Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 % - Aktualizováno

04.03.2014, autor: Joachym

Zpracování Nového zákona v manze od komiksového kreslíře Siku bohužel nenavazuje na vydařený pokus komiksového převyprávění celé Bible v předchozím díle jménem Manga Bible.
Komiksový kreslíř Siku si vzal na paškál nejznámější a nejstarší biblický příběh. Uchopil ho velmi osobitě po svém a bohužel to nedopadlo dobře. Tak třeba na několika prvních kresbách vidíme zvláštní ukřižování, odsouzený tam visí hlavou dolů. Snad to měl být vtip, jenže z historie víme, že takto byl ukřižován třeba svatý Petr. Podobných jakoby legrácek nebo spíš zkreslených gagů najdeme skrz knihu vícero, bohužel právě na úkor historických faktů. Janovy dredy se dají ještě skousnout. Jenže bude hůř.

Každá kapitola začíná přehlednou mapkou s vyznačením míst, kde se bude děj odehrávat .Matení čtenáře nastává u postavy Jidáše, který je zastřeně oslovován pouze jako Iškariotský. Ale potěší, že jeho tvář má velmi výrazné rysy, takže aspoň obrazově je snadno rozpoznatelný, narozdíl od všech ostatních apoštolů, kteří si jsou podobní jako vejce vejci.

Podobné je to se slavným kázáním v synagoze o sobotě. V Bibli pojednává tento spor s farizeji o tom, zda lze uzdravovat nemocné i v sobotu, avšak v Manze se místo toho řeší rozdíl mezi uzdravováním pohanů a Židů.

Co se týká podobenství, na straně 196 jsem si přečetl jedno takové, které jsem dosud neznal. S největší pravděpodobností se tedy jedná o gnózi, což by však v knize vydávající se za převyprávění Nového zákona asi být nemělo. Stejně tak se zde mluví o jakési kauze votivních štítů. Nevím, jestli se nejedná o špatný překlad, každopádně obsah této kauzy rovněž v oficiální Bibli nenajdeme.

Rozkouskovaný rozhovor se Samařankou je o něco lepší, kdyby ovšem nebyl právě proložený jiným dějem. Zkrocení bouře na moři a chození po vodě je sfouknuto v jediném příběhu. Nejslavnější větu o tom, že tělo je chléb a krev víno, říká širokým zástupům a nikoli apoštolům na poslední večeři. To už by se dalo považovat za větší chybu.

V komiksu spatříme i několik stripových stránek s jednodušší kresbou.

Manga nenadchne a z Nového zákona Bible přebírá velmi málo materiálu. Dokonce i v celé Manga Bibli je více informací a děje z evangelií než tady. Uvolněné místo bylo zaplněno příliš velkými zkratkami a spoustu toho bylo dovymyšleno nebo dodáno z neoficiálních zdrojů. Nový zákon je úchvatné dílo plné mnoha myšlenek a poučením, Manga je jeho mnohokrát převařený slabý odvar.

Upozornění: Recenze byla mírně zkrácena

Aktualizace 15/3/2023: Text byl upraven
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %
10.04.2013 Bleach 2: Obyčejný souboj dobra se zlem v komiksovém žánru manga - 70 %


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!