Nejnovější filmové zpracování marveláckého komiksu je řemeslně geniálně zvládnuté, s Iron Manem je sranda od začátku do konce a všechno nakonec dobře dopadne. Někdo však do filmu propašoval nepřijatelné a nebezpečné poselství.
Šel jsem si do kina odpočinout na nejnovější film
Iron man 3. Odpočinul jsem si znamenitě, zasmál se vtípkům a držel palce, aby to dobře dopadlo. Ke konci filmu se však na plátně stalo něco, co by se normálně stát nemělo.
Na silvestra roku 1999 se Tony Stark potká s tehdy neznámým vědcem.
Iron Man mu slíbí pomoc s jeho projektem, avšak svůj slib nesplní. Později zažívá psychické trauma, způsobené útokem mimozemské civilizace na New York, což je pravděpodobně odkaz na předchozí marvelovský film
Avengers, kde hrál po boku svých přátel. A do toho zaútočí bombovými atentáty na civilní obyvatelstvo terorista Mandarin, zosobněné zlo, které je potřeba porazit. Tajné služby jsou bezmocné a proto volají Iron Manovi, aby jim pomohl.
Iron Man je superhrdina, který spatřil světlo světa v roce 1963. Stvořil ho legendární
Stan Lee a další spolupracovníci. Je přímým protivníkem
Batmana, konkurentem ze stáje DC Comics, oba jsou totiž miliardáři a používají jen svůj supermozek, nikoli zázračné superschopnosti. Iron Man má tedy ještě navíc energii, která mu udržuje tělesné funkce v chodu. A pak má milenku, která s ním žije, na rozdíl od Batmana. Ono tedy tito superhrdinové toho nemají zas až tolik společného, ale to je jedno. Časopis Forbes, který vytváří žebříčky nejbohatších lidí, ho ve své verzi fiktivních boháčů umístil na první místo. A BusinessWeek ho zase označil za jednu z deseti nejchytřejších postav v celém americkém komiksu.
Iron Man trousí vtipné hlášky každému na potkání. Zasmál jsem se třeba v momentě, když se loučil se svým novým kámošem, který mu zachránil život, jeho malým fanouškem. Ona je to v celku dojímavá scéna, kdy klučina citově Iron Mana vydírá, že ho právě opouští stejně jako jeho táta. Chce, aby zůstal a otce mu nahradil. Na to Iron Man reaguje sarkastickým tónem. Na půl huby utrousí, že ví, jak se cítí, protože jsou spojeni a hned na to odjíždí pryč.
Superhrdina se nezapře. Při jedné vedlejší akční scéně se Iron Man ptá počítače, kolik lidí stihne zachránit. Vypočtená odpověď zní, že čtyři lidé, jenže ohroženo je mnohem více životů. Do výpočtů ale nebyl zahrnut potenciál geniálního mozku vynálezce a superhrdiny tělem i duší.
Zde ještě musím dodat informaci, že se nejedná o to, zachránit někoho vysoce postaveného. Jde o personál prezidentského speciálu, letadla Air Force One. Prezident již na palubě není a jsou tedy ohroženy životy obyčejných lidí. Iron Manův nápad, jak zachránit všechny, mě ohromil. A provedení tohoto plánu, který se opravdu podaří splnit, mě dojalo.
Nyní se dostávám ke scénáři a jeho politické složce. Tvůrci nám chtějí něco sdělit, něco předat, nad něčím se zamyslet.
Celým filmem se vine příběh dobra a zla. Dobro zprostředkovává náš superhrdina, zlo má podobu Mandarina, fiktivního vůdce z arabského světa. Mandarin připomíná Usámu bin Ládina, skutečně existujícího saudskoarabského velmože a teroristy. Ten dne 11.9.2001 brutálně zaútočil na jeden ze symbolů USA a města New Yorku, mrakodrapy Dvojčata, budovy Světového obchodního centra. Usáma bin Ládin byl dopaden a zabit.
Je to již pár let od tohoto neštěstí, avšak velmi brzy po útoku se vynořily konspirační teorie, které dodnes mají své zastánce.
Mandarin je dalším z teroristických vůdců a přichystal nenáviděným Spojeným státům americkým několik lekcí, při kterých umírají lidé. Iron Man a jeho tým však vypátrají základnu, odkud Mandarin vysílá své televizní hrozby. Ukáže se (spoiler), že Mandarin není žádný terorista, ale pouhý najatý herec. Který podstoupil plastickou operaci, aby vypadal jako někdo z Blízkého Východu. Je to pouhý pěšák, bilý kůň, který jen tlumočí požadavky svého skutečného šéfa. Tím je americký padouch.
Teď pominu nedokonalost filmu, že by tento fakt mohl každému docvaknout mnohem dříve, protože při jedné takové televizní výhrůžce mluví tento muslim plynulou angličtinou.
Poselství je takovéto: "Věřte konspiračním teoriím". Spojeným státům jde jenom o ropu a jelikož se velké zásoby této suroviny nachází v arabském světě, snaží se ovládnout tento region. Usáma bin Ládin byl tajný americký agent, všechno bylo připravené a dobře sehrané se souhlasem amerického prezidenta George Bushe.
Konečné hodnocení je tedy dvacet procent za příběh, který odsejpá. Za to, že Iron Man nezklame svými vtípky a využije nejnovější prototyp svého obleku. Za to, že Dobro zvítězí nad Zlem svoji chytrostí a umem. Oceňuji zařazení jednoho podpříběhu, který nám říká, abychom nezvěřejňovali svá osobní data na veřejnosti. Iron Man totiž do televize prozradí svoji adresu, kde bydlí. Za tuto chybu je krutě potrestán, protože jeho nepřítel neváhá a jeho vilu u moře mu zničí raketami.
Poselství filmu naráží na skutečné historické události, které však zasazuje do nějakého fiktivního vesmíru. S takovouto interpretací nesouhlasím. Člověk odchází z kina, viděl film, u kterého se pobavil, protože byl dobře natočen a nebyl to zbytečně strávený čas. Ale ta pachuť, že všude je konspirace a oni to na nás jenom hrajou, to je deprimující. Venku je skutečný svět a skutečné hrozby z islámského světa.
Kromě 2D verze s titulky, kterou jsem viděl, existuje 3D verze pro multikina a 3D verze pro IMAX. Čínská verze má o čtyři minuty více a obsahuje čínský product placement. V Japonsku se promítá 4D verze, při které se hýbají křesla s diváky a do sálu se vpouští různé vůně a pachy, vítr a mlha na patřičných místech filmu. Distribuci má na starosti Walt Disney Studios Motion Pictures, v Česku dostal film do distribuce Falcon.
Docela by mě zajímalo, jak tento film přijmou na Blízkém východě.
Aktualizace 30/1/2023: Text byl dlouho offline a dnes byl uveden znovu do stavu online.
Aktualizace 26/3/2023: Text byl upraven