Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VRÁNA: COMICS VERSUS FILM

18.09.2003, autor: Adam Pelda

Je to jedinečnost. Je to kult. Je to naděje pro každičkého z nás. Ale hlavně je to dílo dvou mužů, Jamese O´Barra a Brandona Lee. James jí dal svou duši a Brandon ukázal světu její tělo. Oba jí darovali svůj vlastní život. Když Jamesovi zemřela dívka, něco z něj zemřelo s ní a následovalo nejtemnější desetiletí jeho života. A Brandon? Když na něj Fun Boy (Michael Massee) při natáčení střílel z pistole, měl zásobník naládovaný ostrými. To vše Vráně dalo sílu zarýt se hluboko do našich duší. Hodně hluboko...
Je-li vůbec možné, že nevíte, co je Vrána, mazejte nejdřív na její recenzi!
   Stojím teď na velmi vyšlapané lesní cestě a přemýšlím, jak se po ní vydat, aniž bych kráčel ve stopách někoho, kdo šel přede mnou. Nerad bych opakoval, co již bylo o Vráně řečeno i napsáno, ať už v dobrém nebo ve zlém. A jelikož takovým situacím se myslím říká patové, nebudu to dál řešit a projdu se po té pěšině pěkně v kanadách a cigárkem mezi pysky.
 
   Nemám nic proti vydělávání peněz, ale udělat film podle comicsu, totálně ho vykastrovat a posadit ho do rozjetýho vlaku holywoodský mašinerie, je čin hodný ukamenování. To se ovšem (díky Bohu!) filmové verze Vrány od režiséra Alexe Proyase netýká. Samozřejmě scénáristé (po dohodě s Jamesem O´Barrem) udělali několik úprav, ale vesměs k lepšímu; dovídáme se například mnohem víc ze života jednotlivých postav, které většinou jakoby svým papírovým vzorům z panelů vypadly - Michael Wincott v roli Top Dollara, trošinku změněný strážník Albrecht (Ernie Hudson), kocour Gabriel, Gideon (ten s tou zástavárnou) a samozřejmě sám Erik (Brandon Lee). Pomineme-li chronologické vypravování příběhu (postupné odhalování minulosti u comicsu mělo mnohem větší efekt, než přímočaré servírování u filmu) a absenci náladových básní (které by se do filmu převáděly dost těžko, snad za cenu recitací prodloužené stopáže), moc záporů nám nezbyde.
   Najít film, natočený podle comicsové nebo literární předlohy, který nemá v žilách virus změny, je těžší, než odnaučit Wolverina kouřit. Co se Vrány týče, prodělal nejvíce změn již zmiňovaný děj. Přibyla nová pasáž: finální souboj Erika s Top Dollarem (ve filmu je on hlavním padouchem, nikoliv T-Bird) na střeše gotického kostela. Pokud bych ji chtěl zařadit do původního (comicsového) děje, vsunul bych jí někam do části s názvem Život ve stínech, nebo do závěrečné kapitoly Vykoupení.
   Také pořadí posílání padouchů do pekel je jiné. Objevují se zcela neznámé postavy (Top Dollarova úchylná "sestra" Myca a jeho brejlatý černošský pomocník) a vztah mezi Sherri (mimochodem ve filmu se jmenuje Sarah a hraje jí Rochelle Davisová) a Shelly vyzní spíš jako: "Jasně, Eriku, znala jsem ji taky pár let a taky mi chybí...", než: "SHERRI... znal jsem dívku, co se jmenovala Shelly."
   Další novinkou změna role vrány z původně jakéhosi osobního imaginárního Boha pomsty na opeřeného průvodce příručkou "Jak zabít někoho, kdo mi ublížil, aniž bych při tom přišel o půlku hlavy?" Když ve filmu Erikovi zabijeme vránu, ztratí tím svou nezranitelnost a stane se smrtelným...
 
   Film není zdaleka tolik nekompromisní a drsný jako comics. Díky vizuálním efektům se ale stává krásnou podívanou a jeho tvůrcům se skvěle podařilo vystihnout temnou atmosféru předlohy. Rozhodnutí, zda je lepší comics nebo film,  je na každém z nás. Já jen vím, že Vrána byl první film, u kterého jsem se rozbrečel a comics mi (stejně jako Jamesi O´Barrovi ) pomohl překonat bolest ze smrti dívky, kterou jsem miloval...
 
   "Promiň... je mi líto všeho, co se ti stalo... i všeho, co se ti ještě stane. Prosím... neboj se, Sherri, jednou bude všechno fajn a život bude plný nádherných překvapení. Tomu opravdu věřím.
   Sbohem, princezno.
   Uvidíme se v nebi, panenko."
   "Sbohem, pane Klaun."
Autor:


Autor článku: Adam Pelda

Detaily o komiksu:

Titul: Vrána
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 236
Formát: 151 x 234
Vydavatel: Comics Centrum
Odkaz: http://www.comicscentrum.cz/strany/vrana/vrana.html
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


vráááááána
31.10.2013 Vrána: Nenávistná komiksová sračka nosí smůlu - 10 % - Aktualizováno
21.11.2012 KomiksFest! 2012: Tvořit Vránu bylo jako souložit do otevřené rány
01.06.2005 SPÁNEMBOHEM – POZNÁMKY A VYSVĚTLIVKY K HUDEBNÍM ODKAZŮM


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!