Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

VZPOURA MOZKŮ

17.07.2001, autor: Sakyk

Tak tenhle skvost mezi českými komiksy je přitažlivý už samotným názvem. Zcela evidentně totiž evokuje fantastično, tajemno, hodně vzdálenou budoucnost a především akci. Při zvuku slova vzpoura je hnedle jasné, že se bude něco dít a že to bude pěkně práskat.
Skutečně, ocitáme se na palubě obří vesmírné lodi, která se vrací na planetu Zemi z několikaletých cest za hranicemi sluneční soustavy. Členové posádky se probouzejí z hibernačního spánku a poté, co nacházejí zničené a pusté základny a výzkumné laboratoře na Marsu a Měsíci, začínají tušit, že na rodné planetě se za ty desítky let, jež tam zatím proběhly, něco škaredého přihodilo. Vládu nad ní totiž postupně převzali roboti. Výměnou přirozených mozků za umělé se jim podařilo přeměnit významné politiky a vědce na roboty, aniž by si toho kdokoliv všimnul. Aby toho nebylo málo, tak, řízeni hlavním robotem, takzvanou jedničkou, vytvořili silové pole kolem celé planety, které je napájí energií. Lidstvo živoří v několika velkoměstech pod antipoli, ve kterých umělá inteligence nefunguje, živí se řasami a marně hledá cestu ke svobodě. Přílet dobře vyzbrojeného Prométhea se v takové situaci jeví jako opravdové požehnání z nebe. A válka o znovudobytí planety může začít…

. Je nadmíru zajímavé, že i v socialistickém Československu mohl vzniknout podobný komiks (nebo to byl právě komiks, kam se autoři mohli ukrýt se zakázanými tématy?). Být totiž zfilmován Hollywoodem, máme tu hezkou, krvavou, akční střílečku. Jenže k tomu by stejně nedošlo (Star Wars přece nesmí být překonány).
Autor scénáře, Václav Šorel, dokázal na 48 stranách (mimochodem – to je rozsah klasického francouzského komiksového alba) vykouzlit silný příběh o boji člověka s technikou. Ta se mu, jako tak často v budoucnosti, vymknula z kontroly a začala ho přímo ohrožovat (nu, ona se mu mnohokrát z té kontroly vymkla už i v minulosti). Šorel jej celý navíc semknul jasnými, logickými pravidly, což se také nestává často, a přidal několik výborných nápadů. Myšlenka hierarchického uspořádání robotí společnosti v čele s hlavním robotem, jejich energické pole a lidské clony proti němu a hlavně spásný přílet vesmírné lodi patří k tomu nejlepšímu, co se dá v českém komiksu najít. I když tady by se dala vznést jedna výhrada. Jakou měrou by mohl jakémukoliv současnému válečnému konfliktu pomoci zásah např. válečné námořní lodi z 18. století – chceme-li nějak srovnat technickou úroveň obou časových rovin, jenž se v ději prolnou? Ale budiž, je těžké odhadovat a srovnávat posuny vývoje společnosti v čase, zvláště pokud se jedná o budoucnost.

Také ke kresbě Františka Kobíka lze mít jen minimum výhrad. Dvorní ábíčkovský kreslíř dílo vytvořil na vrcholu svých sil, kdy již měl za sebou trilogii Pod paprsky zářícího a ještě ho čekala akční sci-fi Galaxie. Jako vždy stvořil smyšlený svět tak dokonale, že bez zaurdění věříme v jeho reálnost, propracovaný do posledních detailů, každý obrázek s vlastní myšlenkou a atmosférou, avšak dohromady tvořící jeden celek. Bravurně se pohybuje mezi přítomností a minulostí děje, zvládá hromadné bojové scény, hraje si s jednotlivými válečnými stroji, prostě mu to klape. Škoda, že malíř na úrovni Rosinského (dosaďte si jiné, libovolné jméno) to mohl dotáhnout jen do pionýrského Ábíčka.

Výsledkem tak je opravdu povedený seriál, který si ještě po letech s chutí přečtou jak mladší čtenáři tak i dospělí. Proč se ale Vzpoura mozků stala kultem?
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Vzpoura mozku
Série: Komiksy z časopisu ABC
Scénář: Václav Šorel
Kresba: František Kobík
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1977 - 1979
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Ringier ČR - ABC
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!