Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Z PŘEDLOH KOMIKSŮ: KVIDON Z FELSŮ, LIPS TULLIAN

11.01.2007, autor: Ivo Fencl

„Za tento román zaplatím každý obnos!“ rozhlásil Josef Váchal roku 1924 v Krvavém románu o knize Kvidona z Felsů Lips Tullian vydané koncem 19. století Aloisem Hynkem ve 118 sešitech, tzn. na 2 832 stranách (naposledy Paseka v roce 1994). Její děj se odehrává na pomezí Saska už počátkem století 18. a titulní hrdina se vlastně zove Filip z Mengštejnu.
. Je to syn městského hejtmana, stane se dragounem, ale po souboji dezertuje a zamiluje se do jisté Hedviky. Tu však provdají za hraběte Martinice: příliš pozdě Filip doráží na svatbu pozdržen Hedvičinou sestřenicí Hildou, do něj taktéž zblázněnou. Je uvězněn, bičován a na rameni ocejchován znamením hanby H. Uniká... a zhlížejí se v něm další dívky, a to včetně na něj najaté vražedkyně Terezy. „Ó, Bože, to udělati nemohu!“ sténá tato tiše na ilustraci, když se nad spáčem rozmachuje dýkou... Filipa zbožňuje i mlynářova dcera Berta, která otráví Hedviku. Ta však je oživena jeskynní čarodějkou. Berta ovšem pro Filipa uchystá nápoj lásky, který omylem vypije jiný loupežník. Filip se stává vůdcem Černé roty a vede válku s dragouny a Martinicem. Zachrání i jistou dívčinu, po níž zalační jeho vilný kumpán Sahrberg a takto ji mámí: „Eliško, Lips je člověk divoký, jehož vášně bývají často až strašné, ale já jsem dobrák od kosti a hezké dívky mám velice rád. Nechtěla byste to se mnou zkusiti?“ Vzal ji za ruku. Prudce se vytrhla a zvolala s nevolí: „Nedotýkejte se mne! Co ode mne chcete?“ „Abys mne líbala a milovala,“ odpovídá Sahrberg s cynickým úsměvem. „Myslíš snad, že se zde budu s tebou modliti? Ó ne, k tomu jsi příliš hezká, a proto se déle nezdráhej.“ „Zpátky, bídníče, sic.“ „Hahaha, zde nás nikdo ani nevidí, ani neslyší, a proto buď rozumnou! Ptám se tě naposledy, chceš býti dobrovolně mojí milenkou?“ „Nikdy!“ „Pak tě k tomu donutím!“ A jako tygr vrhá se loupežník na ubohou Elišku a rozvášněný ji tiskne pevně. Ona se marně snaží vymaniti. „Pomoc, pomoc!“ křičí pronikavým hlasem. Pevné mužské kroky se rychle blíží a zbabělý Sahrberg ustupuje polekán od oběti. Sám Tullian stojí před ním. „Odpověz mi, Sahrbergu, svěřil jsem ti tuto dívku, abys násilí na ní se dopouštěl?“ Nesvěřil! odpovězme za vilného padoucha a v kapitole Lahvička s umrlčí hlavou se pro změnu ponořme do monologu hodného Shakespearova pera: „Ne, nemohu se na to déle dívati. Srdce mně puká, když musím nečinně k tomu přihlížeti, jak on nenáviděnou stále objímá! Rvu si vlasy, když ji slyším něžná slova lásky a ohnivé polibky s ním vyměňovati. Ó, jak strašná je tato šílená žárlivost, která mé srdce zvolna užírá.“

Nejlahodnějšími perlami loupežnických románů však byly samomluvy a je věru s podivem, jaká tajemství se jimi dala sdělit, aniž by mumlající věděl komu: Příšerný muž položil dívku na stůl a Hilda jej uslyšela sama k sobě mluviti: „Nastává pro mne nejtěžší část mé úlohy. Musím jí svléci poslední šat, pevně ji spoutati a pak teprve smí z omámení procitnouti. Je to sice strašné, co zamýšlím, ale já to vykonati musím, protože bych jiným způsobem kamene moudrosti nenalezl...“ Atd.

. Za povšimnutí rovněž stojí, nakolik byl Tullianův „program“ shodný se zásadami na Slovensku v téže době operujícího Jánošíka (1688-1713): „Ne, on nikdy bezbranné nepřepadá a taky kostelce neolupuje. Ha, není vám snad známo, že tento neohrožený loupežník jen boháče trestá, kteří chudinu sužují a vykořisťují? Zapomněli jste, že Lips Tullian peníze těchto vydřiduchů štědrou rukou mezi chudý lid rozdílí?“ Tullian byl ovšem i historickou postavou. Zatkli ho roku 1711 a popravili v Drážďanech 1715, načež Schillerovi (1759-1805) posloužil co předloha Karla Moora z Loupežníků (1781) a Kájovi Saudkovi jako námět 124 stran komiksu napsaného Jaroslavem Weiglem. Ale to už je jiná kapitola.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o sérii

Série: Lips Tullian
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: Česká Republika
Související články:


Saudek
18.12.2013 Lips Tullian: Káju Saudka sledovala StB a rodina trpěla v koncentráku (2)
28.10.2013 Lips Tullian: Svalnatý playboy zachraňuje dívku svých snů (1)
28.11.2012 Rozhovor s největším fanouškem Káji Saudka - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!