Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VÝCHOVA SCÉNÁRISTŮ V ČECHÁCH (2) – ETAPY PŘI TVORBĚ SCÉNÁŘE: NÁMĚT

06.04.2004, autor: Zarkoff

Práce na scénáři probíhá v řadě po sobě jdoucích dílčích kroků, z nichž lze vydělit tyto etapy: volba námětu, vypracování příběhu, rozdělení příběhu do sekvencí (tato etapa je volitelná), rozdělení příběhu do stránek a do záběrů, vypracování textů a dialogů.
   Pro vlastní zpracování scénáře však neexistují žádná pevná pravidla a existuje zde tolik variací, kolik je scénáristů. Tak například Jean-Claude Forest vypracovává obsáhlý příběh, který lze přirovnat k dlouhé povídce. Naproti tomu Jean-Michel Charlier a Maurice Tillieux se často obejdou bez jakéhokoliv zpracovaného příběhu a "každý den trochu vyšívají" na daném námětu. Práce na scénáři se proto modifikuje podle dispozic, schopností a přístupu každého autora.
 
   NÁMĚT
   Námět je ústředním bodem každého tvůrčího procesu - týká se toho, o čem bude celý příběh. Námět později scénárista rozvádí do zápletky, to jest do určitého zřetězení událostí během příběhu. V řadě seriálových příběhů je bohužel jediným námětem boj dvou nebo více protivníků rozpracovaný do zápletky. Kromě banálního ponaučení, že "dobro vítězí nad zlem" v těchto seriálech nenajdeme žádnou jinou ústřední myšlenku ... i když námět střetnutí je zajímavý sám o sobě.
   Kde se bere námět? Tuto otázku nelze konkrétně zodpovědět. Lze říci jen mlhavě, že náměty klíčí tam, kde se plodně ovlivňují umělecké podněty a vlastní životní zkušenosti. První impuls vždy vychází z nitra scénáristy a je ovlivněn jeho názory, předsudky, tím, co se mu v životě přihodilo a co na něj zapůsobilo. Zdrojem námětu, výchozí myšlenky, může být cokoli: zpráva statistického úřadu i vzpomínka z dětství...
   Nicméně poznamenáváme, že při formování příběhu není nutné vždy vycházet z určitého námětu. Autora může inspirovat třeba abstraktní technické zařízení, určitá sekvence obrazů apod. Přesto však se v určité fázi zpracování musí postupně z příběhu vynořit určitá myšlenka, která je něčím více než pouhým formálním zpracováním zápletky.
 
   NÁMĚT A POSTAVY
   Při tvorbě scénáře tedy bývá určitá myšlenka, určitý námět prvotní. Tento námět se pak projevuje v jistých situacích, které si opět vyžadují zavést do příběhu zcela určité postavy.
   Autoři, kteří pracují na sériích kreslených seriálů, však postupují obráceně. Již mají k dispozici určitou postavu, která má danou minulost, má určeny své vztahy k okolí i řadu povahových vlastností. Je-li tato postava dobře a šťastně zvolena, může ihned navodit celou škálu narativních situací, jichž je možné okamžitě využít.
 
   DALŠÍ NÁMĚTY
   Stanou-li se naproti tomu kreslené seriály pro autory ryze komerční záležitostí, mohou se scénáristé z nedostatku námětů uchýlit například k žánru westernu a čerpat své náměty z těchto sedmi ustálených tématických okruhů:
   1) "Union Pacific", neboli stavba železnice, zřizování linky dostavníku, budování telegrafního spojení;
   2) námět pomsty: kovboj pronásleduje zrádce a trvá mu to někdy i řadu let (největší radost z toho mívají nakladatelé);
   3) konflikt mezi zemědělci a pěstiteli dobytka;
   4) jízdní kavalerie a Indiáni;
   5) příběh ranče, jehož majitel brání svá práva proti "uchvatiteli";
   6) čestný šerif, popřípadě proradný šerif;
   7) téma psance.
 
   (Chce-li scénárista dosáhnout rychlého úspěchu na trhu kreslených seriálů, nesmí váhat zařadit do svého příběhu "akci", a to nejlépe "násilnou akci". Ta by se měla pokud možno odehrávat v exotickém, neobvyklém nebo nadpřirozeném prostředí.)
 
   K dalším slibným námětům patří:
   1) vykonavatel spravedlnosti (schopný kovboj, obratný žurnalista nebo nadčlověk), který pronásleduje zločince a napravuje křivdy;
   2) nadpřirozený hrdina - zachránce (na zemi, na moři, ve vzduchu nebo ve vesmíru);
   3) nadpřirozený hrdina, který bojuje se zlosynem ("kladný" hrdina je přitom absolutně dobrý, "záporný" hrdina je naprosto špatný);
   4) nadpřirozený hrdina se pro někoho obětuje;
   5) nadpřirozený hrdina se obětuje pro určitý ideál nebo pro lidstvo (ale neumírá, protože je nezbytné jej znovu oživit a opakovaně zužitkovat v dalších sešitech/albech);
   6) hledání pokladu (zlatý důl, piráti, ukradené šperky);
   7) pomsta (rodinná nebo motivovaná vlastenecky).
   Často se také vyskytuje téma velikášského vědce, který chce dobýt svět. Toto téma je doprovázeno pomstou, sebeobětováním atd. K vědcovým pomůckám patřívají ty nejnepravděpodobnější přístroje typu "plnící pero, které současně zachycuje neutrinové obaly s alternativním spinem".
 
   Jak vidíme z posledního výčtu námětů, odhalují nám kreslené seriály existenci určité nadřazené kasty nadpřirozených lidí. Tito superhrdinové umí vše (řídí letadlo i loď, výborně střílí i boxují, ovládají judo a karate). Nestárnou. Jejich prostředky obživy jsou sice neurčité, ale zato nevyčerpatelné. Jsou neprůstřelní. Na záběru 7 mohou být sice polomrtví, ale na záběru 9 již znovu bývají v plné formě...
 
   Tato příručka vznikla jako pracovní materiál pro 2. setkání Klubu sběratelů kreslených seriálů; v Brně v dubnu 1989 Vladimír "Zarkoff" Zavadil.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Výchova scénáristů v Čechách
25.05.2004 VÝCHOVA SCÉNÁRISTŮ V ČECHÁCH (9) – ETAPY PŘI TVORBĚ SCÉNÁŘE: VYPRACOVÁNÍ DIALOGŮ A TEXTOVÉ ČÁSTI
18.05.2004 VÝCHOVA SCÉNÁRISTŮ V ČECHÁCH (8) – ETAPY PŘI TVORBĚ SCÉNÁŘE: ROZČLENĚNÍ STRÁNEK DO ZÁBĚRŮ II
11.05.2004 VÝCHOVA SCÉNÁRISTŮ V ČECHÁCH (7) – ETAPY PŘI TVORBĚ SCÉNÁŘE: ROZČLENĚNÍ STRÁNEK DO ZÁBĚRŮ


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!