Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

První Superman: Zničí auto a ztrapní se před svou holkou - 60 % - aktualizace

01.09.2014, autor: Joachym

Recenze prvního komiksu o Supermanovi a superhrdinovi vůbec. Zavzpomínejte s námi na časopis Action Comics č. 1 z roku 1938!
Příběh nejznámější kreslené postavy, kterou se mnoho tvůrců pak snažilo napodobit, začíná přesně tak, jak si asi každý představuje, že by měl začít. Tedy vysláním Supermana batolete ve vesmírném plavidle na Zem. Zajímavostí je, že autor vypravěč uvádí, jak jsou Supermanovy schopnosti miliony let napřed oproti současným lidem. Původní autoři tedy rozvíjí zrození Supermuže v teorii, že samo lidstvo se vyvine do podoby Supermana nějakými genetickými změnami lidského těla. Jinou teorii, která převládne v komiksech a filmech později, nám totiž říká, že nadpřirozené schopnosti získává Superman ze světelných paprsků Slunce.

Clark Kent, Supermanova tajná identita, pracuje v novinách Daily Star proto, aby byl jako první informován o únosech, nehodách a nebezpečích, kterým může jako odmaskovaný Superman ihned zabránit. Zároveň dostane za úkol o Supermanovi psát články, čímž si vlastně zajišťuje další krytí, protože má kontrolu nad tím, co se o něm píše.

(V následujích třech odstavcích prozrazuji spoilery z komiksu).

Clark v jedné napjaté situaci volí taktiku předstírání zbabělého měkkoty, který si všechno nechá líbit. Musí pak spolknout hořké plody tohoto postupu, když mu jeho slabošství vytkne sama Lois, která ho vzápětí opouští.

Na Lois má spadeno pár kumpánů, kteří se jí pokusí unést. Tentokrát však opět zasáhne Superman. A jeho trestání nepravostí jde trošku za hranu. Vezme auto, ve kterém sedí i Lois, a zatřásne s ním ve vzduchu, takže všichni cestující vypadnou jako kuličky z krabičky. Celé auto pak rozbije o nedalekou skálu. Je to právě tento záběr, který vévodí titulní stránce časopisu. Hlavního zlotřilce pověsí na stožár elektrického vedení a Lois veme nejkratší cestou vzdušnou čarou domů, čímž vzniká takový hezký milostný trojúhelník mezi dvěma lidmi a třemi identitami.

Hned na to je novinář Kent vyslán svým šéfredaktorem do země, odkud má přinést materiál na prázdnou hlavní stranu novin. Clark přijde na stopu intrikám jistého senátora, který chce zemi přivést do války s Evropou. A právě v tomto napínavém momentu komiks končí s poukazem na další pokračování.

Superman je už tehdy velký svalovec v přiléhavém pyžamu, na hrudi má celožlutý trojúhelník s velkým eskem, nechybí červné spodky se žlutým páskem, červený plášť je samozřejmostí.

Barevné zpracování je oproti dnešním zvyklostem takové jednodušší, cítíme tu omezení technologií tisku té doby. Žádné složité barevné přechody a světelné digitální efekty se tu nekonají. Mnoho let od vydání navíc barvy vybledly, takže zážitek z koukání je i tímto postižen.

Scénář je nabitý několika nápady v příbězích, které spolu zdánlivě moc nesouvisí. Mám takové podezření, že Superman se tu dostává do různých situací jen proto, aby mohl použít svoji supersílu. Není to frajerství superpostavy, co je mi tu nepříjemné. Spíš bych to vytýkal právě scénáristovi, který se nás snaží ohromit za každou cenu. Superschopnosti ocelového muže zneužívá i tam, kde nejsou potřeba. Padouchům zničí jejich auto a při jeho běsnění mohla být (pokud doopravdy nebyla) zraněna i Lois.

Superman měl původně temný počátek a temné choutky probleskují i v příběhu, kterým se zrodil fenomén.

První Superman nám prozradil, že se jedná o svým způsobem tajného policistu s krytím novináře. Když bych to ještě více zjednodušil, příběh nejslavnějšího superhrdiny začíná jako obyčejná detektivka. Autoři stvořili legendární komiksovou postavu tak, že tajnému detektivovi dali několik nadpřirozených schopností, což do té doby nikoho nenapadlo. Jejich několikaleté čekání a odmítání v nakladatelstvích se jim nakonec vyplatilo. Stvořili komiks, který znají miliony lidí na celém světě. A několik z nich jsou teď ochotni za první číslo tohoto fenoménu zaplatiti horentní částky.

Původní Superman byl zloduch

Historie počátků SUpermana je neméně zajímavá. Všechno začalo tím, že dva tvůrci, středoškoláci z amerického Clevelandu Jerry Siegel a Joe Shuster, viděli německý černobílý a němý film Metropolis z roku 1927.

