhy? Na to si budete muset počkat, až u nás kniha vyjde.
 
   Deník: ten tlustý se umí prát, je dobrý!
   A jaké je doporučení? Četli jste Asterixe a líbil se vám? Tak to si ho určitě kupte anebo půjčete. Pokud vás Asterix už dříve neuchvátil, tak ho nekupujte. Ale pokud ho dosud neznáte, začněte klidně tímto příběhem, patří k nejlepším… Verdikt je jednoznačný: tento komiks si udržel vysoký standard Asterixů, a Asterix sám patří k evropské špičce.
   Deník: Svým přátelům děkují za mnohé, jako dárek chtěli pejska, mají ho mít!
 
Asterix do posledního Římana: http://www.asterix.comics.cz/,
Asterix v téměř osmdesáti jazycích.
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Asterix
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
20.08.2007 ASTERIX 31 – ASTERIX A LATRAVIATA
06.08.2007 ASTERIX 28 – ASTERIX A RAHAZÁDA


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!