Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

NEBELOVA PŘESTUPNÍ STANICE: PRAHA – HLAVNÍ NÁDRAŽÍ

12.07.2004, autor: Zvěra

Druhý díl „železničářské trilogie“ na sebe nenechal dlouho čekat. Zhruba půl roku po vydání Bílého Potoku přivádí na svět autorská dvojka Jaroslav Rudiš & Jaromír 99 pokračování tmavomodrého železničního blues, jenž nese název ALOIS NEBEL: HLAVNÍ NÁDRAŽÍ. Nádražák Nebel chystá „dobrodružnou“ výpravu, Němý realizuje své plány a vlaky se ani na chvíli nezastaví… Ponořte se do mlhavého světa nádražních hal, skřípajících brzd a pohnutých lidských osudů…
.    Děj komiksu se posouvá o jedno desetiletí dál, ze slezských Sudet do samotného srdce železničních tepen. Po "převratu" je totiž vysloužilý nádražák Alois Nebel předčasně propuštěn, nicméně ještě než se začne plně oddávat odpočinku, splní si svůj vytoužený "ajznboňácký" sen - spatřit Hlavní nádraží v Praze.
   I tento díl svou kompozicí nápadně připomíná Bílý Potok - příběh tvoří cyklicky uzavřená výpověď. Na počátku i na konci knihy se setkáváme s Aloisem Nebelem v bělopotocké psychiatrické léčebně, kde v rámci terapeutické debaty vzpomíná na zážitky, spojené právě s pobytem na "hlaváku" (ústřední a nejdelší část knihy). Zároveň se také ostatním pokouší přiblížit a vysvětlit své vize, v jejichž důsledku se za branami ústavu ocitl.
 
.    Jedna cesta jednoho života…
   Přestože je Hlavní nádraží mnohem rozsáhlejší svazek než jeho předchůdce, není dějová linka nějak zvlášť rozpracovaná ani složitá; valná většina obsahu se soustřeďuje na dění v nádražních prostorách. Nejedná se však o pouhý strohý popis okolí, a v něm žijících či živořících individuí, spíš naopak. Je to niterná zpověď osamělého člověka zmítajícího se v anonymním, odcizeném a chaotickém světě. Nebel má z Prahy strach, mohl by se v ní ztratit, a proto neopouští své útočiště. Dobře ví, že "kdo jednou odejde, už se zpět nevrátí".
   Samu stěžejní pasáž, spíš hluboce pocitovou, existenciálně laděnou, pak doplňují dílčí epizody, prostřednictvím kterých se nám naskýtá možnost proniknout do podivného, ale upřímného a čistého přátelství Nebela s bezdomovcem Oldou, jenž ho zasvěcuje do zdejších nádražních poměrů. Ten jej také seznámí se správkyní nádražních toalet, paní Květou, do které se Nebel zamiluje. Mezi výpravčím a Květou rychle vzniká křehký cit porozumění, který však nemá dlouhého trvání... Odbočkou zavítáme i do Polska, resp. do krakovské věznice, kde se opět setkáváme s tajemnou postavou Němého - i tato nepříliš dlouhá příhoda je nabitá prudkými a nečekanými zvraty. Právě zmíněné krátké příběhy se proplétají skrze Nebelovy místy až filosofické úvahy, brzdí tok jeho myšlení, asociací a vizí, a udržují celkové ladění příběhu v mezích každodenní reality. Prolínání časoprostorových pásem a jednotlivých dějových rovin výrazně znásobuje prožitek z četby.
 
   Kolejnic stejně jako barev…
   Léčení na psychiatrické klinice nepomohlo, ale podivných snů a představ nezbavila Aloise Nebela ani Praha. Vyvolává v něm mnoho jiných divokých asociací a "zamlžených" vizí...  Zvláštní, snad trochu ponurý dojem vyvolávají reflexe o významu železnice a jejím vlivu na život lidí. Přímo tak poukazují na lesk a bídu dráhy, kdy s pojetím monumentálním a oslavným soupeří fakt, že pro někoho se může stát i poslední stanicí v životě...
.    Nebelovy vnitřní monology o smyslu lidské existence, o lidech (jak blízkých, tak cizích, živých či mrtvých), o způsobu života "jiných", často zavrhovaných sociálních skupin, jakoby hrály důležitější úlohu než dialogické promluvy. Nebel nabízí možnost pohlédnout na svět "jeho očima", čímž nekompromisně vtahuje čtenáře do děje.
   Kresba ani celková formální úprava nepřekračují rámec našeho očekávání. Nepřináší žádný nový posun nebo změny. Stále je pro komiks typická černobílá, kontrastní, "millerovsko-mignolovská" kresba, využívající pestrých triků se světlem a stínem. Oproti předcházejícímu dílu přibylo více jedno a dvoustránkových kompozic, jež střídají políčka detailních záběrů. Autoři ale pracují i s textovými faktografickými vsuvkami, které jsou v porovnání s Bílým Potokem naprostou novinkou.
 
   Přestože je druhý díl spíše sondou do hloubky lidské duše, než rozšířením dějové linie, můžeme s napětím očekávat, co přinese další pokračování. Třetí závěrečná část se bude jmenovat Zlaté Hory a na pultech obchodů by se měla objevit na podzim roku 2005. Proslýchá se, že celá série končí naprosto nečekaně a snad i tragicky. Nu což, nechme se překvapit…
Autor:


Autor článku: Zvěra

Detaily o komiksu:

Titul: Alois Nebel 2 - Hlavní nádraží
Série: Alois Nebel
Scénář: Jaroslav Rudiš
Kresba: Jaromír 99
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 130
Formát: A5
Vydavatel: Labyrint
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


trilogie Alois Nebel
29.01.2008 BOMBER ANEB SLABŠÍ RÁNA
31.10.2005 ALOIS NEBEL 3 - ZLATÉ HORY: BYLO NEBELO, ANEB PORODILI JSTE?… DEJTE SI PIVO.
08.09.2005 SOUTĚŽTE S ALOISEM NEBELEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!