Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIKNUTÍ ANEB KOMIKSEM PROTI NEMRTVÉ LŽI

15.08.2005, autor: Elves

Za bilanční, donkichotovské, ale i nesmírně potřebné lze označit poslední velké dílo Willa Eisnera, který začátkem tohoto roku jako 87letý nepřežil pokus o voperování čtyřnásobného bypassu. Kreslíř a scénárista, který proslul již koncem 30. let komiksem o detektivovi jménem Spirit, těsně před smrtí dokázal dotáhnout své opus magnum, grafický román Spiknutí.
. V něm si nevytkl za cíl nic menšího než podniknout zdrcující a jaksi konečný útok na klasické dílo antisemitismu – Protokoly siónských mudrců. Jako syn židovských imigrantů měl k tomu dobrý důvod. Tento plagiát, vytvořený koncem 19. století tajnou službou v carském Rusku, tzv. Ochranou, je dodnes čten, vydáván a považován za přesvědčivý důkaz o židovských spádech a plánech na ovládnutí celého světa. Poprvé se objevil v roce 1897, kdy se konal první sionistický kongres ve Švýcarsku, ruské tajné služby jej ale masově rozšířily až po revoluci v roce 1905 ve snaze nalézt obětního beránka, na nějž by bylo možné svrhnout odpovědnost za revoluční neklid. Do několika týdnů od vydání se strhly pogromy.
 
Zdroj textu přitom se Židy neměl nic společného. Tajná policie Mikuláše II. zneužila traktát francouzského satirika Maurice Jolyho Dialog v pekle mezi Machiavellim a Montesquiem, který pojednával o obecných mechanismech moci, skrytě útočil na Napoleona II. a Židů si vůbec nevšímal. Podvrh byl odhalen velmi brzy, ale džina vypuštěného z láhve se již nikdy nepodařilo zahnat zpět. Londýnské The Times například ve 20. letech rozsáhle informovaly o neautentičnosti textu, ve stejném roce se ale Britské ostrovy dočkaly několika vydání Protokolů. Netřeba zdůrazňovat, s jakým zaujetím si v knize listovali Adolf Hitler a Henry Ford.
 
. Dlužno říci, že Eisner žádá po komiksovém médiu v případě Spiknutí maximum – chce přinést definitivní důkaz, že pamflet je literární krádež a padělek. Není to úkol snadný. Protokoly vznikly na složitém historickém pozadí a autor musí mnohé vysvětlovat, leccos zjednodušovat. Jeho geniální souhra kresby a slova se díky tomu nemůže naplno rozvinout, přesto jde o fascinující četbu. V jedné chvíli dokonce opouští kresbu úplně a v 17stránkové pasáži staví vedle sebe synopticky text Protokolů i Dialogu, aby bylo jasné, jak špatně, otrocky a zlovolně carští manipulátoři knihu zneužili.
 
Je pravda, že nad celým projektem s předmluvou, kterou napsal Umberto Eco, visí otázka, proč bylo třeba volit komiksovou formu, když kauza neslibuje nic lákavého, rozuměj akčního, ke kreslení. Stejně tak Spiknutí nedokázalo úplně odpovědět na otázku, v čem spočívá rafinovaná moc plagiátu. V každém případě ale představuje velmi solidní příspěvek k demontáži Velké Lži.
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul: Plot - The Secret Story of the Protocols of the Elders of Zion
Scénář: Will Eisner
Kresba: Will Eisner
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2005
Počet stran: 148
Vydavatel: W. W. Norton & Company
Země vydání: USA
Země původu: USA
Související články:


Politika
11.04.2014 Život v Číně 1: Děti soutěžily ve sbírání krysích ocásků - 90%
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKY


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrr*t.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Kupte si zpáteční lístek z Ostravy do Brna a získejte jednosměrný lístek z Plzně na Mars což je sleva na obousměrnou jízdenku!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!