Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CZEKOMIKS. A?

20.09.2006, autor: Hibi

CZekomiks. Ten název jako by hovořil sám za sebe. Vedle á-čtyřkových „středně velké, ale tuze šikovné knížky komiksů“ Inseminátor a „almanachu české komiksové elity“ O (ne)mrtvých jen dobré vypadá útlý sešítek nečekaně skromně – a přec se honosí nejreprezentativnějším názvem. Nakolik je CZekomiks opravdu synonymem českého komiksu?
. Sborník CZekomiks měl původně vyjít počátkem loňského roku, kdy se očekával dramatický, synchronní trojnástup společně s plnobarevným Inseminátorem a zombíckým almanachem O (ne)mrtvých jen dobré. Zatímco Inseminátor se vědomě omezuje pouze na smetánku a obsahuje scénáristicky ambiciózní příběhy, a almanach O (ne)mrtvých jen dobré předvádí autorskou originalitu na ryze formální rovině (stejném scénáři pro všechny kreslíře), CZekomiks zvolil kratší příběhy a volně pojaté ústřední téma: Češi a jejich vztah ke komiksu. Iniciátorem sborníku je Michal Opitz, sám komiksových kreslíř a scénárista z okruhu ústeckého fanzinu Sorrel; po roční pauze a selektivním zeštíhlení nakonec sborník vyšel pod hlavičkou brněnského Zkratu a Dlouhých prstů.

. Velmi interních souvislostí je ostatně ve sborníku plno – obálku zdobí malba Adolfa Lachmana, na níž s českým lvem zápasí hrdina, jehož variace zdobila obálku jednadvacátého, komiksového čísla Živlu; Kamil Tatar krom vlastní tvorby letteruje některé části Aargh!u, pod přezdívkou Kipko se skrývá Luděk Janda, donedávna podílník Analphabet Books; Fin Jiřího Husáka explicitně vypočítává nedávno vydané komiksové knihy; poněkud skeptickými stripy doplnil sborník i Jakub Němeček, druhdy jedna ze srdečních komor nakladatelství Mot. Řadou narážek na komiksy zejména z dílny Crwe – ať už to jsou siluety hrdinů nebo zahrnuté výtvarné techniky – je prosycen komiks Mravenci nesou smrt dvojice Jiří Pavlovský-David Hanzl. Svým způsobem je to přitakání práci, kterou za ta léta Crew na poli komiksového povědomí svým představováním autorů a hrdinů odvedla; ostatně David Hanzl je autorem řady vynikajících fotokolážových plakátů a inzerátů na crwácké knihy.
. Celý projekt je tak destilátem mnohého, co se u nás za poslední dobu událo – podle osobního vkusu autorů se v něm mísí pohledy do historie, konfrontace s kulturní klasikou (zejména duely komiks vs. literatura), komentáře stávající situace, osobní vyznání i žánrové parafráze. Je pravda, že v kresebné i tématické pestrosti zahrnutých příběhů se těžko hledá měřítko; a vypočítávat na prstech jeden příběh za druhým je zbytečné. Málokterý komiks – zejména kvůli omezenému počtu stránek – překoná hranici jednoho přečtení. Milou atmosférou osloví objev sborníku Youri, příjemně naladí i tradičně nostalgický Pavel Čech, řadu nápadů dokázal na stránky vtěsnat Jan Turnovec, ironii s poezií smísil Matěj Němeček. Tématicky poněkud vybočuje epizoda Oskara Eda od Branka Jelinka, z finálního výběru vypadl například teatrální Monolog Miloše Mazala.

. Ve výsledku je příjemné, že si po všech bolestínských stížnostech dokáže komiksová scéna udržet nad vlastní situací nadhled. Ze sborníku je přesto cítit, že stále zůstává poněkud introspektivní – čtenáři, který nezná historii a personální obsazení domácího komiksového rybníčku, skýtá potěšení sotva poloviční. V období, kdy jednotliví nakladatelé s větším či menším zpožděním halasně proklamují odklon od komiksového ghetta a snahu po zatažení co nejširšího publika, zůstává CZekomiks nenaplněnou ambicí výmluvného domácího reprezentanta. Při tom by stačilo „málo“ – podpořit kresebnou nadsázku doplňujícím textem, který by stávající situaci osvětlil, uvedl do historických kontextů a představil konkrétní autory; ostatně potřebná kapacita by se v autorském okruhu sborníku jistě našla. Sborník by se pak mohl snadno stát orientační příručkou pro novináře či nakladatele – a ne jen kamarádským poplácáváním po zádech.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Czekomiks
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 32
Formát: 165 x 230
Vydavatel: Martin Přibyl
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Generace nula
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
03.12.2012 Komiks do galerií nepatří, říká Dan Černý v rozhovoru


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!