Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ILUSTROVANÉ SEŠITY (4) - IS 144 - 149

15.04.2004, autor: Hibi

Předposlednímu dílu našeho miniseriálu o Ilustrovaných sešitech vládnou literární adaptace - od pohádek přes legendy až po detektivku a příběhy dobrodružné. Odpočítáváme posledních pár čísel...
.    Valibuk – IS 144: Adaptaci tradiční lidové pohádky o statečném chlapíkovi a jeho povedených kumpánech, o bojích s draky a zachraňování princezen si tentokrát připsala Vlasta Svobodová a přikreslila Michaela Pavlátová. I když byla (snad pro omezený rozsah sešitu, snad z ohleduplnosti k citlivé dětské dušičce) vypuštěna nervydrásající pasáž o ptáku Nohovi a ořezávaném lýtku, dokázaly autorky délku příběhu "přesvihnout" neobvykle až na třetí stranu obálky - což je asi tak vše, co se o originalitě tohoto sešitu dá říci.
 
.    Pouští a pralesem – IS 145: Nesnadného zeštíhlení několikasetstránkového originálu Henryka Sienkiewicze pro comicsový sešit, čítající pouhých osmadvacet stran,  se ujala Marie Říhová, vizuální úpravy pak Olga Tesařová. Příliš rychlou rukou črtaná linka i nedotažený koloring odsuzují výtvarnou stránku spíše na úroveň storyboardu, než hotového comicsu, a z nutně zredukovaného epického dobrodružství se tak ve výsledku stává snadno zapomenutelný štěk.
 
 
.
 
   5 případů Sherlocka Holmese – IS 146 aneb "Doufám, milý Watsone, že tentokrát se setkáme se zvlášť zajímavými případy…" Pětici záhad brilantního detektiva, který je políčko od políčka vždy blíž a blíž "svému" zloduchovi, přináší osvědčený holmesovský tandem ze Čtyřlístku: superplodný scénárista Rudolf Čechura a staroanglicky suchý kreslíř Marcel Stecker. Kromě svého oblíbeného sidekicka Watsona si muž s dýmkou, houslemi a cvičeným včelstvem tentokrát vezme na pomoc i hřiba-satana, sněhovou pokrývku a dokonce Scotland Yard!
 
.    Koza Líza na pouti – IS 147: Comeback fenomenální superkozy a jejích čtyř- i dvounohých přátel nás tentokrát po stopách unesených zvířátek zanese až na pouť a do jednoho záhadného "obludária"… Největší část sešitu zabírá svěží honička napříč pouťovými atrakcemi a z napůl odvázaného a napůl detektivního příběhu přímo čiší radost, s jakou ho Jana Šimková s Věrou Faltovou skládaly dohromady - Lízo, držíme Ti růžky!
 
.    Pinocchio - IS 148: Oproti Bruncvíkovi již opuštěná šrafura, čím dál nepřesnější linka i kolorování usvědčují autorčinu ruku ze spěchu, její tradičně tlumené barvy jinak fantasijní příběh nevystihují zrovna nejlépe a ani nutnost vměstnat jinak bohatý děj do omezeného rozsahu IS mu na čtivosti opříliš nepřidává...
 
.    Zlatý ďábel - IS 149: Třetí sešit štětcem Lubomíra Hlavsy a zároveň labutí píseň celé edice, to je boj hledačů diamantů proti násilnické bandě desperáda Zlatého ďábla. Nejdobrodružnější příběh celých IS v typicky neostré, o to však comicsovější Hlavsově malbě je vpravdě zlatým hřebem - neboť další tři slibované sešity, O panence Apolence (Pavla Merglová-Václav Mergl), Dárky cestovatele Pralinky (Svatopluk Hrnčíř-Šarlota Zahrádková) a Sedm havranů (podle Boženy Němcové Vlasta Svobodová a Eva Sýkorová), už zůstalo pouze ve vydavatelských šuplících. Pouhé jediné číslo před jubilejní stopadesátkou tak končí řada Ilustrovaných sešitů.
 
   Není snadné říci, zda tipec nadějné sérii zatnuly samotné ekonomické proměny polistopadových let, zda za to může i kolísající věkové zaměření či - uvědomíme-li si, jak velké procento comicsových IS tvoří adaptace školsky obehraných "klasik" - neschopnost redakce přijít s původními náměty… a nebo souhrn toho všeho. Ilustrovaným sešitům je ale třeba přičíst ke cti, že vedle Čtyřlístku byly jedním z mála soustavněji vycházejících comicsových počinů, a že mnoho čtenářů získávalo své první comicsové zážitky právě při jejich četbě.
 
   Poctou IS pak budiž malá galerie IS TOP TEN, chystaná jako poslední díl tohoto miniseriálu na příští týden.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Ilustrované sešity
22.04.2004 ILUSTROVANÉ SEŠITY (5) - TOP TEN galerie
08.04.2004 ILUSTROVANÉ SEŠITY (3) - IS 136-143
02.04.2004 ILUSTROVANÉ SEŠITY (2) - IS 99-135


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!