Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

GARFIELD 00 - GARFIELD VE VELKÉM

01.10.2004, autor: Yan

Mezi věhlasnými comicsovými tituly, které vyšly na konci prázdnin, se nultá kniha příhod slavného sarkastického a nenažraného kocoura poněkud ztratila. Pojďme se jí tedy věnovat. Jak to všechno začalo? Kde se vzal Odie? A jak to bylo s poprvé s Pookym?
.    Tato kniha má především sběratelskou hodnotu. Vychází především pro ty, kteří vlastní úplnou sbírku u nás zatím vydaných Garfieldových knih. Koneckonců jsou čtenáři na to upozorněni přímo na obálce, kde najdeme velký nápis Sběratelská lahůdka. V knize tedy můžeme pozorovat, jak to vlastně všechno začalo. Kde to skončilo, si můžou říct především návštěvníci kin, protože se u nás právě promítá stejnojmenný hollywoodský "trhák", pojmenovaný po kočičím hrdinovi, tentokrát v animované podobě.
   "Nultá" kniha sebraných Garfieldových stripů vychází až po knize šestnácté, přestože v proudu času se jedná o úplně první Garfieldovy stripy, ty z roku 1978. Což znamená mnoho změn: jiný styl kresby, než na jaký jsme u současného Garfielda zvyklí, odlišné pointy fórků. Zjistíme, že Garfieldovy stripy se někdy, upravené jen mírně, opakují (třeba známý strip, kdy Garfield visí na síťovaných dveřích), a dobu vzniku dokládá i nábytek a především elektronické spotřebiče u Jona doma (především televize).
 
.
 
   Jaké byly tedy začátky nenažraného, cynického a nerudného kocoura? Kresba Jima Davise není zdaleka tak precizní, jak jsme si tomu zvykli u starších knih. Jak se strip vyvíjel, Davis postupně Garfielda zlidšťoval, a zároveň kresbu zjednodušoval. V nulté knize tomu tak samozřejmě není: Garfield chodí po čtyřech, nemá žádné lidské grimasy; jediné, co zůstává, je jeho značná otylost. Na kresbě se dá snadno vypozorovat, jak se s přibývajícími stránkami mění. Ke konci knihy už Garifeld vypadá přesně jako ten, kterého jsme spatřili v prvním souboru Garfield přibývá na váze (v roce 1997).
.    "Jiné" se dá říci i pointách některých stripů. Tedy nejsou tak povedené, vtipné. Na to jsem byl ostatně upozorňován dopředu. Nečekal jsem tedy takovou zábavu, která obvykle u Garfielda panuje, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen - takže: nevěřit škarohlídům!
 
   Co se týká Garfieldovy historie, dozvíme se řadu stěžejních fakt: kde se vzal psík Odie i Garfieldův muckací medvídek Pooky. Staří známí z pozdějších stripů (jako například veterinářka Líza) se v knize tentokráte nevyskytují. Garfield postupně začíná s móresy, které nás v později tak náramně baví: boj o Jonovo jídlo, nenávist k pondělí, věčné útoky na pošťáka a také strach z diety, koupání i veterinární prohlídky. Už se v některých případech objevuje to, že Jon není příliš bystrý, ale jeho pokusy o seznámení se s opačným pohlavím - tradičně nevycházející tím nejvtipnějším možným způsobem - zde také ještě nenajdeme…
 
.
 
   Komu tedy Garfielda ve velkém doporučit? Určitě všem těm, kteří si kupují pravidelně knihy jeho stripů. Opravdu se jedná o sběratelskou lahůdku. Davisův inteligentní humor je schopný pobavit i širší publikum - člověk jen musí překousnout přeci jen méně vychytanou kresbu a také to, že ne zdaleka všechny stripy staršího data vyloudí na jeho tváři kýžený úsměv…
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: 00 - Garfield ve velkém
Série: Garfield "Crew"
Scénář: Jim Davis
Kresba: Jim Davis
Překlad: Filip Škába
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 64
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!