Film byl jedním z prvních zástupců žánru scifi a plakát k němu byl v roce 2005 vydražen za něco přes půl milionu tehdejších dolarů, což z něj dělá nejdražší filmový plakát všech dob.

Autoři Supermana si z filmu vypůjčili název města a téma tyranie zlých padouchů. Ovlivněni těmito nápady, stvořili postavu holohlavého padoucha jménem Superman, který chce ovládnout svět. To bylo v roce 1933 v krátkém příběhu fanouškovského časopisu, který vydával sám Siegel. Ještě tentýž rok byla postava zcela přepracována a mnoho let chodili se svým příběhem do nakladatelství, která je vždy odmítla. Kreslíř Shuster pak celé dílo spálil.

Scénárista Siegel měl mnohem větší vytrvalost, oslovil jiné kreslíře a přetvořil Supermana do podoby, jakého známe dnes. Jako mimozemšťana, který unikl zkáze své rodné planety, a kterého se ujme bezdětný manželský pár.Novými inspiračními zdroji byli starověcí "super"hrdinové, biblický Samson a starořecký Herkules. Podoba postav byla ovlivněna tehdejšími hereckými hvězdami filmového plátna.

Nakladatelství National Allied Publications (později z něj vznikne DC Comics) nakonec svolilo k vydání komiksu v roce 1938. Roku 1939 začíná vycházet celá série Action Comics. Úspěch byl již tehdy velký.

Velké peníze v Supermanovi

Superman září svým prvním číslem Action Comics v současné době i v Guinessově knize světových rekordů. Vprosinci roku 2011 se nejvyšší částka za komiks zvedla na 2 161 000 dolarů. Tato ohromná částka přebila dosavadní rekordy za jiné výtisky stejného čísla tohoto komiksu (rovný milion dolarů z února 2010 a půl druhého milionu z března 2010).

Minulý týden byl prodán dosud nejzachovalejší výtisk prvního Supermana za neuvěřitelných 3,2 milionu dolarů. Současná rekordní cena je zapříčiněna vynikající zachovalostí historického výtisku.

Restart série Superman: Action Comics, rok 2011

V rámci restartu všech komiksů v New 52 dnes vychází tyto série se Supermanem: Action Comics, Superman, Superboy, Supergirl, Superman Unchained, Batman/Superman, Superman/Wonder Woman. Pak můžeme Supermana zahlédnout ještě v několika verzích Justice League. V Česku dnes vychází komiksy pouze z prvních dvou sérií.

Tento restart a přečíslování všech superhrdinovských komiksových sérií se uskutečnil v roce 2011. Nový Superman Action Comics č. 1 mohl v mnoha lidech vzbudit očekávání, že se dočkáme i reprintu původních sešitů tak, jak skutečně začaly. Nabízelo se několik variant, jak vzdát hold prvním historickým číslům z roku 1938. Reprint mohl dostat podobu zdigitalizovaného a vyčištěného komiksu, anebo šlo původní příběh překreslit současnými kreslíři.

Napovídalo tomu právě ponechání názvu série Action Comics. Místo toho však došlo jen k tomu přečíslování, příběhy v tomto restartu prakticky pokračují v předchozí tvorbě a podobě.

Aktualizace 12/5/2023:Text byl dlouho offline a dnes je znovu online.Zdroj ke komiksu k recenzi: Online scan komiksu dostupný na https://archive.org/details/action-comics-1-1. Zdroj k filmu Metropolis: Wikipedia.org. Zdroj k textu: Wikipedia.org.

Aktualizace 30/5/2023:Nadpis byl upraven o slovo Aktualizace.Část textu předešlé aktualizace (zdroje) byl přidán ve dnech po 12/5/2023.
cText byl upraven odstraněním jednoho odstavce.
Aktualizace 10/6/2023:Text byl upraven smazáním další části.
Autor:


Autor článku: Joachym

Související články:


Vznik kresleného seriálu
22.01.2022 Encyklopedie komiksu 2: Autoři ani neví, co to je komiks - 70 % - AKTUALIZACE
13.09.2021 Encyklopedie komiksu 1: Kovaní soudruzi prskali na pochvalný komiks o Leninovi! - 70 %
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %SuperMan
02.07.2014 Superman Action Comics 3: Zachraňte Supermana! Topí se v guláši nápadů - 40 % - Aktualizováno
16.06.2014 Superman Action Comics 2: Scénárista všechno naťukne, ale nic nedopoví - 80 %
22.05.2014 Superman: Slušný marketingový popcorn se šunkou a sýrem - 70 %


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2023 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!