Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KOMIKSFEST! 2007 – (FOTO)REPORTÁŽ Z DRUHÉ KOMIKSOVÉ SOBOTY A Z AUTOGRAMIÁDY DAVIDA B.

08.11.2007, autor: pav

. Celý týden byla Praha v zajetí komiksových bublin, workshopovalo se a tvořilo se, promítaly se filmy, diskutovalo se, podepisovalo se, oceňovalo se, výstavu střídala vernisáž a vernisáž výstavu. Až zazvonil zvonec a festivalu byl konec.
Všechno to začalo v sobotu 27. října v La Fabrice, více čtěte zde.
. Nejdříve se ale vraťme do pátku 2. listopadu. U příležitosti vydání závěrečného, šestého dílu Padoucnice byla narychlo v kavárně Řehoře Samsy v pasáži Lucerna uspořádána autogramiáda jejího autora Davida B., byť oficiálně měl podepisovat až v sobotu v rámci závěrečného dne KomiksFEST!u. Kavárna sama v rámci Komiksfestu sloužila jako galerie vystavující ukázky z komiksu Voleman našeho asi nejúspěšnějšího komiksového kreslíře Jiřího Gruse. Ale zpátky k autogramiádě. David B. nejdříve poskytl několik rozhovorů a potom se hned vrhnul na podepisování. Byl velice milý, ochotný a vstřícný, a každému kdo si přišel pro autogram s věnováním, nakreslil malou originální kresbičku. A jelikož si někteří přinesli k podpisu všech šest dílů, začala se v kavárně tvořit i delší fronta (v níž stáli např. i Lucie Lomová nebo Karel Jerie). Přesto byli nakonec všichni ukojeni a odnášeli si domů vcelku originální dárek. Snad byl spokojený i v závěru očividně unavený David B., zahřátý zjištěním, že je o jeho dílo u nás opravdový zájem.


Druhá komiksová sobota v Arše
Závěr týden trvajícího komiksového festivalu KomiksFEST! proběhl v prostorách pražského divadla Archa v sobotu 3. listopadu. Atmosféra byla, stejně jako v La Fabrice na komiksFEST!ovém začátku, příjemná a uvolněná, ovšem veškeré dění a akce už byly zastíněny přípravou závěrečného vyvrcholení – předávání komiksových cen Muriel. To platilo jak o jednotlivých přednáškách, tak i o pokračování autogramiády Davida B. a následné veřejné diskusi s ním. Na zdech pak visely komiksové počiny nejrůznějšího druhu: kraťasy českých autorů zúčastněných na (velice povedeném) workshopu či panely z nového díla Davida B. pojednávajícího o středověkých sektách, ve kterém se objevují Janové Žižka a Hus. Velmi pěkné byly i ukázky z knihy The Wall (Zeď) vynikajícího výtvarníka Petra Síse. Kolem sedmé hodiny se postupně začal zaplňovat velký sál. Po prezentaci hlavního sponzora akce, firmy Altoids, nabízející své prapodivně silné mintky, (včetně vyhlášení vítěze komiksové soutěže tohoto sponzora na mintkové téma) a kouzelnickém výstupu začal hlavní bod programu.
Vyhlášením komiksových cen Muriel, pojmenovaných na památku legendárního Káji Saudka a jeho slavné hrdinky, provázel pan Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint. V rychlém sledu zval na podium osobnosti ceny předávající i osobnosti ceny si odnášející. Přehled vítězů vybraných odbornou porotou přinášíme zde. Všichni měli z cen upřímnou radost, a největší ovace sklidili pan Němeček (otec a stvořitel Čtyřlístku), jenž vstoupil do síně slávy českého komiksu a Tomáš Hibi Matějíček, organizátor nejlepšího propagačního počinu, loňského KomiksFEST!u – bylo však zcela zřejmé, že se mu tleská hlavně za ten letošní. Jako třešničku na dortu učinila závěr nad letošním KomiksFEST!em hudebně-vizuální koláž pro dospělé v duchu mangy a hentai. Opravdu jen v pomyslném duchu, neboť necudné partie aktérek byly cudně rozostřeny.
Co říci na konec? Pro ty, co pochybovali, zdali vůbec má smysl pořádat u nás dva komiksové festivaly, je odpověď jasná. KomiksFEST! nabídl jinou alternativu, než „rockový“, výborný Crwecon, a musel rozšířit obzor všem těm, jež v komiksech hledají i něco jiného, než mainstreamovou zábavu. Spolu s pohodovou atmosférou, která se na něj nabalila, můžeme bez zaváhání prohlásit, že se, a to hlavně díky nezměrnému úsilí všech pořadatelů (kéž jim energie vystačí i pro příště), letošní KomiksFEST! prostě povedl.

 
 
Autor:


Autor článku: pav

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiHipísáci už ztratili hajp!

Jaké megakorporace USA ovládají Marvel a DC Comics?

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

Facebook

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!