Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VRÁNA: COMICS VERSUS FILM

18.09.2003, autor: Adam Pelda

Je to jedinečnost. Je to kult. Je to naděje pro každičkého z nás. Ale hlavně je to dílo dvou mužů, Jamese O´Barra a Brandona Lee. James jí dal svou duši a Brandon ukázal světu její tělo. Oba jí darovali svůj vlastní život. Když Jamesovi zemřela dívka, něco z něj zemřelo s ní a následovalo nejtemnější desetiletí jeho života. A Brandon? Když na něj Fun Boy (Michael Massee) při natáčení střílel z pistole, měl zásobník naládovaný ostrými. To vše Vráně dalo sílu zarýt se hluboko do našich duší. Hodně hluboko...
Je-li vůbec možné, že nevíte, co je Vrána, mazejte nejdřív na její recenzi!
   Stojím teď na velmi vyšlapané lesní cestě a přemýšlím, jak se po ní vydat, aniž bych kráčel ve stopách někoho, kdo šel přede mnou. Nerad bych opakoval, co již bylo o Vráně řečeno i napsáno, ať už v dobrém nebo ve zlém. A jelikož takovým situacím se myslím říká patové, nebudu to dál řešit a projdu se po té pěšině pěkně v kanadách a cigárkem mezi pysky.
 
.    Nemám nic proti vydělávání peněz, ale udělat film podle comicsu, totálně ho vykastrovat a posadit ho do rozjetýho vlaku holywoodský mašinerie, je čin hodný ukamenování. To se ovšem (díky Bohu!) filmové verze Vrány od režiséra Alexe Proyase netýká. Samozřejmě scénáristé (po dohodě s Jamesem O´Barrem) udělali několik úprav, ale vesměs k lepšímu; dovídáme se například mnohem víc ze života jednotlivých postav, které většinou jakoby svým papírovým vzorům z panelů vypadly - Michael Wincott v roli Top Dollara, trošinku změněný strážník Albrecht (Ernie Hudson), kocour Gabriel, Gideon (ten s tou zástavárnou) a samozřejmě sám Erik (Brandon Lee). Pomineme-li chronologické vypravování příběhu (postupné odhalování minulosti u comicsu mělo mnohem větší efekt, než přímočaré servírování u filmu) a absenci náladových básní (které by se do filmu převáděly dost těžko, snad za cenu recitací prodloužené stopáže), moc záporů nám nezbyde.
.    Najít film, natočený podle comicsové nebo literární předlohy, který nemá v žilách virus změny, je těžší, než odnaučit Wolverina kouřit. Co se Vrány týče, prodělal nejvíce změn již zmiňovaný děj. Přibyla nová pasáž: finální souboj Erika s Top Dollarem (ve filmu je on hlavním padouchem, nikoliv T-Bird) na střeše gotického kostela. Pokud bych ji chtěl zařadit do původního (comicsového) děje, vsunul bych jí někam do části s názvem Život ve stínech, nebo do závěrečné kapitoly Vykoupení.
.    Také pořadí posílání padouchů do pekel je jiné. Objevují se zcela neznámé postavy (Top Dollarova úchylná "sestra" Myca a jeho brejlatý černošský pomocník) a vztah mezi Sherri (mimochodem ve filmu se jmenuje Sarah a hraje jí Rochelle Davisová) a Shelly vyzní spíš jako: "Jasně, Eriku, znala jsem ji taky pár let a taky mi chybí...", než: "SHERRI... znal jsem dívku, co se jmenovala Shelly."
   Další novinkou změna role vrány z původně jakéhosi osobního imaginárního Boha pomsty na opeřeného průvodce příručkou "Jak zabít někoho, kdo mi ublížil, aniž bych při tom přišel o půlku hlavy?" Když ve filmu Erikovi zabijeme vránu, ztratí tím svou nezranitelnost a stane se smrtelným...
 
.    Film není zdaleka tolik nekompromisní a drsný jako comics. Díky vizuálním efektům se ale stává krásnou podívanou a jeho tvůrcům se skvěle podařilo vystihnout temnou atmosféru předlohy. Rozhodnutí, zda je lepší comics nebo film,  je na každém z nás. Já jen vím, že Vrána byl první film, u kterého jsem se rozbrečel a comics mi (stejně jako Jamesi O´Barrovi ) pomohl překonat bolest ze smrti dívky, kterou jsem miloval...
 
.    "Promiň... je mi líto všeho, co se ti stalo... i všeho, co se ti ještě stane. Prosím... neboj se, Sherri, jednou bude všechno fajn a život bude plný nádherných překvapení. Tomu opravdu věřím.
   Sbohem, princezno.
   Uvidíme se v nebi, panenko."
   "Sbohem, pane Klaun."
Autor:


Autor článku: Adam Pelda

Detaily o komiksu:

Titul: Vrána
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 236
Formát: 151 x 234
Vydavatel: Comics Centrum
Odkaz: http://www.comicscentrum.cz/strany/vrana/vrana.html
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


vráááááána
30.04.2022 Ze zk*rvené vrány kape smůla a neštěstí na hlavy čtenářů - 10 % - Aktualizováno
01.06.2005 SPÁNEMBOHEM – POZNÁMKY A VYSVĚTLIVKY K HUDEBNÍM ODKAZŮM
30.05.2005 SPÁNEMBOHEM, KURTE


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!