Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS SALÓN BRATISLAVA 2007 – (FOTO)REPORTÁŽ

17.09.2007, autor: Sakyk

Comics Salón se poměrně rychle stal úspěšným fenoménem s kultovním nádechem. Před třemi roky začínal v Pezinku jako obyčejná výstava spojená s doprovodným programem. Právě včera skončil jeho čtvrtý ročník (o loňském třetím více zde), kterého se v Bratislavě zúčastnily tisíce návštěvníků. Přínos takové akce se zdá být na jednu stranu jasný, je tomu tak ale i při podrobnějším pohledu?
Jedno je dnes jisté, Comics Salón dosáhl na tuzemské poměry kolosálních rozměrů. Organizátoři nestíhali distribuovat vstupenky v předprodeji, zájem překonal jejich nejfantastičtější očekávání a během soboty jim došly lístky a označovací pásky i na místě. Komplex s roztodivným označením SÚZA praskal ve švech a je zcela jasné, chtějí-li udržet tempo rozvoje festivalu, musí se poohlédnout po jiných a vhodnějších prostorách.

Záběr salónu je opravdu úctyhodný, od nepřetržitého proudu filmů přes přednášky, výstavy, galerie, workshopy a nejrůznější soutěže až po sekce herní, konzolové, gamesové či taneční DDR šílenství. Už jen z takového všeobecného, stručného výčtu je zřejmé, že celá akce nemá s komiksem tolik společného. Pořadatelé to zčásti vyřešili spojením se scifistickým Istroconem, čímž však jen posílili nekomiksový charakter salónu.

Správně by označení Comics Salón měla nést pouze maličká učebna, v níž se na jednotlivé přednáškové bloky shromažďovala průměrně dvacítka nadšenců, nečekaně nevyvedená minigalerie, výstavka, pár filmů a prodej v rámci stánku Brlohu. Výrazné zastoupení tu měla na Slovensku silná manga (několik stěn pokrytých amatérskými výtvory, sál s nonstop produkcí anime, cosplay, karaoke).

I přesto hraje Comics Salón důležitou, na Slovensku dokonce nezastupitelnou roli v propagaci komiksu. V zemi našich východních sousedů je jedinou podobnou akcí a také pro nás může být zajímavou inspirací – především svým pojetím, které propojuje a vzájemně obohacuje fanoušky příbuzných žánrů. Především pro komiks je to velká šance, jak získat nové přívržence. Byť otázkou zůstává, zdali je to zvolenou cestou možné a zdali o to tito „spříznění fanoušci“, tvořící zhruba 90 % účastníků salónu, vůbec stojí…


. . .

Krásné počasí, co lepšího si pro interiérovou akci přát? Žádné problémy s šatnou a proto vstupními prostory, orámovanými filmovými plakáty, a s dárkovou taškou předávanou každému účastníkovi, šup do víru salónu!

. . .

Davy proti davům čili chaos. Jak jinak výstižněji popsat, co se dělo v rozlehlých prostorách SÚZA? Situaci dosvědčuje naprosto neprůchodný vchod do nacvakaného hlavního sálu, kde právě probíhá soutěž karaoke.

. . .

Na nezájem si nemohli stěžovat ani prodejci, zde konkrétně největší slovenská speciálka Brloh. Vedle jejího pultu byl v prodeji také první Comics & Manga Book, knižní komiksová sbírka připravená organizátory akce. Křest proběhl samozřejmě na salónu.

. . .

Výstava nebyla příliš povedená, ani svou koncepcí, ani provedením a už vůbec ne umístěním – nacházela se ve snad nejodlehlejší místnosti salónu. Většina účastníků proto viděla spíše amatérskou přehlídku vylepenou na stěnách vestibulu.

. . .

Podstatnou část přednášek zajistili redaktoři a spolupracovníci Komiks.cz. V akci můžeme sledovat parádivého Vojtu (Psychologie Supermana), zaujatého Hibiho (Komiks z hlediska vývojové psychologie) a precizního Zarkoffa (Hermetická garáž Jerryho Cornelia).
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!