Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Encyklopedie komiksu 2: Autoři ani neví, co to je komiks - 70 % - AKTUALIZACE

22.01.2022, autor: Joachym

V prvním dílu Encyklopedie jsme se seznámili se Strážci, Kruanem a dalšími komiksy ze socialistického Ábíčka. Druhý díl nám přiblíží výběr dalších komiksů ze tří časopisů pro pionýry, kterými byli Pionýrská stezka, Pionýrské noviny a Sedmička pionýrů.
U komiksu Modrá pětka je zajímavé, že se neřešilo, zda je to plagiát Rychlých šípů, narozdíl od Strážců, jehož komiks také řadíme do škatulky klubových komiksů. Do škatulky klubových komiksů ještě patří Třináctka ze staré čtvrti, a pak také její pokračování nazvané Mimozemšťané, což dělá z Rychlých šípů historicky důležitý komiks, který si našel mnoho pokračovatelů a napodobitelů.

U komiksu Honza a Zobák autoři Encyklopedie znovu tápou, zda ho lze zařadit do kategorie komiksu. Důvodem má být forma víceobrázkového vtipu, což podle nich nemůže být komiksový strip. Tahle nejistota autorů, co komiks je a co není, je tak zbytečná a marná, že mi komiksů začíná být líto.

Další zpochybňování najdeme u Tří mužů ve člunu Stanislava Holého nebo v Doktorovi Málodělalovi. Experimentování s formou komiksu, jako je to s kosodélníky u Málodělala, mají být plusem pro komiks a nikoli námětem pro diskusi o zařazení nebo nezařazení kategorie komiksu.

Na straně 144 autoři neví, "zda považovat dané stripy za komiksové". Vysvětlení: "Stripy nejsou komiksové v případě, kdy obrázky na sebe přímo nenavazují, jsou jen statickými výjevy".

A poslední zpochybnění definice komiksu najdeme u komiksových stripů Septimovy příhody. To prý jsou víceobrázkové vtipy nazvané Septimovy příhody. Autoři nakonec dokážou aspoň připustit, že se jedná o podvalové stripy Septimových příhod.

Zatímco v prvním díle Encyklopedie, věnované časopisu ABC, jsme se setkali převážně se socialistickými komiksy z Česka a spřátelených států, v Pionýrské stezce vycházely i překlady komiksů z imperialistické ciziny. Například komiks Ondra z buržoazní Anglie, komiks Historie Mistrovství světa nebo Hrajeme tenis s Borgem. Pak už nepřekvapí, že se v Pionýrské stezce objevily komiksy Walta Disneyho ze Spojených států (Nikki nebo 20 tisíc mil pod mořem), úhlavního nepřítele naší socialistické vlasti v té době.

V Sedmičce pionýrů se imperialistický Walt Disney také mihne, překvapí však americký komiks z USA (David Crockett).

Encyklopedie si také všímá chyb a anomálií v komiksech, jako například na stranách 101 nebo 149, což je vítané zpestření. Osobně jsem si z Encyklopedie odnesl nové poznatky, zde jsou mé výpisky:

- Encyklopedie nám nabídne pohled i na některé Saudkovy komiksy. Je to Lup, Up a Ina, Major Zeman, Pirátův odkaz.
- komiks Spartakus má nádhernou kresbu Zdeňka Kleindiensta
- Jiří Kalousek nakreslil hezký komiks Čtyři a pes
- televizní seriál Jen počkej, zajíci převedl do komiksu český kreslíř
- u komiksu Nobi se zmiňuje italský levicový časopis Il Pioniere. Jaká však byla Sedmička?
- redaktoři časopisů komiksy zkracují (str. 198, Rahan na str. 200), přemísťují pořadí panelů a dokonce i dobarvují (str. 189) nebo dokreslují (ukázka na str. 177, 193
- ukázka politické cenzury v komiksu (str. 244-7)
- ještě zmíním reklamní komiksy: 7 minut vaření (reklama na konzervárny a lihovary), Klíďa a píďa (mléko)

Na straně 126 se dozvíme, že Sedmička pionýrů byla zrušena, avšak důvod a vysvětlení redakce si můžeme přečíst pouze v posledním čísle časopisu z roku 1992, kam jsme bezohledně odkázáni.

Součástí knihy je také galerie obálek, fotogalerie tvůrců a autorů a tři nové originální komiksy. U dvou z nich je scénaristou podle všeho jeden z autorů Encyklopedie.

První z nich, Vyplněný sen, nakreslený Miroslavem "Bergem" Schoenbergem, zaujme líbivou kresbou. Komiks končí slovy "Jistě víte proč," ale já nějak nevím a nikdo mi to už asi nepoví.

U Spočínka se vrací je v úvodu trapná pasáž o tom, jak se autoři stydí za vytvoření dětského zábavného komiksu. Uklidňují se prohlášením, že Spořínka "nejde strčit do žádné škatulky." Dialogy v komiksu dost trpí teenagerským slangem, na kterém je hodně poznat, že pochází z úst dospělých

Komiks Telegraf versus zločin nás pak zavalí zbytečným dlouhým textovým úvodem a dodatkem. Toto vše přitom mohlo být řečeno komiksem.

Cílem Encyklopedie komiksu je upozornit a nalákat na starší zaprášené skvosty minulosti a to se jí podařilo obstojně. Já jsem si to své našel. Stejně jako první díl, i tato kniha přináší dobré seznámení se starými komiksy z časopisů.

Jak je z mé recenze patrné, nejvíce vyčítám autorům elitářský pohled na definici komiksu, kam by podle všeho nejradši zařadili pouze komiksy vyšší umělecké hodnoty, své oblíbené kusy a pak ještě asi komiksy kolegů tvůrců. Zábavné dětské komiksové stripy, fotokomiksy a jiné obrázkové vtipy si zřejmě označení komiksy nezaslouží nebo je jejich zařazení nutno zpochybnit. Tato snaha o očišťování komiksu od ošklivých a podprůměrných věcí nikam nevede. Ve volné tvorbě amatérských tvůrců zde na komiks.cz možná jsou (pro někoho) taková průměrná díla, avšak odsoudit je zvoláním, že tohle není komiks, je nešťastné.
Aktualizace 22/1/2022: Tuto recenzi měl původně psát František Mejstřík

Upozornění 22/1/2022: Tato recenze původně vyšla dne 13/2/2014.

Upozornění 22/1/2022: Text recenze byl zkrácen


Aktualizace 8/6/2023:Text recenze byl zkrácen
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


Vznik kresleného seriálu
13.09.2021 Encyklopedie komiksu 1: Kovaní soudruzi prskali na pochvalný komiks o Leninovi! - 70 %
01.09.2014 První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 % - aktualizace
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!