Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PŘELOMOVÁ GENERACE NULA

10.09.2007, autor: dp

Výstava Generace Nula a katalog k ní jsou zřejmě zatím nejlepší demonstrací toho, čeho jsou čeští a slovenští komiksoví autoři schopni. Čím mohl být třeba už Czekomiks a nepovedlo se mu to, Generace Nula opravdu je - reprezentativním, přehledným a shrnujícím počinem, který dává možnost široké veřejnosti uvidět, co těch několik desítek komiksových umělců kutí doma ve svém ateliéru.
Výstava je podstatná tím, že ukazuje žánrovou různorodost a pestrost stylů zúčastněných autorů, jejichž vysoký počet může někoho i zarazit. Důležité je, že dává prostor nejen české špičce, ale i těm, kteří na první pohled teprve hledají svůj styl a ke zvládnutí svého řemesla potřebují urazit nějakou cestu. V žádném dosud vyšlém sborníku neuvidíte tuhle příjemnou barvitost tak zjevně. Kromě toho je katalog k výstavě skutečně praktickou publikací, která kromě ukázek z komiksů nabízí stručné medailony autorů s výčtem jejich dosavadní činnosti a kontaktem.

V prostoru dvou malých galerií na brněnské radnici je možné vidět necelé čtyři desítky komiksů nebo úryvků z nich a udělat si vlastní názor, jak na tom vlastně jsme. Existuje opravdu nějaká Generace Nula se svými charakteristikami a jaká je její budoucnost? Jeden z organizátorů přehlídky Tomáš Prokůpek se ve svém krátkém přehledovém článku v katalogu snaží vytvořit její profil jako generace mladé a pružné, která je v kontaktu se světem, komiksu se věnuje z nadšení a často bez vidiny honoráře a pomalu se snaží pronikat na jiné než české trhy.

. .

O generaci nepochybně jde, přestože její autory nespojuje žádný styl či téma. Sdílí v podstatě jen časoprostor a médium. Jinak jde ale většinou o dost vyhraněné individuality jdoucí vlastním směrem. Na výstavě tak vedle sebe najdete vtipné stripy Petra Pavlána s názvem 666 případů komisaře Pinzetty či se superhrdinstvím chytře polemizující dílo Václava Šlajcha 815 tajemství fialové krabičky. Do očí vás udeří expresivně a s nadsázkou znázorněná sexuální scéna z nového dílu Volemana Jiřího Gruse, stejně jako melancholický čtyřstránkový komiks Pavla Čecha Přání. Perfektně se pobavíte u naivní kresby i skvělého příběhu Brejle od Vhrstiho, a vzápětí zůstanete přimrazeni u depresivní kresby noirové Ústřice času Jan Šillera. A podobně by šlo pokračovat dál. Na výstavě narazíte i na další známá jména, jako je Adolf Lachman, Tomáš Kučerovský, Jan Bažant, Branko Jelinek, Karel Jerie a další.

Přestože styčných bodů, na které byste mohli přijít z pouhého pohledu na jejich díla, není mnoho, název Generace Nula naznačuje, že jde o začátek. Jsou to lidé, kteří stojí na začátku něčeho, o čem zatím nevíme, co to je. S lehkou nadsázkou se to dá přirovnat k národnímu obrození. Přestože jsou všichni jiní, spojuje je jedna věc - stojí u zrodu.

. .

Výstava v prostorách galerie U Dobrého Pastýře a galerie Kabinet na Radnické 4 v Brně potrvá do 19. září.
Autor:


Autor článku: dp

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ
02.05.2007 KOMIKS NA VELETRHU SVĚT KNIHY 2007 - PROGRAM


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!