Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

HELLBOY – MELOUCHY

07.03.2005, autor: Ondřej Čížek

V roce 1997 u nás vyšla kniha spisovatele Christophera Goldena Hellboy – Ztracená armáda. Román čtenáře zaujal především díky klasické hellboyovsky ponuré atmosféře, strhující akci a originálním hláškám hlavního hrdiny. Teď tu máme rok 2005 a Comics Centrum nám opět ve výborném překladu Jana Kantůrka přináší povídkový sborník Hellboy – Melouchy, na kterém se Golden podílel společně s dalšími čtrnácti spisovateli. A jak tento zajímavý počin dopadl?
.    Každý z převážně horrorových spisovatelů ve své povídce předvádí svůj vlastní pohled na Hellboye, takže se někdy setkáte se skutečně hrůzostrašným příběhem a jindy zase naopak s velice vtipným, ve kterém je například největším paranormálním jevem přerostlá mluvící krysa (povídka Doručeno od Grega Rucky).
   Jednu z nejlepších povídek, kterou v knize naleznete, je povídka s názvem Nakleví od Christophera Goldena (napsal  také scénář k Batman: Real Worlds). Její příběh se odehrává ve Skotsku, kde Hellboy musí čelit kletbě prastarého rodu MacCrimmonů a utkat se se záhadným stvořením, kterému lidé přezdívají Nakleví. Povídku sice napsal Golden, ale samotný příběh pochází z hlavy Hellboyova stvořitele Mika Mignoly. Ten má v knize podobně jako u Ztracené armády na svědomí řadu perfektních černobílých ilustrací.
   Další výbornou povídkou je pak A daleko pak šířila se sláva jeho od Briana Hodgeho. Opět poměrně jednoduchý nekomplikovaný příběh oplývá vynikajícím nápadem, když se pekelný chlapec střetává v Anglii se slavným monstrem jménem Grendel, které pochází ze staroanglické básně Béowulf. Velice napínavý souboj mezi nimi opravdu stojí za přečtení!
   Možná ještě o malinko lepší povídkou se prezentovala Nancy A. Collinsová (dva roky psala pro DC Swamp Thinga). Její Pohádka s hvězdičkou by byla podobně jako Nakleví výborným komiksem. Hellboy v neuvěřitelně čtivém příběhu pátrá po zmizelých dětech a odkrývá hrůzné tajemství okolo lidožravých víl.
   Mezi nejlepší se dá také zařadit již zmiňovaná povídka Doručeno. Poněkud znuděný Hellboy je v New Yorku okraden o svou oblíbenou pistoli a nakonec o ni musí smlouvat s tzv. Mickem Krysou, přerostlou mluvící krysou, která vlastní jakousi zastavárnu, kde se dá najít snad úplně všechno. Mick Krysa se chystá Hellboyovi vrátit zbraň jen pod podmínkou, že se stane "přednostním dodavatelem všech okultních předmětů a knih pro ÚVPJ."
 
.    Opravdové fanoušky horrorové literatury jistě potěší jednoznačně nejstrašidelnější, nejdrsnější a zároveň také nejdelší povídka celého sborníku, Hlavolam horrorového spisovatele Stephena Bissetta (Swamp Thing). Její děj se točí okolo záhadné hlavy, která kdysi patřila stejně záhadnému knězi Morovi, jenž měl v 15. století na svědomí ty nejhorší zločiny - vykrádání hrobů, nekrofilii a kanibalismus. Čekejte detailní popisy nechutných scén a mimo Hellboye také jeho rybího kolegu Abea Sapiena.
   Ten rovněž vystupuje i v povídce Noc na pláži, kde Hellboyovi pomáhá v boji proti obojživelným monstrům. Liz Shermanová, další z přátel pekelného chlapce, si dokonce získala svou vlastní povídku s názvem Hoř, miláčku, hoř!, ve které se dozvíme něco o jejím mládí.
 
   Kniha Hellboy - Melouchy obsahuje několik povídek od různých autorů a tím pádem také různá zpracování hellboyovských dobrodružství. Některé povídky jsou klasicky mignolovsky ponuré (Strašák, který se spálil), jiné zase trochu zvláštní (Folie Á Deux) a některé opravdu šílené (Mám mládě Bigfoota!). Jde zkrátka o antologii, jak má být! Vřele doporučuji nejen všem fanouškům Hellboye, ale také všem, kteří mají rádi dobrou horrorovou literaturu.
 
   P.S.  "Může-li změnit Mouřenín kůži svou nebo leopard své skvrny? Jeremiáš 13:23!," řekl kněz.
   Hellboy pokrčil rameny a zamířil ke dveřím. "Já se vrátím. Terminátor 2."
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o komiksu:

Titul: Hellboy - Melouchy
Série: Hellboy
Kresba: Mike Mignola
Překlad: Jan Kantůrek
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 216
Vydavatel: Comics Centrum
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Hellboy
05.06.2006 MIKE MIGNOLA - HELLBOY: PRAVÁ RUKA ZKÁZY
13.09.2004 HELLBOY – FILM ANEB HEJ, HEJ, HEJ, HRAJOU NAŠI PÍSNIČKU!
01.09.2004 AUTOGRAMIÁDA S KARLEM RODENEM U PŘÍLEŽITOSTI PREMIÉRY FILMU HELLBOY


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!