Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICS SALÓN BRATISLAVA 2007 – (FOTO)REPORTÁŽ

17.09.2007, autor: Sakyk

Comics Salón se poměrně rychle stal úspěšným fenoménem s kultovním nádechem. Před třemi roky začínal v Pezinku jako obyčejná výstava spojená s doprovodným programem. Právě včera skončil jeho čtvrtý ročník (o loňském třetím více zde), kterého se v Bratislavě zúčastnily tisíce návštěvníků. Přínos takové akce se zdá být na jednu stranu jasný, je tomu tak ale i při podrobnějším pohledu?
Jedno je dnes jisté, Comics Salón dosáhl na tuzemské poměry kolosálních rozměrů. Organizátoři nestíhali distribuovat vstupenky v předprodeji, zájem překonal jejich nejfantastičtější očekávání a během soboty jim došly lístky a označovací pásky i na místě. Komplex s roztodivným označením SÚZA praskal ve švech a je zcela jasné, chtějí-li udržet tempo rozvoje festivalu, musí se poohlédnout po jiných a vhodnějších prostorách.

Záběr salónu je opravdu úctyhodný, od nepřetržitého proudu filmů přes přednášky, výstavy, galerie, workshopy a nejrůznější soutěže až po sekce herní, konzolové, gamesové či taneční DDR šílenství. Už jen z takového všeobecného, stručného výčtu je zřejmé, že celá akce nemá s komiksem tolik společného. Pořadatelé to zčásti vyřešili spojením se scifistickým Istroconem, čímž však jen posílili nekomiksový charakter salónu.

Správně by označení Comics Salón měla nést pouze maličká učebna, v níž se na jednotlivé přednáškové bloky shromažďovala průměrně dvacítka nadšenců, nečekaně nevyvedená minigalerie, výstavka, pár filmů a prodej v rámci stánku Brlohu. Výrazné zastoupení tu měla na Slovensku silná manga (několik stěn pokrytých amatérskými výtvory, sál s nonstop produkcí anime, cosplay, karaoke).

I přesto hraje Comics Salón důležitou, na Slovensku dokonce nezastupitelnou roli v propagaci komiksu. V zemi našich východních sousedů je jedinou podobnou akcí a také pro nás může být zajímavou inspirací – především svým pojetím, které propojuje a vzájemně obohacuje fanoušky příbuzných žánrů. Především pro komiks je to velká šance, jak získat nové přívržence. Byť otázkou zůstává, zdali je to zvolenou cestou možné a zdali o to tito „spříznění fanoušci“, tvořící zhruba 90 % účastníků salónu, vůbec stojí…
Krásné počasí, co lepšího si pro interiérovou akci přát? Žádné problémy s šatnou a proto vstupními prostory, orámovanými filmovými plakáty, a s dárkovou taškou předávanou každému účastníkovi, šup do víru salónu!Davy proti davům čili chaos. Jak jinak výstižněji popsat, co se dělo v rozlehlých prostorách SÚZA? Situaci dosvědčuje naprosto neprůchodný vchod do nacvakaného hlavního sálu, kde právě probíhá soutěž karaoke.Na nezájem si nemohli stěžovat ani prodejci, zde konkrétně největší slovenská speciálka Brloh. Vedle jejího pultu byl v prodeji také první Comics & Manga Book, knižní komiksová sbírka připravená organizátory akce. Křest proběhl samozřejmě na salónu.Výstava nebyla příliš povedená, ani svou koncepcí, ani provedením a už vůbec ne umístěním – nacházela se ve snad nejodlehlejší místnosti salónu. Většina účastníků proto viděla spíše amatérskou přehlídku vylepenou na stěnách vestibulu.Podstatnou část přednášek zajistili redaktoři a spolupracovníci Komiks.cz. V akci můžeme sledovat parádivého Vojtu (Psychologie Supermana), zaujatého Hibiho (Komiks z hlediska vývojové psychologie) a precizního Zarkoffa (Hermetická garáž Jerryho Cornelia).
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!