Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LIPS TULLIAN - STŘÍBRNÝ POKLAD A KONEC SAHRBERGOVY BANDY

03.08.2001, autor: Sakyk

Dveře pomalu se otevírají – do krčmy vchází starý, shrbený stařec. Oči jeho tupě mžourají, těžko říci, zdali oslepeny náhlým světlem vydávaným hořícími loučemi, nebo unaveny pokročilým věkem.
Těch pár posledních hostů, kteří ještě vydrželi píti v tuto pozdní noční hodinu, k němu sotva stočí své zraky, anžto pouze svůdné vnady lepé děvy by je mohly odvésti od korbelů plných piva. Vetchý děd si taktéž objednává zlatavý mok, děkuje hospodskému a usedá k osamělému stolku v rohu místnosti. Zdá se ovšemť, že rozpravy ostatních stolovníků ho zajímají více, nežli obsah půllitru – obezřetně, kradmo se rozhlížeje naslouchá. Však to také není obyčejný pocestný, sprostý tulák, jak by se u prvního pohledu mohlo zdát. Toť LIPS TULLIAN.

. Rek bez bázně a hany, obávaný náčelník loupežnické bandy Černá rota, která dle jeho nařízení bere boháčům a dává chudákům. Kdepak, žádný Jánošík, jak by se rádo věřilo, nýbrž Filip z Mengštejnu, zchudlý šlechtic, který byl jen silou peněz připraven o ruku své milé, spanilé Hedviky, dcery svobodného pána z Thunu. Nikolivě však o její lásku a čest. Panna Hedvika, poslouchajíc hlas svého srdce, totiž raději, než aby sdílela lože s odpudivým manželem, odešla do kláštera, kde se modlí za spásu loupežnické duše svého milovaného. Filip zároveň prahne po pomstě a ministr hrabě Flemming naopak po jeho hlavě, aby učinil zadost své cti. Do děje navíc vstupují další postavy, jako například Hedviččina sestřenice Hilda, komtesa z Brockendorfu, marně toužící po Filipově lásce, či Sahrberg, zlotřilý lupič zneužívající Lipsova jména k beztrestnému vraždění a loupení. A tak se osudy jednotlivých postav zamotávají a proplétají a rozmotávají – čtenář je stále ve střehu, udržovaný v napětí jak to všechno asi dopadne, stejně jako před zhruba 120 lety, kdy se v literatuře domohl veliké obliby žánr loupežnických románů. Tyto krvavé, dobrodružné příběhy bavily lidové řady zájemců a jedním z jejich stěžejních děl je právě Lips Tullian, zpracovaný tehdy Kvidonem z Felsů.

Sešit, který byl vydán Středočeským nakladatelstvím a knihkupectvím v roce 1990 přináší dva zbojníkovy příběhy: Stříbrný poklad a Konec Sahrbergovy bandy. Ten první vyšel poprvé o osm a druhý o pět let dříve zásluhou České speleologické společnosti, a oba jsou volným pokračováním 52 stránkového seriálu, jenž vycházel na pokračování v Mladém světě 1972. Ostatně o tomhle všem se můžete dočíst ve dvou textech, které předchází každému z příběhů. I proto si celého souboru poměrně vážím, doplněný o pár dokumentárních fotek a ukázku prvního Tulliana z roku 1972 tvoří dozajista cennou položku v každé sbírce. Jak jsem však již naznačil, jedná se o sešitové vydání, tudíž nečekejte žádnou tvrdou obálku či podobné věci. Celkově počin zapadá do komiksového boomu počátku 90. let, proto je jen škoda, že také nedošlo k souhrnnému vydání těch již zmiňovaných 52 dílů.

Takže, pokud máte rádi Saudka, dobrodružství, dramatické příběhy o lásce a odvaze plné akce, jestli vaše oko rádo spočine na svalnatém těle hrdinově i pěkně naplněném výstřihu vnadné dívky, pokud jedním dechem čtete komiksové příběhy, ať už při ranní cestě do práce či někde na půdě za nočního svitu měsíce, pak je Lips Tullian určen přesně pro vás.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Lips Tullian (SNK)
Série: Lips Tullian
Scénář: Jaroslav Weigel
Kresba: Kája Saudek
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 1990
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Středočeské nakladatelství a knihkupectví
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Saudek
18.12.2013 Lips Tullian: Káju Saudka sledovala StB a rodina trpěla v koncentráku (2)
28.10.2013 Lips Tullian: Svalnatý playboy zachraňuje dívku svých snů (1)
28.11.2012 Rozhovor s největším fanouškem Káji Saudka - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!